Tartışma:Köroğlu Destanı

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ruşen Ali’nin Yusuf adında bir at ustası olan babası vardır. Bolu Beyi’nin ise o dönemde atlara olan düşkünlüğü tüm halk tarafından bilinmektedir. Bir gün Bolu Beyi, at seyisi olan Yusuf’tan kendisine yaraşır bir tay bulmasını ister. Yusuf, büyüdüklerinde Bolu Beyi’nin istediği nitelikte olacağına inandığı iki zayıf tay bulur ve bunları satın alır. Ancak Yusuf’un bulduğu tayı beğenmeyen Bolu Beyi, bunun kendisine karşı bir hakaret olduğunu düşünür ve at seyisinin gözlerine mil çektirir.

Babası zulme uğramış ve gözlerini kaybetmiş biri olan Köroğlu, babasının tavsiyelerine uyarak tayı büyütür. Tay büyür ve eşi benzeri olmayan bir Kırat olur. Bolu Beyi’ne seçilen tay artık Köroğlu’nun Kırat’ı olmuştur.

Eşi benzeri olmayan bir ata sahip olan Ruşen Ali, güçlü bir yiğit olup babasının intikamını almak ister. Baba-oğul intikam andıyla yola çıkarlar. Abıhayatı (Ölümsüzlük suyu) bulurlar ve Ruşen Ali bu sudan içerek ölümsüzlüğe kavuşur. Bununla birlikte Ruşen Ali birçok niteliğe de sahip olur.

Baba-oğul geri döner ve Bolu Beyi’ne yakın bir yer olan Çamlıbel’i kendilerine yurt edinirler. Burada gösterdiği kahramanlıklarla birlikte Köroğlu çevresinde bir sürü adam da toplamış olur. Birçok askeriyle birlikte Bolu Beyi’ne savaş açar ve onu bozguna uğratır. Bolu Beyi’nin kız kardeşine aşık olan Köroğlu, onu kaçırarak evlenir. Bundan sonra hayatına fakirlere garibanlara yardım ederek geçirir.

Köroğlu Destanı hakkında bir tartışma başlatın.

Bir tartışma başlat