Ahmet Türk'ün 25 Şubat 2009 tarihli konuşması

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

21 Şubat Dünya Dil günü olarak kutlanıyor. Dil Kürt tarihinde önemli bir yere sahip. Çünkü kendi dillerinden başka dil bilmeyen Kürtler, bu yüzden bir çok baskı gördüler. Askeri darbe döneminde devlet bir çok kişiyi tutukladı, zindana koydu. Ben de tutukluydum. Bizim ailelerimiz ziyarete geliyordu, başka dil bilmedikleri için Kürtçe konuşmak istiyordu. Ancak Kürtçe konuşmanın hem bize hem de kendilerine yönelik baskı aracı olduğunu ve bu yüzden dayak yediğimizi bildikleri için Kürtçe konuşmuyorlardı. Biz buna rağmen bazen nasılsın anne, diyorduk onların yüreği kırılmadan dönmelerini istiyorduk. Sonra bunun baskısını görüyorduk, dayak yiyorduk. O zaman ben kendime şöyle bir söz verdim: Bir gün, resmi bir toplantıda anadilimle konuşacağım dedim.

Başbakan TRT 6’da partisini ve yaptığı çalışmaları övüyor. Ancak DTP üyeleri kendi dilleri ile bir selam verdikleri zaman davalar açılıyor. Soruşturmalara maruz kalıyor. Bir belediye başkanı kendi diliyle halkla bir araya geldiğinde dava açılıyor. Ama Başbakan Kürtçe konuşunca kimse bir şey demiyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz, bu ikiyüzlü bir yaklaşımdır. Başbakan dilin özgür olması için acaba ne yaptı.

Günümüzde 8 Mart var. Ben şimdiden bütün kadınların bu gününü kutluyorum. DTP, Kürt kadınların ve dünya kadınlarının siyasi, kültürel ve ekonomik yaşama katılmaları için önemli bir adımdır. Kürtler yıllar önce kadınlara büyük önem verdiler. Kürt ataları yıllar önce şunu söylemişler: Aslan aslandır, ne erkektir ne kadındır.

Önümüzde yine 21 Mart Newroz bayramı var. Newroz aydınlıktır, barıştır. Zulme karşı halkların başkaldırısıdır. Halkımız büyük bir coşku ile Newrozu kutlayacak. Şimdiden halkımıza başarılar diliyorum.

Evet 29 Mart yerel seçimlere az bir süre kaldı. Bu seçim bizim için çok önemli. Barışın sağlanması için önemli. Ben inanıyorum ki, arkadaşlarımız, halkımız, bu öneme uygun bir çalışma yürütecekler” dedi. Türk “Sayın Erdoğan birkaç gün önce Diyarbakır’daydı. Yanında Sayın Kutbettin Arzu da vardı. Arzu için Atom karınca dedi. Merak ettim acaba ne yapmış Kürtler için. Tek bir kez yemin etmek için kürsüye çıktı. Nasıl oluyor da atom karınca oluyor. Bana göre olsa olsa sessiz böcektir.

Burada size Kürt Cigerxwin’dan bir dize okumak istiyorum.

Bir kez yan yana oturmazsanız
Sohbete güler yüzle bakmaz
Tat katmazsanız
Diyalog kurmazsanız
Birbirinizi anlamazsanız
Yaşamın güzelliği kalmaz