Bafra, Çarşamba ve Ünye'de tutuklanan komite üyelerine ilişkin resmî yazışma

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bafra, Çarşamba ve Ünye'de Tutuklanan Komite Üyelerinin İsimleri
Ermeni soykırımı iddiaları
Bafra, Çarşamba ve Ünye'de tutuklanan komite üyelerinin isimleri.

Emniyet Genel Müdürlüğüne

27 Mayıs 1915

Hınçak ve Taşnak komitelerine mensup olmak ve şimdiki durumları itibarıyla zanlı olarak Bafra, Çarşamba ve Ünye kazalarında tutuklanan Ermenilerin isimlerini gösterir ve Canik Mutasarrıflığından gönderilen defterin bir kopyası çıkarılarak Ek’te sunulmuştur.


Bafra’da tutuklananlar:

1. Kuskus oğlu Köse Artin - Önceden Ermeni ihtilâline katılanlardan
2. Şirinyan Nişan - Önceden Ermeni ihtilâline katılanlardan
3. Mehran Mıhcıyan
4. Hacı Lazari oğlu Parsih
5. Agob Kelebekciyan
6. Karabet İbataryan
7. Tatyos Etmeciyan
8. Kalıpçı Mehran
9. Kaluset Kirişyan
10. Agob Karalyan
11. Hacı Karabet Bogosyan
12. Agob Açıkgözyan
13. Ârâm Malkonyan
14. Karabet Etmekciyan
15. Hacı Vahram Şirinyan


Ünye’de tutuklananlar:

1. Hemparsom Mutafyan
2. Mıgırdıç Eğerciyan
3. Kirkor Mutafyan
4. Hacı Kalos oğlu Kirkor Mutafyan
5. Mesrop Murcikyan
6. Okent Mutafyan
7. Sugumon Boyaciyan
8. Kurkus oğlu Dikran
9. Serkis Mutafyan
10. Ohannes Parsinyan
11. Hacı Bey Boyacıyan
12. Agob Duacıyan
13. Haçator Mutafyan
14. Avadis Tavukciyan
15. Vartan Simyonyan
16. Sehak Zipliyan
17. Nişan Mutafyan
18. İşçi Serkis
19. Agop Agopyan
20. Ermenak Öküzyan
21. Kundakçıoğlu Sehak
22. Kalaycıoğlu Osep
23. Dumanoğlu Zakar
24. Dumanoğlu Ohan


Çarşamba kazasında tutuklananlar:

1. Ohannes Karakaşyan
2. Karabet Saferazyan
3. Mehran Prudyan
4. Kirkorak Kalpakyan
5. Misak Hekimyan
6. Ohannes Tilkiyan
7. Ermenak Karaacemyan
8. Serkis Tütünciyan
9. Eczacı Agop
10. Kasap Ohannes
11. Kasap Pezike
12. Hacı Agop Keçeciyan
13. Malkon İradiyan
14. Agop Balyan
15. Hacı Agop Hamşekyan
16. Nişan İradiyan
17. Ohannes Barutciyan
18. Ohannes İradiyan
19. Malkon Mekanyan
20. Muhtar Artin
21. Terzi Avadis
22. Posuryan İstepan
23. Kuyumcu Trabzonlu Dikran
24. Rusya uyruğundan Artin oğlu Mesrop - Çarşamba’da kalmalarında kaymakamlıkça sakınca görülmesinden dolayı Kavak’a gönderildi
25. Agop oğlu Karabet - Çarşamba’da kalmalarında kaymakamlıkça sakınca görülmesinden dolayı Kavak’a gönderildi