Abdullah Gül'ün 29 Ağustos 2007'de 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yaptığı açıklama

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tarih boyunca bağımsızlığından ve özgürlüğünden ödün vermeden yaşamayı bir hayat felsefesi olarak benimseyen Türk Milleti, Kurtuluş Savaşı'yla, Yüce Atatürk önderliğinde büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır.

Türk Milleti ve geçmişi parlak zaferlerle dolu kahraman Ordumuz, vatanımızın parçalanmak istenmesi karşısında Atatürk'ün öncülüğünde inanç ve kararlılıkla olağanüstü bir mücadele vermiş, onurlu direnişini unutulmaz zaferlerle taçlandırmıştır. Milletimiz ile Ordumuz, Başkomutan Meydan Savaşı sonucunda ulaşılan 30 Ağustos Zaferi'yle, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün anıtını dikmişlerdir. Atatürk'ün üstün dehası, liderlik ve komutanlık yeteneği, muhteşem savaş stratejisi, milletimizin bağımsızlık tutkusu ve Ordumuzun cesareti, tarihin ender kaydettiği eşsiz bir zaferi beraberinde getirmiştir. Türk Milleti ve Ordumuz, 30 Ağustos Zaferi'yle, vatanımızı parçalamak isteyenlere hakettikleri yanıtı vermişler, Anadolu'nun bayrağımızın özgürce dalgalandığı ebedi Türk yurdu olmasını sağlamışlardır.

Yeni Türk Devleti'nin kuruluşunu müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi, Türk Milleti'nin gücüne inanması durumunda önünde hiçbir engelin duramayacağının da simgesidir. Kurtuluş Savaşı ve Savaş'ın kazanıldığını duyuran 30 Ağustos Zaferi, başka milletlere de yol gösteren, dünyada hayranlık uyandıran, Türk Milleti'ni dünyada saygın ve güçlü kılan yönüyle, tarihteki yerini almıştır. Başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere bizlere bu büyük gururu yaşatanlara sonsuz minnet duyuyoruz. Böylesine güç mücadelelerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni temel nitelikleriyle koruyarak geleceğe taşımak, bu ülkeye kuranlara, şehitlerimize ve gazilerimize karşı en önemli sorumluluğumuzdur.

Türk Milleti, birlik ve beraberliğine, kendini diğer milletlerden farklı kılan özelliklerine, vatanına, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyet'e sahip çıkacak, ülkemizi Atatürk'ün öngördüğü muasır medeniyetler seviyesine yükseltecektir. Türkiye, gücüne inanarak, kendine güvenerek, evrensel değerlere her koşulda bağlı kalarak, çağdaş dünyadaki saygınlığını her geçen gün artıracaktır.

Yurttaşlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın bu konudaki duyarlılığı, çağdaş dünyayla bütünleşme yolundaki kararlılığımız, hedeflerimizi gerçekleştirmemizde en büyük dayanağımız olacaktır. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silâhlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Büyük Zafer'in 85. yılında, yüce Türk Milleti'nin, şanlı Ordumuzun, dünya barışının sağlanmasına katkıda bulunmak üzere vatandan uzaklardaki ülkelerde üstün başarıyla görev yapan birliklerimizin Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, yurttaşlarımıza saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Kaynak: "30 Ağustos Zafer Bayramı". abdullahgul.gen.tr. 29 Ağustos 2007. 7 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
Telif durumu: