Tartışma:Ergenekon Destanı (Yalçın Toker)

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu metnin burada yer alması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na aykırı değil mi? Metin "Başkasına ait bir eserin izah veya şerhi yahut kısaltılması" olduğu için "işlenme ve derleme" türünden fikir ve sanat eseri kategorisinde (madde 6); ve yayınlanmış olduğu için "alenileşmiş" sayılıyor (madde 7). "Alenileşmiş bir eserin bazı cümle ve fıkralarının müstakil bir ilim ve edebiyat eserine alınması", "İktibasın belli olacak şekilde yapılması" koşuluyla mümkün (madde 35). Bu durumda örneğin vikipedi'de bu anlatıyı alıntılasaydık ve kaynak gösterseydik sorun teşkil etmeyecekti, zira orada müstakil bir ilim eseri sözkonusu. Oysa amacı "telifsiz kaynak yayınlamak olarak" tarif edilen bu sitede, sözü geçen metnin iktibasını caiz kılacak bir durum yok, telif hakkı olan bir metni, başlık atmak yoluyla doğrudan doğruya iktibas ediyoruz. Vikikaynak'ın "telifsiz" kaynak yayınlama ilkesine aykırıdır ve silinmelidir diye düşünüyorum.--Ogniem 07:25, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Ziya Gökalp 1924'te öldü değil miydi ? Takabeg 08:39, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Evet, o yüzden Ergenekon adlı şiirini buraya taşımamızda hiçbir sorun yok. Ama şiirin başka birileri tarafından yapılan özetini burada yayınlamak yersizdir, telif haklarına aykırıdır.--Ogniem 09:35, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Ayrıca Gökalp kendi şiirine destan falan diye başlık atmamıştır, "Ergenekon" demiştir. Ziya Gökalp'in eseri olan Ergenekon destanı yoktur.--Ogniem 09:37, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Kaynaklara göre çalışıyoruz. Herşey kanıtlar ile işlenecektir. Takabeg 13:08, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Ziya Gökalp'ın eserlerini toplayan kitapta yer alıyor. Başlıkta mı sorun var ? En azından eserin kendisinin telif ihlali söz konusu değildir. Takabeg 13:11, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Ayrıca Genel sorumluluk reddi temel ilkelerindendir. Teşekkür ederim. Takabeg 13:28, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Bu cümleler kelimesi kelimesine Ziya Gökalp'in midir değil midir? Eğer buradaki nesir hikâye Gökalp'e aitse,şiirden farklı bir Ergenekon eseri var demektir, ki bu ilginç bir bilgidir (o durumda elbette burada yayınlamakta sakınca yoktur). Eğer Ziya Gökalp'in cümle ve kelimeleriyse, Gökalp'in bunu ilk olarak nerede, hangi başlık altında yayınlamış olduğuna bakmak lazım. Elinizdeki eğer ciddi bir kitapsa, bu bilgiyi veriyordur.--Ogniem 16:51, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Ayrıca "silinmeye aday" ibaresini, bu konudaki şüpheler henüz tamamen yok olmadan hemen kaldırmanız da yakışıksızdır diye düşünüyorum.--Ogniem 16:53, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Bir de sorumluluk reddi kuralsızlık anlamına gelmiyor herhalde. O zaman neden sayfa sayfa bütün interneti buraya yüklemiyoruz? Nasıl vikipedi'de aktardığımız bilgilere özen gösteriyorsak, burada da "kaynak"ların nitelikli olmasına özen göstermeliyiz. Birincil kaynak, ikincil kaynak, üçüncül kaynak tanımı vikipedi'de gayet güzel yapılmıştır. Orada bu konularda titizlenirken burada bilgi kirliliğine izin vermemeliyiz.--Ogniem 16:57, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Yukarıda da bahsettiğim gibi başlığı sorunlu buluyorsanız onu düzeltilebilir. Biz burda kaynakları olduğu gibi aktarıyoruz ve aktarmamız yeterlidr. Mesela uydurma olduğuna dair kanıt getirildiğinde ancak silinebilir. Israrla sil şablon eklemek yerine yapıcı yolu ararsanız sevineceğim. Kısca sildirmek için haklı gerekçe bulunmamaktadır. Takabeg 03:19, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Ayrıca bu şiirin özeti değidir. Takabeg 03:33, 25 Temmuz 2010 (UTC)
Kaynak belli yani aktardığım kitap göstrilmektedr. O şüpheniz varsa yayınevine sorabilirsiniz. Eğer bu durumdaki maddeler silinebilirse kaynksız maddeler ne olacak acaba ? Herhangi dayank olmadan onları barndrıyoruz. Takabeg 03:37, 25 Temmuz 2010 (UTC)
Pekâlâ, ilginize teşekkür ediyorum. Anlaşılan şu ki "kaynak kritiği" mevzuunda anlaşmamız şu an için imkânsız. Size ve tüm vikipedistlere başarılar diliyorum. İyi günler.--Ogniem 16:04, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Ergenekon Destanı (Yalçın Toker) yapıldı. Şüpheleri var diyorsunuz ? Aslında benim de sadece buna karşı değil çok sayıda maddelere karşı şüphem var. Zaten anlamışsınız Vikinin tam akademik olması zordur. O yüzden doğru olmayabileceğini baştan ilan ediliyor. Bu sınırlar çerçevesinde elinden geleni yapabiliriz sadece. Maddede kaynak yoksa kaynaksız şablonu, şüpheleri varsa uzman şablonu, taraflılık mevcut ise taraflı şablonu...... gibi şablonlar ile okurların zarar görmelerini önlemeye çalışıyorum. Size de başarılar diliyorum. Takabeg 16:17, 25 Temmuz 2010 (UTC)