Millî Güvenlik Konseyi'nin Üç Numaralı Bildirisi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

MİLLÎ GÜVENLİK KONSEYİ'NİN ÜÇ NUMARALI BİLDİRİSİ:

  1. Kuruluşunda Belediye teşkilâtı bulunan tüm yerleşme merkezlerinde vatandaşların birlik, düzen ve sağlığının korunmasından birinci derecede belediyeler sorumludur.
  2. Vatandaşların zarurî ihtiyaçlarını teşkil eden gıda maddelerinin satışı, elektrik, su, havagazı ve toplu taşıma hizmetleri ile sağlık ve temizlik faaliyetleri düzenli bir şekilde yürütülecek, itfaiye ekipleri teçhizat ve personeli ile her an görev alacak tarzda hazır bulunacaktır. Belirtilen faaliyet sahalarında çalışan görevli ve hizmetliler ile müessese amirleri sokağa çıkma yasağı süresi içinde sıkıyönetim veya garnizon komutanlıklarından izin belgesi alarak çalışmaya devam edecekler­dir.

  1. Özellikle, bütün fırınlar ve un fabrikaları tam kapasite ile çalışacak ve halkın ekmek ihtiyacını karşılayacaklardır. Bu sahada hizmet veren vatandaşlara gerekli izin belgeleri sıkıyönetim veya garnizon komutanlıklarınca verilecektir.
  2. Gıda maddelerinin satışlarında paniğe ve istifçiliğe fırsat verilmeyecektir.
  3. Belediyelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında çalışan bütün sağlık personeli görev yerlerinde bulunacak, âcil durumlarda vatandaşlar hasta tahliyesi için belediye tabipliklerine başvuracaklardır.
  4. Gıda ve yakacak gibi halkın zarurî ihtiyaç maddelerini taşımakla görevli kamu ve özel kara, deniz ulaştırma araçları, şehirlerarası ve şehir içi nakliyatında sokağa çıkma yasağı süreleri içinde de normal seferlerini yapabileceklerdir. Bu gibi araçlar için garnizon komutanlıkları gereken müsaadeyi vereceklerdir.
  5. Askerî servis araçları günlük seferlerine normal şekilde devam edecekler­dir.

Bütün vatandaşlarımın görevlilere yardımcı olmalarını beklerim.

Kenan Evren
Orgeneral
Genelkurmay ve Milli Güvenlik
Konseyi Başkanı