Millî Güvenlik Konseyi'nin Beş Numaralı Bildirisi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

MİLLÎ GÜVENLİK KONSEYİ'NÎN BEŞ NUMARALI BİLDİRİSİ :

 1. Bütün hava ve deniz limanları ile hudut kapıları çıkışa kapatılmıştır. Ancak, Trakya'da yurt dışına kara ve hava yolu ile çıkacak yurt dışında çalışan işçi ve yabancı turistler ile yurt dışında okuyan öğrenciler çıkış yapabileceklerdir.
 2. Yabancı bandıralı gemilerin boğazlardan geçişi devam edecektir.
 3. Yurtiçi tarifeli sefer halinde bulunan kara, hava, deniz ve demiryolu araçlarının son duraklarına kadar seyirleri kontrollü olarak devam edecektir.
 4. Transit geçen yabancı uçak ve gemiler seyirlerine devam edeceklerdir.
 5. Doğu ve güneydoğu Anadolu'da pasavanla geçişler yasaklanmıştır.
 6. Meskun bölgelere giriş ve çıkışlar sıkıyönetim komutanlıklarının denetimi altına alınmıştır. Trafiğe devam mecburiyeti olan araçlar belli güzergahlardan kont­rollü olarak sevk edileceklerdir.
 7. Dışişleri Bakanlığı ile yabancı elçilik ve yetki verilmiş temsilcilikler hariç ikinci bir emre kadar yurtdışı ile telsiz haberleşmesi yasaklanmıştır.
 8. PTT'nin ülkeler arası şehirler arası haberleşme servisleri kontrol altında faaliyetine devam etmektedir. Resmi ve acil olmayan irtibat istekleri karşılanmaya­caktır.
 9. Deniz, kara ve demiryolları, Devlet Hava Meydanları işletmesi ve Türk Hava Yolları'nın seyrüsefer yardımcı cihazlarının ulaşım emniyeti maksadıyla kul­lanılmasına ve çalıştırılmasına devam edilecektir.
 10. İhtiyaç duyulan diğer sistem ve devrelerin tekrar hizmete sokulması sıkıyönetim komutanlıklarının müsaadesi ile olacaktır.
 11. Bütün vatandaşların belirtilen esaslar çerçevesinde görevlilere yardımcı olmalarını rica ederim.

Kenan Evren
Orgeneral
Genelkurmay ve Milli Güvenlik
Konseyi Başkanı