Hillary Clinton'ın Libya'daki olaylar ile ilgili 26 Şubat 2011 tarihli açıklaması

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

ABD Dişişleri Bakanlığı
Basın Sözcülüğü Ofisi
26 Şubat 2011

ABD, Libya hükümetinin kendi halkına karşı işlediği insan hakları ihlalleri ve şiddeti kuvvetle kınamaktadır. Başkan Obama’nın da belirttiği gibi, bu eylemler uluslararası normları ve geçerli tüm toplum kurallarını ihlal etmektedir ve bir son bulmalıdır.

İnsan haklarını ihlalden dolayı Libya hükümetinin hesap vermesini sağlamak ve uluslararası topluluğu güçlü bir yanıt vermesi için seferber etmek üzere hızla adımlar atıyoruz.

Dün gece itibariyle ABD, Kaddafi rejiminin üst düzey yetkililerinin seyahat etmesini kısıtlayan önlemler aldı. Dışişleri Bakanı olarak, bu yetkililere, Libya’daki insan hakları ihlallerinden sorumlu diğer kişilere ve yakın ailelerine ait Amerikan vizelerinin iptal edilmesi talimatını verdim. Politika gereği, yeni vize başvuruları reddedilecektir.

Bu adımı takiben Başkan Obama, kendi halkını istismar eden rejim üyelerinin mal varlığını dondurarak, mali yaptırımlar getiren ve Libya ile çok kısıtlı olan savunma ticaretimizi askıya alan Başkanlık Emrini vermiştir. Yedek askeri parçaların satışı ve özel şirketlerin burada askeri ekipman satma lisansları da Başkanlık Emrinin kapsamındadır.

Evrensel insan haklarını kabul edilemeyecek şekilde ihlal eden faillerin hesap vermesini sağlamak üzere uluslararası topluluğu seferber ederek, güçlü ve birlik içinde bir yanıt verilmesi için ABD, dost ve ortaklarımızla birlikte çalışmaktadır. Bugün AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton de dahil, Avrupalı müttefiklerimizle istişarelerde bulunmayı sürdürdüm. Yeni yaptırımlar ve kısıtlamalar uygulayacak olan bir BM Güvenlik Konseyi kararının çıkması için görüşmeler sürmektedir. Pazartesi günü Cenevre’de meslekdaşlarımla bir araya gelerek, Cuma günü Libya’nın üyeliğinin askıya alınması tavsiyesinde bulunan BM İnsan Hakları Konseyine hitaben bir konuşma yapacağım. Aynı zamanda, ihtiyacı olanlara nasıl insani yardım sağlanacağına karar vermek üzere ortaklarımızla çalışıyoruz. Libya hükümetini sorumlu tutacak ve Libya halkına destek verecek seçeneklerin hepsini Başkan’ın yönlendirmesiyle tutarlı bir şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz.

Kaddafi yönetiminin geleceğine Libya halkının karar vereceğini her zaman söyledik ve Libya halkı da kararını açıkça ortaya koydu. Bir lider ancak kendi halkına karşı kitlesel şiddet kullanarak iktidarda kalabiliyorsa, ülkeyi yönetme meşrutiyetini kaybetmiş demektir ve şimdi artık iktidarı burakarak ülkesi için doğru olanı yapması gerekir.

Muammer Kaddafi halkının güvenini kaybetmiştir ve daha fazla şiddet olmadan ve kan dökülmeden gitmesi lazımdır. Libya halkı isteklerine yanıt veren ve evrensel insan haklarını koruyan bir hükümeti hak etmektedir.