Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın 11 Mart 2020'de yaptığı basın açıklaması

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

-İSTANBUL – SOFYA TREN SEFERLERİNE KORONAVİRÜS NEDENİYLE GEÇİCİ OLARAK ARA VERİLDİ


-YHT, KONVANSİYONEL, MARMARAY VE BAŞKENTRAY TRENLERİ KORONAVİRÜSÜNE KARŞI DEZENFEKTE EDİLİYOR…

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, Koronavirüsüne karşı çeşitli tedbirler almaya devam ediyor.

Bu kapsamda, İstanbul-Sofya Ekspresi’nin seferlerine, Koronavirüsü nedeniyle 11 Mart 2020 tarihinden itibaren geçici olarak ara verildi.

Diğer taraftan, Türkiye ile İran arasında demiryolu yolcu taşımacılığını sağlayan Ankara- Tahran arasında işletilen Transasya Ekspresi ile Van-Tahran Tren seferleri de bir süre önce Koronavirüsü nedeniyle geçici olarak durdurulmuştu.

Trenler dezenfekte ediliyor

Ayrıca, yüksek hızlı trenlerle günde 23 bin, konvansiyonel trenlerle 45 bin, Marmaray’ da 430 bin ve Başkentray’ da 39 bin yolcu taşıyan tüm trenlerin seferleri bitiminde günlük temizlikleri hijyen kurallarına uygun olarak detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Çin’ den başlayarak dünyaya yayılan Koronavirüs tehlikesi nedeniyle rutin temizliklerin yanı sıra insan sağlığını tehdit etmeyen ilaçlarla her gün ayrıntılı olarak dezenfekte edilmektedir.

Öte yandan, korona virüsüne karşı kurumsal tedbirlerin yanı sıra bireysel çabaların çok önemli olduğu gerçeğinden hareketle, yolcular ve personel, el temizliğine ve diğer önerilere dikkatle uymaları konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan afiş, videolarla bilinçlendirilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.