ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Gazze Filosu Saldırısı'nın birinci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklama

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Victoria Nuland
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Sözcülük Ofisi

Washington, DC
24 Haziran 2011

Geçen ay, 31 Mayıs 2010 tarihinde bir filonun İsrail’in Gazze’ye yönelik deniz ablukasını delme teşebbüsü esnasında İsrail kuvvetleri ve eylemciler arasında yaşanan ihtilafın birinci yıldönümüydü. Birleşik Devletler, Gazze’ye gitmekte olan gemilerde cereyan eden olayda hayatlarını trajik bir şekilde kaybedenler ve yaralılar için derin üzüntü duymaktadır.

Bazı grupların geçen yılki olayın birinci yıldönümü dolayısıyla yakın gelecekte çeşitli Avrupa limanlarından Gazze'ye yeni bir filo gönderme planlarından kaygı duyuyoruz. İsrail’in Gazze'ye yönelik deniz ablukasını delmeye çalışan grupların bu hareketleri, yolcularının güvenliğini riske atan, sorumsuz ve provokatif eylemlerdir. Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için kurulu ve etkili mekanizmalar mevcuttur. Örneğin insani yardımlar İsrail'in Aşdod Limanı'na gönderilip boşaltılabilir ve burada incelendikten sonra Gazze'ye nakledilebilir. Gazze halkına bu tür yardımlar sağlamak isteyen herkese bu planlanmış filo gibi eylemlere katılmak yerine bu mekanizmaları kullanmaları çağrısı yapıyoruz.

İsrail ve Mısır'ın yakınlarda Gazze'deki terörist gruplara gönderilmek istenen gelişmiş askeri sistemler, silahlar ve mühimmat ele geçirmesi ve aynı zamanda Gazze'den İsrailli sivillere karşı periyodik aralıklarla roket ve havan topu saldırıları düzenlenmesi, yasadışı silah kaçakçılığı sorununu gözler önüne sermektedir. Bu tür malzemelerin yakalanması, Gazze'ye gönderilen tüm kargoların yasadışı silah ve ikili kullanıma açık materyal açısından uygun bir şekilde aramadan geçirilmesinin İsrail'in güvenliği açısından taşıdığı hayati önemi ortaya koymaktadır.

Birleşik Devletler Gazze'deki koşullardan kaygı duymaya devam etmektedir ancak buradaki insani durumun, Gazze’ye giden mallar ve malzemelerin çeşitliliği ve kapsamındaki belirgin artış, uluslararası proje faaliyetindeki artış ve ihracatın kademeli büyümesi dahil olmak üzere son bir yıl içinde önemli ölçüde iyileştiğini de kaydetmektedir. Birleşik Devletler, Gazze halkının ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlama almak ve daha fazlasını yapmak için İsrail, Filistin Yönetimi, donörler ve uluslararası toplumla çalışmaya devam edecektir.

Hamas'ı da şiddetten vazgeçerek, İsrail'in varolma hakkını tanıyarak ve geçmişteki anlaşmaları kabul ederek yapıcı bir rol oynamaya çağırmaya devam ediyoruz. Hamas gibi tesmiye edilmiş yabancı bir terör örgütüne ya da böyle bir örgütün yararına materyal destek veya başka kaynaklar gönderilmesinin veya böyle bir girişimde bulunulmasının, Amerikan medeni ve ceza kanunlarının ihlali olabileceğinin ve para ve hapis cezasına yol açabileceğinin de altını çiziyoruz.