Güvercin Erkek miydi, Dişi mi

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Nasreddin Hoca, vaizliği sırasında bir gün Nuh Peygamber kıssasını anlatıyormuş. Cemaat de kendisini can kulağıyla dinliyormuş. Nihayet kıssanın son kısmına gelinmiş. Nuh Peygamberin, tufandan sonra sular çekilirken bir güvercini salıverdiğini ve güvercinin ağzında bir otla döndüğünü, böylece artık karanın yakın bulunduğunun anlaşıldığını nakletmiş. Cemaat arasında bulunan geveze bir kadın, beklenmedik bir soru sormuş:

– Hoca efendi, Nuh Peygamberin salıverdiği bu güvercin, erkek miydi, dişi miydi, demiş.

Nasreddin Hoca, bir süre düşündükten sonra, sorunun cevabını hemen bulmuş:

– Erkek idi, demiş.

– Nereden bildin? Kitapta yeri mi var?

– Hayır! Kitaplarda bu yolda bir kayıt yok. Ama insanda akıl var. Hiç Nuh Peygamberin salıverdiği güvercin dişi olsaydı, çenesini o kadar müddet kapalı tutabilir miydi? Taşıdığı otu, gemiye getirmeden yolda çoktan düşürürdü.

Kaynak: Bayraktar, Zülfikar (2010). Mizah teorileri ve mizah teorilerine göre Nasreddin Hoca fıkralarının tahlili (PDF) (Doktora). İzmir: Ege Üniversitesi. Erişim tarihi: 1 Mart 2022. 
Telif durumu:

Copyleft.svg

Bu maddede yer alan eser anonimdir

Anonim eser, sahibinin kim olduğu bilinmeyen/tespit edilemeyen eserdir. Telif hakkı koruması, genellikle eserin sahibinin bilindiği durumlarda geçerli olur. Bu nedenle sahibi bilinmeyen, anonim eserler telif hakkıyla korunmaz, yani kamu malıdır. Yine de, aksi durumun öngörüldüğü hâllerde bu durumun sayfada belirtilmesi ve ilgili telif şablonunun konulması gereklidir. Aksi takdirde Vikikaynak telif hakkı politikasının ihlali söz konusu olabilir ve sayfa silinebilir.