Binali Yıldırım'ın 22 Mart 2017 Iğdır mitinginde yaptığı konuşma

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Sevgili Iğdırlılar, çok değerli kardeşlerim; hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Buradan bütün Iğdır’ı, bütün kardeşlerimi selamlıyorum.   Aralık’a, Karakoyunlu’ya, Tuzluca’ya, orada yaşayan bütün kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi iletiyorum.  Dün Türkiye’nin, hem bizim geniş vatanımızın, hem de Türk dünyasının Nevruz bayramını kutladık. Binlere yıldır coşkuyla, umutla, kutladığımız Nevruz Iğdır için, Iğdırlı kardeşlerimiz için de mübarek olsun, kutlu olsun. 

Soğuk kış günlerini geride bırakıyoruz. En doğuda Iğdır’dan başlayarak bütün Türkiye’ye artık o baharın güzel kokusu yayılmaya başladı. Güneş, unutmayın Iğdırlılar, en önce buradan doğar, Iğdır’dan doğar. 16 Nisan’ın güneşi de Iğdır’dan doğacak. Güneş, en önce Iğdır’dan yükselir. Diriliş, en önce Iğdır’da başlar. Tabiat en erken burada uyanır, Iğdır’da uyanır. Bahar da Türkiye’ye ilk önce Iğdır’dan selam verir. Nevruz Bayramını kutladık, ama asıl bayram, bahar bayramını 16 Nisan kutlayacağız. Iğdır 16 Nisan’a hazır mı? "Evet"  Iğdır kalıcı bahara hazır mı?  "Evet"  Iğdır uyanışa, direnişe, yükselişe hazır mı? "Evet"  Güçlü Türkiye için… "Evet"  Güçlü hükümet sistemine var mısınız? "Evet"  Maşallah, Iğdır işi bitirmiş. 16 Nisan… “Iğdır seninle gurur duyuyor. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. 16 Nisan baharı inşallah ilk önce Iğdır’dan yükselecek. Iğdır’dan başlayarak Türkiye’yi baharın kokusu, baharın heyecanı ve umudu saracak. Hepinizden Allah razı olsun.  Sevgili Iğdırlılar, sevgili kardeşlerim; burası Iğdır, kardeşliğin merkezidir, dostluğun merkezidir. Iğdır’da ayrım olmaz, Iğdır’da ayrımcılık olmaz. Burada Türk, Kürt, hepsi kardeştir. Burada Türkiye ile Azerbaycan kardeştir. Burada Iğdır’la Nahçıvan kardeştir.

Burada Alevi, Sünni, Caferi, hepimiz kardeşiz. Ne diyor şair: 

“Ne Alevi, ne Sünni, 
Değil miyiz hep bir kardeş. 
Bizi yakar bizim ateş. 
Söndürmektir çaresi.”

Kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar, aramıza ihtilaf, nifak sokmaya çalışanlara en güzel cevabı Iğdır 16 Nisan’da verecek mi? Allah kardeşliğimizi daim etsin. “Amin”  Huzurumuzu, muhabbetimizi daim etsin. “Amin”  

Sevgili kardeşlerim, şunu bilmenizi istiyorum: Ne Iğdır’daki bu kardeşliği, ne de Türkiye’deki kardeşliği bozmaya hiçbir terör örgütünün gücü yetmeyecek. Ne FETÖ’cülerin, ne PKK’lıların, ne de bazı Avrupalı ülkelerin. Bizi birbirimize hasım etmeye asla ve asla kimsenin gücü yetmeyecek. Bugüne kadar bütün zorluklara birlikte göğüs gerdik. İnşallah bugün de, yarın da bir olacağız, beraber olacağız, diri olacağız ve biz birlikte Türkiye olacağız. İşte Türkiye’nin bütün renkleri burada, Iğdır’da. 

Sevgili Iğdırlılar, 15 Temmuz’da bu güzel ülkeyi işgal etmek isteyen asker kılığındaki alçak teröristler o gece harekete geçti. Ülkemizi işgal edecek, bağımsızlığımızı elimizden alacak, bayrağımızı indirecek, ezanlarımızı dindireceklerdi. Ama o akşam Cumhurbaşkanımız, milletin sevdalısı, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan, Hükümetimiz ve aziz milletimiz dik durdu ve bu alçaklara gereken cevabı bu meydandan verdiniz. Karşısında alçakların boyun eğmediniz. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Gençler; siz Türkiye’nin geleceğisiniz, Türkiye’nin teminatısınız, hem 15 Temmuz akşamında, hem de sonrasında Türkiye bir oldu, beraber oldu. Partiyi, görüşlerimizi bir kenara attık, Yenikapı ruhunda biraraya geldik. Bazıları bu Yenikapı ruhunu sürdüremediyse de, Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti olarak karar verdik, Türkiye’nin geleceği için, gençlerimizin geleceği için, yeni anayasan için bugün karşınızdayız. Bu sorunu çözeceğiz ve ayak bağı olan hızımızı kesen darbe kalıntısı bu anayasadan da inşallah sizlerin desteğiyle, evet oylarınızla kurtulmuş olacağız. 

Sevgili kardeşlerim; kararı elbette siz vereceksiniz. Şimdi karar sırası sizde, yetki de sizde. Siz evet diyeceksiniz, güçlü Türkiye’yi kuracaksınız. Büyük Türkiye’nin kapılarını aralayacaksınız. 

Şuraya dikkatinizi çekmek istiyorum sevgili hemşehrilerim; şu anda içeride-dışarıda bütün terör örgütleri kol kola vermişler, biraraya gelmişler, bu Anayasa değişikliğine karşı çıkıyorlar, hayır verin diye kampanya yapıyorlar. PKK bu anayasa değişikliğine karşı çıkıyor, hayır propagandası yapıyor. Kandil’de bölücü örgütün elebaşısı sürekli konuşuyor. Aynı şekilde FETÖ PKK’yla birlikte hayır için çalışıyor. FETÖ’nün dümen suyuna girmiş bazı siyasetçiler de maalesef milliyetçi görünüp terörün değirmenine su taşıyor, ekmeğine yağ sürüyor. Aynı şekilde Avrupa, dost bildiğimiz Avrupa çok yoğun bir şekilde sandıktan hayır çıkması için aktif kampanya yapıyor. Bölücü örgüt paçavralarıyla Avrupa sokaklarında rahat rahat gezerken, kampanya yaparken, mitingler yapılırken, Kandil’e canlı bağlantılarla bağlanırken, Avrupa’da evet kampanyası yapmak kısıtlanıyor. Memleket sevdalılarıyla buluşmamıza bin bir mazeret çıkarılıp engeller konuyor. İfade özgürlüğü, Avrupa değerleri, demokrasi, nerede Avrupa, nerede Avrupa değerleri? Avrupa’nınki tam bir ikiyüzlülüktür, tam bir çifte standarttır. Teröristlere kapılarını sonuna kadar açan, ama bakanlarımıza, milletvekillerimize, evet diyecek vatandaşlarımıza her türlü kısıtlamayı getiren Avrupa’nın gerçek yüzünü gör ey Iğdırlı. Rotterdam oradaysa, Iğdır burada. Iğdır, 16 Nisan’da bunlara en güzel cevabı vermeye hazır mısın? "Evet"  Hazır mısın? "Evet"  Hazır mısın? "Evet"  Allah sizden razı olsun. 

Ben, Iğdır’daki ülkücü ve milliyetçi kardeşlerime buradan sesleniyorum, Iğdır’da yaşan Türk-Kürt kardeşlerime sesleniyorum; bu terör örgütlerinin nasıl bir tuzak içinde olduğunu görünüz. Bu terör örgütlerinin ne yapmaya çalıştıklarını görün. Bu terör örgütlerinin Türkiye düşmanlarının nasıl biraraya geldiğini görün lütfen. Bizim hayır diyene de tabii ki saygımız var. Hayır da, evet de başımız gözümüz üstündedir. Ama hayır diyen katiyen terörist değildir, ancak teröristlerin, Türkiye düşmanlarının hep birlikte hayır dediklerinizi görelim, ona kararımızı verelim; benim dediğim budur. Bölücü terör örgütü bizim Kürt kardeşlerimizin temsilcisi asla olamaz, PKK bizi temsil edemez. FETÖ’nün oyuncağı olmuş bazı siyasi hizipler milliyetçi kardeşlerimizin asla temsilcisi değildir. Milliyetçi, ülkücü kardeşlerimiz için vatanın birliği, beraberliği, ay-yıldızlı bayrak her şeyin önünde gelir. Bunlar Kürt maskesi takmış, bunlar Kürt maskesi takanlar, bunlar milliyetçi maskesi takmışlar. Ama bunlar teröre destek veriyorlar, PKK’ya, FETÖ’ya destek veriyorlar bu oyunu Iğdır bozar mı? "Evet"  Bozar mı? "Evet"  Bu tezgahı Iğdır devirir mi? "Evet"  Evet diyenler bunların hevesini kursaklarında bırakacak mısın Iğdır? "Evet"  Evet dediğinizde Kandil’in mumu sönecek. Evet dediğinizde Pensilvanya’nın ışığı sönecek. Evet dediğinizde teröristler korkacak, millet sevinecek. 

16 Nisan sevgili kardeşlerim, bir seçim değildir. 16 Nisan’da partiler yok, seçime girmiyoruz. İster AK Partili olun, ister MHP’li olun, ister CHP’li, ister geçmiş dönemlerde HDP’ye gönül vermiş olun, Saadet Partili olun, Birlik Partili olun ve başka partilerden olun 16 Nisan’da bir partiye oy vermiyoruz. Türkiye’nin Ay Yıldızlı bayrağına oy veriyoruz, Türkiye’nin geleceğine oy veriyoruz. Dolayısıyla, parti yok Türkiye var, gelecek Türkiye sevdası var. 16 Nisan’da evet diyerek terör örgütlerinin sonuna getirmeye hazır mısın Iğdır? "Evet"  16 Nisan’da evet diyerek büyük Türkiye’nin kapısını aralamaya var mısınız? "Evet"  Iğdır inşallah 16 Nisan’da terör örgütlerine cevabı en güzel şekilde verecektir. Iğdır inşallah 16 Nisan’da Avrupa başkentlerine gereken cevabı en güzel şekilde verecektir. Değil mi Iğdır? 

Evet sevgili kardeşlerim, sevgili Iğdırlılar, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini biraz konuşalım. CHP maalesef çok kalitesiz çok çirkin bir kampanya yürütüyor yalan dolan başka bir şey yok. Bak Erzurumlu Teyo pehlivan bunu görse pataklar ha, artık yalanda ölçüyü kaçırdı. Bakın Iğdır’dan söylüyorum, ortaya attıkları iddiaları, yalanların hiçbirisi geçerli değil. CHP Genel Başkanı kasıtlı olarak ardı ardına onlarca yalan Ana Muhalefet Partisine yakışmıyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olmayan şeyleri varmış gibi anlatıyor gençler, yalanı da çok rahat söylüyor, adeta siz tabii ki tanıyorsunuz onları, ama tanımayanlar olabilir, biz tanımayanlara da anlatalım. Bunlar yalanı meslek haline geline getirmiş sizlerin gözünün içine baka baka yalanlarını alt alta sıralıyorlar. Bu her şeyden önce temsil ettiğiniz Ana Muhalefet Partisinin tabanına büyük bir saygısızlık. Bu sistemle rejim değişecek diyor yalan bir. Rejim 1923’te kuruldu adı cumhuriyettir. Bu ülkenin bağımsızlığı için hayatını ortaya koyan bütün şehirlerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyoruz mekanları cennet olsun, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyoruz. Bu tutmadı bu sefer diyor ki tek adam rejimi gelecek bu da kocaman bir yalan. Eyalet sistemi kurulacak diyor bu da külliyen yalan. Evet, muhtarlıklar kalkacak yalan kuyruklu yalan. Cumhurbaşkanı Meclis’i fesih edecek bu da yıldızlı bir yalan. Her gün yeni yeni yalanlar geliyor ayıptır ayıp. Iğdırlılar, bu yalanlara cevabı vermeye hazır mısınız? "Evet"  Ey Kılıçdaroğlu sen CHP’nin Genel Başkanısın, sen büyük Atatürk’ün kurduğu partinin başındasın, sen Ana Muhalefet Partisinin Başkanısın arka arkaya bu kadar yalanı nereye sığdırıyorsun? Hiç mahcup olmuyor musun? Yalanları yüzüne çarpsanız bile yalana devam ediyor. Allah CHP’ye gönül veren seçmene sabır versin. CHP hiç bu kadar kötü bir dönem yaşamadı. 16 Nisan’ı Türkiye’yi değiştireceği gibi Ana Muhalefeti de değiştirecek Iğdır. Artık öyle korkutarak, endişe yayarak oy toplamak yok. Gerginlik çıkararak işi idare etmek yok. Toplumu kutuplaştırarak yol yürümek yok. İktidar nasıl 14 yıldır çalışıyorsa 16 Nisan’dan sonra artık muhalefette çalışmak zorunda kalacak, yoksa siyasetten yok olup gidecekler. Çalışmaktan korktukları için ömür boyunca laf laf laf üstüne laf koydukları için bu değişim onların işine gelmez, onun için karşı çıkıyorlar. 

Değerli kardeşlerim, 16 Nisan’da yapılacak bu değişikliğe evet diyerek Türkiye’de sadece hükümet yönetim sistemini değiştirmeyeceğiz. Artık Türkiye’de güçlü hükümet dönemi başlıyor, iktidarı sandıkta siz belirleyeceksiniz. Seçim bitecek kimin iktidar olduğu o gün belli olacak. Sık sık seçim olmayacak, yaşanan hükümet krizleri tarihe karışacak. Geçmişte cumhurbaşkanı başbakanlar arasındaki kriz artık hiç olmayacak, darbelerin adı bile anılmayacak. Çünkü gerçek güç millet olacak, siz olacaksınız. Siz kime yetki verdiyseniz yetkiyi o kullanacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hem meclisi güçlendiriyor, hem de milletvekillerini güçlendiriyor. Bu sistem bağımsız yargıyı aynı zamanda tarafsız hale getiriyor daha da güçlendiriyor. Türkiye’de uzlaşma kültürü daha da yaygınlaşacak, kutuplaşmalar, gerginlikler tamamen sona erecek. Bu sistemle inşallah Türkiye ekonomisi şaha kalkacak şaha kalkacak. Koşar adımlarla 2023 hedeflerine kararlılıkla devam edeceğiz. Yatırım artacak, üretim artacak, iş, aş imkanları artacak.

Değerli kardeşlerim, 14 yıldır Türkiye’de birçok hizmete, birçok esere imza attık. Ancak 14 yıldır bir yandan çalışıyoruz, bir yandan da vesayete karşı, saldırılara karşı amansız bir mücadele veriyoruz. Eğer bu saldırılar olmasaydı 27 Nisan elektronik bildirgesi, elektronik muhtırası, 367 krizi, MİT krizi, Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz akşamı alçak darbe girişimi olmasaydı bakın buradan söylüyorum, Türkiye bugün bir Türkiye yerine üç Türkiye olmayacak beş Türkiye olacaktı, altı Türkiye olacaktı. Milli gelirimiz 11 bin dolar değil, 20 bin doları bulacaktı. İşte bunları ortadan kaldırmak yegane gücün millette olduğu milletle yol yürüyen bir iktidarın kapısını aralamak için bu değişikliği yapıyoruz. Bu sistemde hükümeti siz belirleyeceksiniz, sizin dışınızda hiç kimse bu ülkeyi yönetmeye karar veremeyecek. Hükümete yetkiyi doğrudan vereceksiniz, sizin seçtiğiniz hükümetleri asla hiç kimse değiştiremeyecek. Tuzaklarla, darbelerle, algı operasyonlarıyla, ayak oyunlarıyla iktidar değişikliği olmayacak. Bu sistemde diyor ki, Kılıçdaroğlu tek adam olacak. İyi de Kılıçdaroğlu siz de zaten 7 seçim kaybettin tek adam devam ediyor. Yani bize şimdi kalkmış tek adam dersi mi veriyorsun kardeşim? Senin hatırın için iki tane cumhurbaşkanı mı seçelim, iki tane muhtar mı seçelim her mahalleye? Her belediyeye iki tane başkan mı seçelim? Şimdi ayıplamayın, bunlar bu günlerde HDP’yle çok haşır neşir olduğu için eş başkanlığa kafayı takmış vaziyetteler e hayırlı olsun. 

Sevgili kardeşlerim, bakın evet tek adam olacak, ama patron 80 milyon millet olacak, patron siz olacaksınız. Sizin evet dediğinizde işbaşına gelecek, 5 sene çalışacak. Beğendiniz bir daha seçeceksiniz, ama üçüncü sefer yok. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olur mu Iğdır? "Evet"  Beğenmezsiniz görevden alacaksınız yenisini getireceksiniz sistem tıkır tıkır işleyecek. Bürokrasi iki ileri bir geri yapmayacak sürekli ileri, sürekli kalkınma, sürekli büyüme ve sürekli refah. Iğdır’a daha çok hizmet gelecek, daha fazla yatırım gelecek. Türkiye güçlü yönetimle istikrarı yakalayacak. Sevgili kardeşlerim, 14 senedir hizmet üretiyoruz, büyük yatırımlar yaptık, ülkemize büyük eserler kazandırdık. Bakın sadece son birkaç ay içerisinde Türkiye için çok önemli eserlerin açılışını yaptık. Türkiye’nin ve kendi alanında dünyanın en uzun asma köprüsü Orhan Gazi’yi açtık Bursa’yla İstanbul’u birleştirdik. İstanbul’da boğazın altında Avrasya Tünelini geçirdik Yeni Kapı’yla Göztepe’yi birleştirdik 3 dakikaya düşürdük. Yavuz Sultan Selim Köprüsünü açtık boğaza üçüncü gerdanlığı taktık. Yine Marmaray, Marmara’yla trenleri denizin altından geçirdik. 

Biz Fatih’in torunlarıyız, Fatih nasıl karadan gemileri denize indirdiyse onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi de trenleri, arabaları denizin altından geçirdi. Size de bu yakışır, bu millete de bu yakışır. 

50 yıllık rüya Ilgaz Tünellerini bitirdik. Aksaray’da doğalgaz Tuz Gölü’nün altında depolarını açtık. Bursa Selçuk Gazi Tünellerini hizmete aldık. Bunlar yetmez yeni ve büyük projelere start verdik. Zonguldak Filyos Limanının temelini attık. Diyarbakır’ı Sur’u alçak teröristlerin yerle bir ettiği, harabeye döndürdüğü Sur’u yeniden ayağa kaldırıyoruz. Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projelerinin başlangıcını yaptık. Trabzon’u Gümüşhane’ye, Erzincan’a, Bayburt’a, Erzurum’a bağlayacak Türkiye’nin en uzun tünellerinin temelini attık. 19 Mart şehitlerin destan yazdığı Çanakkale’de dünyanın orta açıklığı en büyük olan 1915 Çanakkale Köprüsünün temelini attık. İşte bunlar birkaç ay içerisinde yapılan işler. 

Biz konuşmuyoruz, eserlerimiz konuşuyor. Iğdır Hava Limanınız var mıydı? Şimdi var mı? "Evet"  Her gün Ankara’dan, İstanbul’dan seferler geliyor mu? "Evet"  İşte bu kadar. Bu kadar engele, bu kadar saldırıya rağmen Türkiye için çok büyük projeleri yapmaya devam ediyoruz. Şimdi ise Türkiye için, geleceğimiz için, gençlerimiz için, kadınlarımız için, yaşlılarımız için, emeklilerimiz için, erkeklerimiz için, Cumhuriyet’in en güzel projesini, en güzel eserini cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine getiriyoruz, önünüze getiriyoruz. Yolları biz açtık, Türkiye’nin gelecek kapısını da siz açacaksınız. 16 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini evet oylarınızla başlatmaya hazır mısın Iğdır? "Evet"  Hazır mısın? "Evet" Allah sizden razı olsun. 

Iğdır işi bitirmiş. Iğdır zaten 2007 cumhurbaşkanlığı halk oylamasında yüzde 68 oy vererek, rekor oy vererek siz 2007’de bu işe karar verdiniz. Şimdiki onun devamı, inşallah aynı şekilde yüksek bir oyla 16 Nisan’da bir rekora Iğdır hazır mısınız? "Evet"  Hazır mısınız? "Evet"  Biz unutmuyoruz 7 Haziran’la, 1 Kasım arasında Türkiye’de AK Parti’ye oylarını en fazla arttıran, rekor kıran, birinci olan ilimiz Iğdır. Iğdır’a rekor yakışır, Iğdır’a en güzeli yakışır.

Değerli kardeşlerim, Iğdırlı hemşerilerim, bu evetlerinizi FETÖ’nün terörist başı öyle yüksek sesle söyleyin ki Pensilvanya’dan duysun. Bunların uykuları kaçıyor bu evetleriniz öyle yüksek olsun ki Kandil duysun, PKK duysun. Bu evetleriniz daha dün Fırat Kalkanıyla El-Bab’tan defettiğimiz DEAŞ alçak örgütü duysun. Bu evetlerinizi öyle yüksek söyleyin ki, istemezükçüler feleği şaşsın, biz önümüze bakacağız. 

15 yıldır sevgili Iğdırlılar, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde çok güzel işler yaptık. Türkiye’yi bir baştan bir başa yollarla donattık, büyük projeleri hayata geçirdik. Ve yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti kardeş yaptık. Yolları böleriz, ama Türkiye’yi böldürtmeyiz.

Değerli kardeşlerim, Iğdır’ı cazibe merkezi olan iller arasına dâhil ettik hayırlı, uğurlu olsun. Artık Iğdır’da yatırım yapacaklara çok büyük desteklerimiz var. Bu çerçevede, Iğdır’a gelen yatırım talepleri tam 1018 başvuru var. Toplam istihdam miktarı, yani işe alınacak, yeni iş imkânı 1200. 200 milyonun üzerinde yatırım yapılacak ve cazibe merkezleri için hazırlanan toplam proje 3341 bütün Türkiye çapında, 83 milyar 23 ilimizde. İnşallah bu yatırımlarla birlikte hem Iğdır’ımızda hem Türkiye’de kalkınma hızı daha da artacak, ekonomimiz daha da büyüyecek, kardeşliğimiz daha da muhkem hale gelecek.

Değerli kardeşlerim, Iğdır’a geçtiğimiz 14 yıl içerisinde tam 3 milyarlık yatırım yaptık. Iğdır’a 2255 yeni derslik kazandırdık, 4000 kapasiteli yurt yaptık. Iğdır’a üniversite kurduk mu? "Evet" Iğdır’da doğalgaz getirdik mi? "Evet"  Iğdır’ın 1 metre bile asfalt yolu yoktu, şimdi yollarını asfaltladık mı? "Evet"  Dilucu’na kadar bölünmüş yol, Kars’a kadar bölünmüş yol, Ağrı’ya kadar bölünmüş yol yaptık mı? "Evet"  Helali hoş olsun. Iğdır için yapacak daha çok işimiz var, daha çok büyük eserleri inşallah Iğdır’ımıza bu güzel bolluk ve bereketin olduğu güzel meyveleriyle, güzel manzaralarıyla meşhur Iğdır’ımıza sağlayacağız. Siz yeter ki sırtınızı Ağrı Dağına verin, yeter ki Aras Nehrinin bereketinden yararlanın.  Değerli kardeşlerim, Iğdır’a dönemimizde bölünmüş yolda rekor getirdik rekor. 172 kilometre bölünmüş yol yaptık Iğdır’da bölünmüş yol diye bir şey yoktu.

Sevgili kardeşlerim, Iğdır Hava Limanı her gün büyüyor, her gün sefer sayısı artıyor inşallah her şey daha güzel olacak. Iğdır’ımız geleceğin refahından, ekonomisinden çok daha fazla yararlanacak. Yeni anayasayla birlikte Iğdır kalkınacak, Türkiye kalkınacak. Iğdır bu kalkınmadan, bu büyümeden daha çok pay alacak. Şimdi ilk durağımız 16 Nisan gece gündüz demeyeceğiz hanımefendiler hazır mısınız? "Evet"