Vikikaynak:Oylama

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa Vikikaynak'ta gerçekleşen oylamaların kurallarını belirlemektedir.

Ne zaman oylamaya gidilir[değiştir]

 1. Yeni Hizmetli/Bürokrat seçimi ya da Mevcut Hizmetli/Bürokrat'ın süresinin uzatılması için
 2. Uzun süredir hakkında düşünülen ve tartışılan bir konuda görüş birliğine varılamamış ise kabul edilip/edilmemesi için

oylamaya gidilir.

Bir oylamanın geçerliliği[değiştir]

Not: Muhtemelen bir noktada Vikikaynak'da birden fazla oylama türüne ihtiyaç olacak. Farklı durumlar için aşağıdaki kuralların yalnız bir kısmı kullanılabilir, ya da eklentiler yapılabilir. Ancak, bir oylamanın türü ve kuralları oylama başlamadan önce belirlenmelidir.

Bir oylama, geçerli sayılabilmesi için, şu şartları sağlamalıdır:

 1. Oylamaya başlamadan önce, oylanacak konu tartışılmalıdır.
 2. Oylama en az ... gün sürmelidir.
 3. Oylamada en az ... geçerli oy kullanılmalıdır.
 4. Oylamanın sonunda, taraflardan biri toplam geçerli oyların en az yüzde ...sini almalıdır.
 5. Daha önce oylanmış bir konu eğer tekrar oya açılırsa ve yeni oylama eskisinden değişik bir kararla sonuçlanırsa; yeni oylamanın geçerli sayılabilmesi için, yeni oylamadaki geçerli oy sayısı eski oylamaya eşit ya da daha fazla olmalıdır.

Oyların geçerliliği[değiştir]

 1. Yalnızca bir kullanıcı hesabı olanlar oy kullanabilir.
 2. Bir kişinin birden fazla kullanıcı hesabı olsa bile, o kişi ancak bir tek oy kullanabilir. Bu kuralın çiğnenmesi durumunda, kuralı çiğneyen kullanıcının bütün oyları iptal edilir.
 3. Oy verebilme/kullanabilme ön yeterliliği için oy verebilecek durumda olan üye kullanıcının oylama açılma/başlangıç tarihi itibariyle tüm Wikimedia Vakfi projelerinde toplamda 100'den fazla değişiklik yapmış olması gerekmektedir. (esas alınacak olan şu sayaçtaki sayıdır)
 4. Eğer bir kullanıcının, eylemlerinden dolayı Vikikaynak'da değişiklik yapması yasaklanmışsa; o kullanıcı oy kullanamaz.