Vikikaynak:Botlar

Vikikaynak, özgür kütüphane
VK:BOT, buraya yönlendirilmiştir. Aradığınız Vikikaynak:Bot politikası olabilir.
A man is shaking hands with a robot
Botlar Vikikaynak'a yardım açısından önemli unsurlardır.

Botlar, Türkçe Vikikaynak'ta yer alan maddelerin bakımı amacıyla tekrarlanan olağan işlemleri gerçekleştiren otomatik ya da yarı otomatik araçlardır. Botlar çok hızlı bir şekilde değişiklik yapabilmekte ve uygun şekilde tasarlanmamaları ya da çalıştırılmamaları durumunda Vikikaynak'a zarar verebilmektedir. Bu nedenle bir bot politikası hazırlanması gerekir.

Botlar normal kullanıcı gibi Vikikaynak'ın web arayüzünden bağlanıp kullanıcı tarafından atanan görevine göre ilgili sayfalarda değişiklikler yaparlar. İşlemin büyüklüğüne göre çok kısa sürede yüzlerce hatta binlerce değişiklik yapabilirler. Örnek olarak, en çok bilinen ve kullanılan bot türü interwiki botlarıdır. Bu botlar Vikikaynak'taki tüm sayfaları dolaşarak o sayfanın diğer dillerle olan bağlantılarını kontrol eder ve sonuçlara göre bağlantıları ekler ya da çıkartır.


Botlar çok kısa sürede çok değişiklik yaptığından dolayı normal kullanıcılardan farklı bir statüde değerlendirilmektedirler. Topluluğun görüşüne sunulmuş bot topluluk tarafından yararlı görülüp onaylanınca bot statüsü verilir. Bu sayede botların yaptığı değişiklikler son değişiklikler kısmında gözükmez ve botlar normal kullanıma engel olmazlar.

Şu anda Türkçe Vikikaynak'ta bot statüsü almış 5 bot hesabı bulunmaktadır, ancak bunların tümü sürekli etkin bir şekilde çalışmamaktadır.

Bot politikası[değiştir]

Vikikaynak'ta kullanılacak botların zararsız ve kullanışlı olmaları, onay almaları, operatöründen farklı kullanıcı adı altında işlem yapmaları ve sorumlu bir şekilde çalıştırılmaları esastır. Bir botun topluluk tarafından hangi kriterler doğrultusunda kabul göreceğini ve bot statüsünü nasıl elde edip değişiklikler yapmaya başlayabileceğini görmek için Vikikaynak:Bot politikasına bakabilirsiniz.

Bot operatörlerinden istekler[değiştir]

Bot yardımına ihtiyacınız olduğu durumlarda kendiniz bir bot geliştiremiyorsanız ve topluluktan bu konuda bir yardım isterseniz İstekler bölümüne yazabilirsiniz.

Botluk onay başvurusu[değiştir]

Botunuz için bot statüsü almak üzere başvuru yapmak için Başvurular bölümünü kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız[değiştir]

Kategoriler

Meta