Mustafa Kemal Damat Ferit ile Konuştu

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
  • Bugün de Padişaha veda edecek olan Çanakkale kahramanı Samsun'a harekete hazırlanıyor.

Çanakkale Kahramanı Mustafa Kemal Paşa dün akşam yemeğini Nişantaşı'nda Sadrazam Damat Ferit Paşa'nın evinde, yeni Genelkurmay Başkanı Cevat Paşa'nın da katıldığı özel bir toplantıda yemiştir.

Öğrendiğimize göre; yemekten sonraki sohbet sırasında Sadrazam bir harita getirterek Mustafa Kemal Paşa'ya, yeni vazifesi esnasında neler yapmak niyetinde, selâhiyetlerinin neler olduğunu sormuştur.

Nisan ayı son günlerinde Samsun'a Dokuzuncu Ordu Müfettişliğine tayin edilmiş olan Mustafa Kemal Paşa bu soruya cevaben demiştir ki:

"- Efendim, İngiliz raporlarına göre, Samsun ve havalisinde bazı karışıklıklar varmış. Biraz mübalâğadır zannediyorum. Ne de olsa bunlar basit şeyler... Yerinde yapacağım tetkikat ile hallederiz. Şimdiden isabetli bir şey söyliyememekten korkarım."

Bunun üzerine Sadrazam Cevat Paşa'ya dönerek "Siz ne dersiniz?" demiş, o da "- Öyledir efenndim, bu gibi işler yerinde hallolunur" şeklinde cevap vermiştir.

Sadrazamın, Mustafa Kemal Paşanın hangi vilâyetlere, hangi kuvvetlere selâhiyetlerini kullanacağından bir tereddüdü sezildiğinden Cevat Paşa bu tereddüdü dağıtmak istercesine "Efendim, Paşa tabii ki o mıntıkadaki kuvvetlere kumanda edecek, zaten nerede kuvvet kaldı ki!" demiştir.

Öğrendiğimize göre Mustafa Kemal Paşa bugün Padişahı ziyaret ederek vedâ edecek ve derhal Bandırma Vapuru ile Samsun'a hareket edecektir.

Nişantaşı Konağından Mustafa Kemal Paşa ile birlikte ayrılan Cevat Paşa, Teşvikiye'ye doğru yürürken:

"- Bir şey mi yapacaksın Kemal?" diye sormuş ve şu cevabı almıştır:
"- Evet Paşam, bir şey yapacağım."

Ve aralarındaki konuşma şu şekilde bitmiştir:

"- Allah muvaffak etsin."
"- Mutlaka muvaffak olacağız."