Denizcilere Mahsus Kıyafet Yönetmeliği

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Birinci Bölüm[değiştir]

Liman başkanları, yardımcıları, denet şef ve memurları, kaptan ve makinistler, gemi zabit ve yardımcı zabitleri, kılavuz kaptanları gemi kurtarma kaptan ve memurları, iskele, vapur servis memurları, Yüksek Denizcilik Okulu öğrencileriyle bilumum denizcilerin giymeğe mecbur oldukları elbise ve taşıyacakları alametler aşağıda sırası ile tarif edilmiştir.

Liman Başkanı, Yardımcısı, Denet Şef Ve Memurları[değiştir]

Madde 1–

A– Kışlık elbise: Liman başkanı, yardımcısı, denet şef ve memurları iki önü dörder aded ay ve çapalı, iki sıra sarı düğmeli, devrik yakalı, koyu lacivert kumaştan ceketle aynı kumaştan düz parçalı pantolon giyeceklerdir. Ceketin her iki yanlarında sağ ve sol kapaklı iki ve sol tarafın üst kısmında kapaksız bir cep bulunacaktır.

B– Yazlık elbise: Bu maddede sözü edilen memurlar düz, beyaz ketenden tek önlü, dik yakalı beş aded ay ve çapalı, parlak sarı düğmeli ceketle aynı kumaştan yapılmış pantolon giyeceklerdir. Ceketin omuzlarınasınıf alametini gösterir siyah apulet takacaklardır. Ceketin ikisi yukarda, ikisi aşağıda olmak üzere sağlı sollu dört cebi bulunacaktır. Yazlık elbise giyildiği zaman şapkanın üzerine beyaz ketenden kılıf geçirilir. 1 Mayıstan itibaren şapka üzerine beyaz kılıf geçirilir. 15 Mayıstan itibaren de tamamen beyaz elbise giyilir. Beyaz elbise ile siyah veya beyaz iskarpin giyilebilir. Bu elbise ile beyaz yakalı gömlek giyilir ve yakaya siyah kravat takılır.

C– Palto: Palto, kapalı çift önlü, dörder aded ay ve çapalı iki sıra parlak sarı düğmeli ve arkası yırtmaçlıdır. Palto eteğinin yerden irtifaı 30 ve yırtmaçta ve 45 santimetredir. Palto lacivert kumaştan olacak ve arkasında da iki düğmeli bir toka bulunacaktır. (Şekil - 2) palto ve yazlık elbiselerin sağ ve sol omuzlarında (Şekil - 3) te gösterildiği üzere birer apulet konulur. Yaka cihetinde bir ufak sarı düğmesi bulunan bu apuletlere kol ve yaka işaretlerindeki alametler takılır. Apuletler yazlık elbiselerde koyu lacivert ve paltolarda aynı renkteki kumaştan yapılır.

D– Gömlek, yaka ve kravat: Kışlık elbisede beyaz gömlek ve yaka, siyah kravat ve siyah ayakkabı giyilir.

E– Şapka: Bu maddede zikredilen memurların giyecekleri şapkalar koyu lacivert kumaştan olacaktır. Önünde rugandan siperlik ve siperliğin üst kısmında yine parlak rugandan ince bir bağ ve bağın iki ucunda sarı ufak birer düğme bulunacaktır. Şapkanın kenarında dört buçuk santimetre genişliğinde siyah yün şerit konulacaktır. Bu şeridin üzerinde, siperliğin ön kısmında ve tam ortasına sarı sırma ile işlenmiş defne yapraklarından müteşekkil beyzi bir kokart ve bunun içine yine sarı sırmadan işlenmiş bir simis çapa bulunacaktır. Yaprakların her iki ucu arasında ve çapanın anelesi üzerine tesadüf eden yere bir ay yıldız ilave olunacaktır.

Liman Başkan, Denet Şef Ve Memurlarının Alametleri[değiştir]

Madde 2–

A– Liman başkanı ve yardımcıları: Birinci sınıf liman başkanları, lacivert ceketin kollarında yanlız ön kısımlarına dikişten dikişe gelmek üzere her biri dokuz milimetre genişliğinde düz ve ufki dört sıra sırma şerit ve en üst şeridin tam ortasının üstünde ve bir santim yukarsında iki buçuk santimetre boyunda bir sarı sırmadan simis çapası takacaklardır. ve bunun üzerine de şekilde görüldüğü üzere üç yıldız ilave edeceklerdir. İkinci ve üçüncü sınıf liman başkanları ile liman başkan yardımcıları kollarında üç,dördüncü ve beşinci sınıf liman başkanları iki, altıncı ve yedinci sınıf liman başkanları ise bir sarı sırma şerit takacaklar ve üzerlerine de aynı işaretleri koyacaklardır. Şeritlerin araları iki buçuk milimetre ve en alt şeridin kol yeninden mesafesi altı buçuk santimetre olacaktır.