Mehmet Akif Hamzaçebi'nin 15 Temmuz 2011'de TBMM'de yaptığı konuşma

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; dün Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında meydana gelen olayda 13 askerimiz şehit olmuştur, 7 askerî personelimiz de yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Yine, yaralı personelimize Allah'tan şifa diliyorum.

Genelkurmay Başkanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre Silvan ilçesi kırsalındaki bu olay terör örgütüyle Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının sıcak teması sonucunda atılan bombaların etkisiyle çıkan yangın sonucunda meydana gelmiştir. Daha sonra meydana gelecek olan gelişmelerin veya ulaşılacak olan diğer bilgilerin de Genelkurmay Başkanlığınca kamuoyuna açıklanmasını diliyorum.

Değerli milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, askerî birliklerimizin terör örgütüyle yapmış olduğu mücadele sırasında öteden beri, 80'li yıllardan bu yana askerlerimiz şehit olmaktadır, birçok askerimiz yaralanmıştır ve her olay, hemen hemen her büyük olay nedeniyle bu kürsüden acılarımızı, üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Bugün de aynı duygularla huzurunuzdayım. Ancak daha sonra Türkiye tekrar normal gündemine dönüyor, bu konular unutuluyor, terör yine can almaya devam ediyor. Sonra dönüp baktığımızda sorunun aynı yerde durduğunu maalesef görüyoruz.

Bugün yapılması gereken, terör örgütüne karşı bütün siyasi partilerin, bütün toplumun, milletimizin dimdik ayakta durmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti terör örgütünün tehdidiyle hiçbir şekilde adım atmaz, atamaz. Buna en başta milletimiz müsaade etmez, etmeyecektir. Bugün yapılması gereken, teröre karşı el birliğiyle mücadele etmektir ve terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmaktır ve bugün yine yapılması gereken, terörü sonlandırma amaçlı bütün girişimleri ortaya koyarken terörün elinde rehine durumda olan Kürt sorununu kurtarmaktır. Kürt sorunu terör örgütünün elinde rehine durumdadır. Bu rehine örgütün elinden kurtarılmadığı sürece, sorunu özgürce tartışabileceğimiz bir ortamı yaratmadığımız sürece soruna sağlıklı çözümler üretme şansımız yoktur.

Evet, terör örgütünün elinde Kürt sorunu rehinedir diyorum çünkü Kürt kökenli vatandaşlarımızın ne istediği sorusuna cevap verebilmek için bütün vatandaşlarımıza kulak vermek gerekir. Bugün Kürt kökenli vatandaşlarımız içerisinde terör örgütüne sempati duyanlar veya onu destekleyenler olduğu gibi, o örgüte sempati duymayanlar, tercihini devletten yana yapanlar veya üniter yapıdan yana yapanlar da vardır. Yine, bir kısmı bağımsızlık istese de, bir kısmı federasyon istese de, bir kısmı özerk bölge istese de sorunun Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısı içerisinde demokratik açılımlarla çözülebileceği inancında olan çok önemli bir kesimimiz vardır. Ayrıca, bu sorunun çözümü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın uzlaşmasıyla varılacak bir çözüm olmak zorundadır. Bütün vatandaşlarımızı, toplumun büyük bir kesimini ikna etmeyen bir çözüm Türkiye'nin önünde çözüm olamaz. Bu nedenle dün ilan edilen özerklik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük çoğunluğuyla kabul etmediği, etmeyeceği bir tavırdır. Bunlara karşı sağduyuyla hareket ederek çözümleri ortaya koymalı ve bunları gerçekleştirmeliyiz. Bugün bu soruna sağduyuyla yaklaşma zamanıdır. Evet, birçok eksiklik sayabiliriz, bütün bunları bulabiliriz ama Türkiye artık zaman kaybetmesin, bu soruna sağduyuyla bir çözümü bulalım. Sorun farklılıklarımızla birlikte yaşama sorunudur.

Sorun, birbirimizle iletişim kurma sorunudur. Bunu başarabilmiş değiliz. Sorun, farklılıklarımızla birlikte ortak yaşamı gerçekleştirme sorunudur. Farklılıklarımızı ayrışmanın bir unsuru olarak görüp bunu ileriye taşımak değil, farklılıklarımızı bu toplumun gerçekten bir zenginliği olarak görüp, bunlarla birlikte yaşamayı başarabilmeliyiz, başarabiliriz, bu inançtayım.

Ben tekrar tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine sabır diliyorum. Annelerinin, babalarının, çocuklarının, yakınlarının acılarını paylaşıyorum, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak paylaşıyoruz. Yaralılarımıza tekrar şifa diliyorum.

Bir kandil gününe denk geldi şehitlerimizin cenaze törenleri. Vatandaşlarımızın bu acılı günde de olsa kandillerini kutluyorum, hepinize saygılar sunuyorum. (CHP ve MHP sıralarından alkışlar)