3. Ergenekon İddianamesi/SORUŞTURMA EVRAKI İNCELENDİ III-ÖRGÜTÜN GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLADIĞI EYLEMLER

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

III-ÖRGÜTÜN GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLADIĞI EYLEMLER

Soruşturma kapsamında bugüne kadar elde edilen delillerden örgütün darbe zemini oluşturmak için çok sayıda silahlı eylem gerçekleştirdiği, gerçekleştirdiği bu eylemlerle istedikleri darbe zemini oluşturamayınca bu kez çok daha tehlikeli ve kanlı eylemler planladıkları görülmüştür. Bu güne kadar yapılan çalışmalarda planlanan bu eylemlerin birçoğu engellenirken örgütün her fırsatta çok daha tehlikeli eylem planları ile karşımıza çıktığı görülmüştür.

01-ÜMRANİYE BOMBALARI[değiştir]

Soruşturmamızın başlangıcını teşkil eden ihbar üzerine Ümraniye de bir evde yapılan aramada toplam (27) adet el bombası bulunarak el konulmuştur. El bombaları üzerinde yapılan parmak izi incelemelerinde sanıklardan Oktay YILDIRIM'ın parmak izi tespit edilmiştir.

Diğer taraftan Osman YILDIRIM Cumhuriyet gazetesine attıkları bombaları kendilerine Ataşehir de bir evde yapılan toplantıda bizzat Muzaffer TEKİN'in verdiğini, bu toplantıda Oktay YILDIRIM'ın da hazır bulunduğunu beyan etmiştir. Dolayısıyla Ergenekon silahlı terör örgütü nün Ümraniye de ele geçirilen ve Oktay YILDIRIM'a ait olduğunu anlaşılan el bombalarını hangi eylemlerde kullanılacağı bilinmese de biraz önce belirtilen Cumhuriyet gazetesinin bombalanması olayı ve tespit edilen diğer eylem planları göz önünde bulundurulduğunda örgütün ülkede darbe zemini oluşturmak için vahim nitelikte eylemler planladığı anlaşılmaktadır.

02-YARGITAY MENSUPLARINA SUİKAST HAZIRLIĞI[değiştir]

İşçi Partisi Ankara Genel Merkez binasında yapılan aramada ele geçirilen ELBA marka CD içersinde; "YARGITAY" isimli pdf dosyasında elle çizilmiş basit bir krokide, binanın bölümlerini gösterir şekiller olduğu, bu şekillerin üzerine A, B, C yazıldığı, binaların giriş çıkış noktalarının işaretlendiği, bu noktalar üzerine değişik işaret ve şekiller yapıldığı ve numaralandırıldığı görülmüştür. Ayrıca aynı CD içersinde "KROKİNİN AÇILIMI" isimli word dosyasında; "A:Yargıtay ana bina, B.Yargıtay bitişik ek bina, C:Yargıtay ek bina, Lprotokol kapısı(güvenlik çok sıkı), 2 avukat giriş kapısı, 3 Posta giriş kapısı, 4 Vatandaş kapısı, 5 Garaj kapısı (sürekli görevli bulunur, güvenlik yok), ĞMutfak kapısı, 7 A blok yan kapı, 8Cnlokyabn kapı, 9C blok arka kapı, 10C blok ön yan kapı, 11C blok ana giriş kapı, 12C blok garaj kapısı, 13 Başbakanlık güvenli girişi, 14A blok giriş, X Güvenlik var, X Polis var, ) ( x ray cihazı var, P polis noktası var. "

"Sarı ile işaretli bölgeler rahat, buralarda güvenlik, polis, görevli yok. 6 nolu kapı tünel gölgesinde kalıyor. Gece için uygun. 3 nolu kapı, kilitli ancak açılabilir. Buradan A blok zemin altına inilir. Burası Milli Eğitim Bakanlığı ile A blok arasında kalıyor ve araba park yeri. Tenha. C blok 8 nolu kapı çok müsait. Girince bazen kapı arkasında bir güvenlik çıkabilir. Burada lavabolar var. Oraya geçilebilir. Her zaman yok. 9 nolu kapı kilitlidir. Ama açılabilir. Ön taraftaki ışıklar orayı görmüyor. 10 nolu kapı kullanılmaz, ön taraftaki ışıklar burayı iyi görüyor. Ön tarafta 2 kamera var. Ön taraftaki sarı alan ağaçların altında kalıyor. Işıktan da geriye kalıyor. Orayı güvenlik kulübesi görmüyor. Arkada camları yok. O nedenle kör bir nokta oluşuyor. Karargah kameraları görse de karanlık olduğundan sıkıntı olmaz. Ancak fazla beklememeli. Karargah önünden hemen ikaz gelebilir." şeklinde notların yer aldığı görülmüştür.

Söz konusu krokinin ve bilgilerin doğru olup olmadığının anlaşılabilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazı ile görüş sorulmuş, alınan cevabi yazıda Yargıtay binasına ait olduğu değerlendirilen kroki ve krokinin açılımıyla ilgili bilgilerin tamamen doğru olduğu bildirilmiştir.

Dolayısıyla Yargıtay binasına ait kroki ve bilgilerden Ergenekon silahlı terör örgütü nün Yargıtay Başkanlığında görevli üst düzey bir yöneticiye yönelik suikast hazırlıkları yaptığı anlaşılmıştır.

03-NATO TESİSLERİNE SALDIRI HAZIRLIĞI[değiştir]

Yürütülen soruşturma kapsamında İşçi Partisi genel merkezinde yapılan aramalarda birçok örgütsel içerikli dijital bulgunun yanı sıra, Genelkurmay Başkanlığı ve değişik askeri şahıslar ile MİT Müsteşarlığına ait çok sayıda gizlilik dereceli dokümanlar ele geçirilmiştir.

El konulan materyaller arasında Hayati ÖZCAN'ın İzmir ilindeki işyeri ve ikametinden ele geçirilen "55" ve "13" numaralı CD'lerdeki veriler incelendiğinde Ergenekon silahlı terör örgütü nün ülkemizde kaos ve kargaşa ortamı yaratarak ülkemizi dünya kamuoyu nezdinde ciddi sıkıntılar içerisinde bırakacak kanlı eylemler planladığı ortaya çıkarılmıştır.

Hayati ÖZCAN'dan ele geçirilen "55" ve "13" numaralı CD'ler üzerinde yapılan incelemede her iki CD'nin birbirinin kopyası olduğu ve aynı içeriğe sahip oldukları tespit edilmiştir.

Söz konusu CD'ler içerisinde "Yedekl23" isimli klasör tespit edilmiştir. Bahse kondu klasör içerisinde İzmir ili Şirin Yer semtinde bulunan NATO müttefik kuvvetlerine ait karargâha ait kurumsal ve GİZLİ/HİZMETE ÖZEL içerikli bilgiler ile bu karargâhta görevli personele ait birçok görevsel ve kişisel bilginin yer aldığı tespit edilmiştir.

CD'ler üzerinde devam eden ayrıntılı incelemelerde; CD içerisinde yer alan "Yedekl23/PARK_YERLERI/Operasyon" isimli klasör içerisinde; NATO karargâhına ait olduğu anlaşılan bir kısım park yerlerine ait çok sayıda fotoğraf ile bu yerleri gösterir krokilerin yer aldığı,

"Yedekl23/Inventory Phone Bookbir" isimli klasör içerisinde yer alan "fiziki emniyet plani (2)" isimli Word dosyasında, NATO karargahı ile ilgili alman fiziki/çevresel güvenlik önlemlerinin neler olduğunu belirten "GİZLİ" içerikli bilgilerin yer aldığı,

Aynı klasör içerisinde yer alan "harekat ve loj" isimli Word dosyasında ise, bahse konu karargahta olabilecek herhangi bir olağanüstü durumda uygulanacak harekat tarzları ile Cephanelikler, Park yerleri, Helikopter pistleri gibi yerler hakkında bilgilerin verildiği bu bilgilerin yer aldığı bölümlerin ise sarı renk ile boyandığı,

"Yedek 123/Inventory Phone Bookbir" isimli klasör içerisinde yer alan bir diğer Word dosyası olan "incele" isimli Word dosyasında ise "Fiziki Emniyet Plani 2 çok iyi okunacak. Tüm açıklar tesbit edilerek Kutlu 'ya rapor edilecek. -TELEPHONE DIRECTORY.xls- incele ve operasyon öncesi ilgili telefonları engelleme yollarını planla. Highlited yerler önemli. Araç plakaları ve fotoğrafları alınıp muh. Verilecek, son noktadakilere ulaştırılacak. Son noktadakilerin eş zamanlı hareket etmeleri ve planı uygulamaları için son defa güvenirliği Alb. Kutlu ve Alb. Mehmet Özdemir'den teyit edilecek. Mühimmatlar Nihat Yalçındağ tarafından "Kasa"dan temin edilecek. İntikalin seri ve eş zamanlı olması çok önemli. Delta Alert State ile ilgili her şey tüm detayı ile anlaşılacak şeklinde ibarelerin yazılı olduğu,

"Yedek 123/Parking" isimli klasör içerisinde yer alan "park_yerleri" ve "park_yerleri_yeni" isimli klasörler İçerisinde ise NAT,O karargahına ait olduğu anlaşılan açık otoparka ait değişik açılardan çekilmiş toplam (69) adet fotoğrafın yer aldığı, bunun yanı sıra aynı klasör içerisinde bulunan "Plan-B" isimli Word dosyasında ise söz konusu park yerleri ile ilgili olarak "Açık otoparkın yanındaki bina kiralanacak, 6 aylık kira peşin verilecek. ÇOK ÖNEMLİ.. " şeklinde bilgisayar yazımı bir notun yer aldığı,

"Yedekl23/ID cards" isimli klasör içerisinde, "Dikkat edilecek" isimli bir Word dosyasının bulunduğu, söz konusu dosya içerisinde de "Yedinci Kısım" başlığı altında Güvenlik Tabur Kokutanlığının Teşkilat Şemasının yer aldığı, bahse konu şema altında maddeler halinde bir kısmı önemine binaen sarı ve kırmızı puntolar ile boyanmış bir takım bilgisayar yazımı notların yazılı olduğu,

Söz konusu notlar arasında ; "...Son operasyon için hazırlanacak (52) adet giriş kartlarının ve araç kartlarının basılacağı yazıcının kaliteli olması önemli, kağıt gramajına azami dikkat! Yeni renkli toner kullanılacak. Form 84'ler dikkatle doldurulacak Gürsel T... "

"Yetkisiz girişlere karşı bariyerlerden sonra kapanlar yer almaktadır. İnşa edilen kapanlar 20 mm kalınlığında uçları 30 derece açıyla kesilmiş çelikten yapılmıştır. Kapan açık pozisyonunda iken yerden 40 cm yüksekliğe ulaşmaktadır. 3 'er metrelik iki kapan birbirinden 10 cm arayla çelik kapının önüne yerleştirilmiştir. Kapanların bir diğer özelliği manuel olarak çalıştığı gibi elektrikle de çalışmasıdır. Kullanıcı en fazla 30 Kg kuvvet uygulayarak kapanı kolayca açabilmektedir... "

"VIP Nizamiye" "VIP nizamiye kapısı da 60X60 mm ebatlarında, 12 metre uzunluğunda, 2 metre yüksekliğinde çift kanatlı ve her kanat 900 Kg olacak şekilde inşa edilmiştir. Kapı kapalı iken en fazla 14 saniye içinde açılmaktadır. Ayrıca kapıların her iki kanadına 5 cm kalınlığında 2,5 metrekare olacak şekilde kurşun geçirmez cam monte edilmiştir... "

"Org. Vecihi akın kışlasının çevre engelleri: Org. Vecihi AKIN Kışlası' nın lojman ve motor-pool bölgeleri haricinde diğer bölgeler; 2 metrelik beton bloklar, bunların üzerine 1 metrelik saç ve 1 metrelik kafes tel çit olmak üzere 4 metrelik yükseklik ile çevrelenmiştir. Yerleştirilen bu kafes tel çitler 3, 77 mm' den kalın galvanizli telden ve göz açıklıkları 5 cm 'den geniş olmayacak şekilde yerleştirilmiştir... "

"...Lojman ile nizamiye arasındaki bölümde 3 metre aralıklarla uçları 1 metre derinliğe yere betonlanmış madeni direkler arasına gergin olarak bağlanmak suretiyle raptedilmiş çit ile çevrilmiştir. Bunun dışında Motor-Pool bölgesinin su kulesi civarının arazi boyunca düzensiz ve engebelik olması dolayısıyla tepe çiti üstüvaneli kafes tel çit ile çevrelenmiştir... "

"...Binaların zemin kat, pencereleri ve önemli kapılar demir çubuklar ile güvenlik altına alınmıştır... "

"..İki adet nizamiye ile birlik içerisine giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmaktadır. 448/1 ve 448 sokakların kesişiminde bulunan nizamiye ana nizamiye olarak kullanılmakta, bütün giriş ve çıkışlar bu kapıdan yapılmaktadır. Buraya yapılacak yaklaşmaları devamlı suretle gözetleyebilmelerini sağlayacak şekilde çevre engellerine olabildiğince yakın konuşlandırılmıştır... " şeklindeki ibarelerin renkli puntolar ile işaretlendiği tespit edilmiştir.

"Yedek 123/SIGNATURE" klasörü içerisinde bahse konu karargâhta askeri görevli oldukları anlaşılan toplam (2401) kişilik personele ait imzaların taranmış formatlarının şahıs dosyaları şeklinde yer aldığı,

"Yedek 123/Foto" klasörü içerisinde yer alan "SUSACAK" isimli resim dosyasında ise; bahse konu NATO Karargahında görevli personel olduğu anlaşılan resmi kıyafetli erkek bir şahsa ait fotoğrafın olduğu, fotoğraf altında .şahsın ismi ve görev unvanı olabileceği değerlendirilen "Zamarripa Eduardo SP OF8" ibaresinin yer aldığı, fotoğraftaki şahsın ağız kısmının bir bant görüntüsü ile kapatıldığı,

"Yedek 123/Plan/Vecihi akin garnizon kroki" isimli klasörde ise NATO Karargâhına ait olduğu anlaşılan (3) adet plan/krokinin yer aldığı,

"Yedek 123/Plan/Haritalar" klasöründe de toplam (18) adet dosya içerisinde NATO Karargâh personelinin bir takım yer ve tesislere ulaşımında kullandıkları muhtelif güzergâhları gösterir haritaların yer aldığı tespit edilmiştir.

Yukarıda ayrıntısı verilen ve NATO Karargahına ait olan GİZLİ içerikli bilgilerin en ince ayrıntılarına kadar temin edilerek üzerinde bir takım operasyonel hazırlıkların ve çalışmaların yapılması, bu çerçevede kullanılacak her türlü materyalin değerlendirmeye tabi tutulması Ergenekon silahlı terör örgütü nün NATO karargahına yönelik gerçekleştirmeyi planladığı eylemi açıkça ortaya koymaktadır.

04-2005 YILINDA KARA KUVVETLERİ KOMUTANI YAŞAR BÜYÜKANIT'A YÖNELİK SUİKAST HAZIRLIĞI[değiştir]

İşçi Partisi Genel Merkezinde yapılan aramada ele geçirilen ve üzerinde "VERSATİLE" yazan 411509A102B4 seri numaralı CD'nin yapılan incelemesinde; içersinde "HİKMET ÇİÇEK'E ULAŞANLAR" isimli klasör olduğu, bu klasör içerisinde iç içe girmiş çok sayıda klasör ve dosyaların olduğu, sırası ile "HİKMET ÇİÇEK'E ULAŞANLAR'V'İÇ İSTH7"17. MÜTEFERRİK KONULAR" isimli klasöre gelindiğinde içersinde çok sayıda klasör ve word dosyalarının olduğu, bunların içersinde "KORUMA PLANI" isimli word dosyası incelendiğinde içeriğinde; "08 ŞUBAT 2005" tarihli dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT'm koruma planı başlıklı (9) sayfalık çizelge şeklinde yazı olduğu, içeriğinde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT'ın belirtilen tarihte İzmir ve Balıkesir illerine yapacağı ziyaretler sırasındaki koruma planının olduğu, burada yer alan bilgilerden de Yaşar BÜYÜKANIT'a yönelik örgütün eylem hazırlığı içerisinde olduğu anlaşılmıştır.

05-2007 YILI İÇERSİNDE GAZETECİ YAZAR FEHMİ KORU VE YAZAR ORHAN PAMUK'A YÖNELİK SİLAHLI SALDIRI HAZIRLIĞI[değiştir]

Ergenekon silahlı terör örgütü ne yönelik yürütülen soruşturma sırasında, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı Mehmet Fikri KARADAĞ ve etrafındaki şahıslara yönelik teknik takip çalışmaları yapılmış, yapılan bu çalışmalar sırasında, Mehmet Fikri KARADAĞ'in Veli KÜÇÜK ve Sevgi ERENEROL ile toplantılar düzenlediği, bu toplantılara katıldığı dönemde de diğer taraftan dernek çatısı altında etrafına topladığı kişilere gazeteci yazar Fehmi KORU ve yazar Orhan PAMUK'a yönelik suikast hazırlığı yaptırdığı tespit edilmiştir.

06-2007 YILI İÇERİSİNDE DİYARBAKIR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN BAYDEMİR'E, DTP MİLLETVEKİLİ SEBAHAT TUNCEL VE AHMET TÜRK'E YÖNELİK SİLAHLI SALDIRI HAZIRLIĞI[değiştir]

Sanık Mehmet Fikri KARADAĞ ve etrafındaki şahıslara yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında ayrıca, Mehmet Fikri KARADAĞ'ın Veli KÜÇÜKTe gizlice görüştüğü günlerde, az önce belirtilen eylemlerin yanı sıra etrafında bulunan kişilere DTP Diyarbakır Belediye Başkanı Osman BAYDEMİR, DTP Milletvekili Ahmet TÜRK ve Sebahat TUNCEL'e yönelik suikast hazırlığı yaptırdığı tespit edilmiştir. Özellikle DTP Ti şahıslara yönelik eylem hazırlıklarını hızlandırdıkları görülünce Mehmet Fikri KARADAĞ ve olayda tetikçi olarak kullanacakları şüpheli şahıslara yönelik fiziki takip çalışmaları yapılmış, yapılan takip çalışmalarında Mehmet Fikri KARADAĞ'in olayda tetikçilik yapacak Selim AKKURT ile gizlice buluşmaya çalıştığı görülmüş ve sonuç olarak istenmeyen olayların engellenmesi için olayda tetikçilik yapacak olan Selim AKKURT yakalanmıştır. Selim AKKURT yakalandıktan sonra yapılan incelemesinde (2) ayrı cinayet dosyasından firari olarak arandığı görülmüş ve hakkında yapılan işlemden sonra tutuklanmıştır.

Diğer taraftan sanık Mehmet Fikri KARADAĞ'ın "...Bu uğurda ölmek var, öldürülmek var, öldürmek var" şeklinde şiddet çağrısı içeren yemin merasimi göz önüne alındığında örgütün bu suikastleri gerçekleştirme konusunda kararlı olduğunu ortaya koymaktadır.

07-ERMENİ ASILLI MİNAS DURMAZ GÜLER'E YÖNELİK SUİKAST HAZIRLIĞI[değiştir]

Şüpheli İbrahim ŞAHİN liderliğindeki hücre yapılanmasına yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında, ülkemizde yaşayan bir kısım ermeni asıllı vatandaşlarımıza yönelik eylem hazırlığı içerisinde oldukları, özellikle Sivas ilinde yaşayan ve o bölgedeki ermeni asıllı vatandaşlarımızın ruhani lideri konumunda bulunan Minas Durmaz GÜLER'e yönelik suikast hazırlıkları yaptıkları, bu amaçla şüpheli İbrahim ŞAHİN'in Minas Durmaz GÜLER'in adresini tespit etmeye yönelik çalışmalar yaptığı tespit edilmiştir.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN ile irtibatlı bulunan ve Minas Durmaz GÜLER'e yönelik suikast hazırlıkları yaptıkları tespit edilen Ersin GÖNENCİ ve Oğuz BULUT isimli şahıslar Sivas ilinde yakalanmıştır.

Şüpheli Oğuz BULUT'tan; (2) adet haki yeşil renkli el bombası, Şüpheli Ersin GÖNENCİ'den; (1) adet Brovvning marka tabanca bulunarak el konulmuştur. Konu ile ilgili şüphelilerin telefon konuşmalarına bakıldığında nasıl ve ne şekilde eylem hazırlığı içersinde oldukları açıkça anlaşılmaktadır.

08-ERMENI PATRİĞİ MESROB MUTAFYAN'A YÖNELİK SUİKAST HAZIRLIĞI[değiştir]

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'in İstanbul da ki ikametinden ele geçirilen eylem planları içersinde, Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'a yönelik suikast planlarının da olduğu görülmüştür.

Konu ile ilgili ele geçirilen dokümanların yapılan incelemesinde, (32) ile numaralandırılmış renkli BİLGİSAYAR ÇIKTISI A4 kâğıdında; "Molla Taşı Caddesi" "Kenan Bey Sokak" "Nalbant Cami Sokak" ve "SEVGİ SOKAK" şeklinde belirtilen alanın GOOGLE EARTH'den alınmış resminin olduğu görülmüştür. Açık kaynaklardan yapılan araştırmalarda söz konusu cadde ve sokakların İstanbul ili Eminönü Semtinde olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca aynı resim üzerinde "Molla Taşı Cd" üzerindeki (sol tarafta) bulunan binaya "2", "Sevgi Sokak" üzerinde bulunan binaya "1" numarasının verildiği, "SEVGİ SOKAK" üzerinde değişik noktalarda; sarı renkte yazı karakterleri ile "2. GİRİŞ BARİYERLER - POLİS NOKTASr ve "i. GİRİŞ + BARİYERLER + GÜVENLİK" şeklinde notların belirtildiği görülmüştür.

(13) adet (33) ten (45) e kadar numaralandırılmış fotoğrafların içeriğinde;

(3) adet (41), (43) ve (44) ile numaralandırılmış fotoğraflarda; (32) ile numaralandırılmış BİLGİSAYAR ÇIKTISINDA bulunan; GOGLE EARTH'den alınmış bölgenin farklı yüksekliklerden alınmış resimlerinin olduğu görülmüştür.

Ayrıca (43) ve (44) ile numaralandırılmış fotoğraflarda; Sevgi Sokak yanyana olan bir kaç binayı kapsayacak şekilde etrafının çizili olduğu, çizili alanın orta kısmında ise üzeri çarpı işareti ile işaretlenmiş Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'a ait fotoğrafın olduğu,

(42) ile numaralandırılmış fotoğrafta; Eminönü Semtinde bulunan Ermeni Patrikhanesine ait binanın sol çaprazından çekilmiş fotoğrafının olduğu,

(45) ile numaralandırılmış fotoğrafta; Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'ın olduğu görülmüştür. GOGLE EARTH'den alınmış fotoğraflardaki adresle ilgili yapılan çalışmalarda, söz konusu fotoğraflarda işaretlenen ve üzerine Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'ın resminin konulduğu yerin; İstanbul ili Fatih ilçesi Nişanca ve Muhsine Hatun Mahallesi Sevgi Sokak olduğu ve bahse konu adreste Ermeni Patrikhanesi ve Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'ın ikametinin olduğu tespit edilmiştir.

Yukarıda belirtilen harita, fotoğraflar ve bunların üzerindeki işaret ve resimlerden Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'ın bulunduğu adresin tespit ve takibine yönelik çalışmalar yapıldığı aşağıda anlatılacak bulgulardan da eylemin nasıl ne şekilde ve kimler tarafından gerçekleştirileceğinin planlandığı görülmüştür.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'den ele geçirilen dokümanlar içersinde, (46) den (48) e kadar numaralandırılmış A4 kağıtlarında; "TEDHİŞ PLANI (MUTAFYAN)" başlığı altında Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'a yönelik SİLAHLI EYLEMİN HANGİ SİLAHLA, NASIL VE KİMLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ görülmüştür.

El yazısı ile hazırlandığı anlaşılan bu dokümanda, söz konusu eylemin "Anti Tank Silahı (LAW) ile gerçekleştirileceği, eylemi gerçekleştirecek hücre başkanının Polis Memuru Kenan TEMUR olduğu, fakat Kenan TEMUR'a bağlı kişilerin isimlerinin yazılmayıp kodlanarak belirtildiği, devamında eylem hücresindeki üyelerin görevlerinin belirtildiği, "bbbb" olarak belirtilen elemanın "Lav silahlarını temin edeceği, "cccc" olarak belirtilen elemanın Gözcülük yapacağı, "dddd" ve "eeee" olarak belirtilen elemanların Emniyeti sağlayacağı, "ffff ve "gggg" olarak belirtilen elemanların ise tetikçilik yapacağı belirtilmiştir.

Devamında Hücre liderinin Kenan TEMUR olduğu, "bbbb" yi Fatma CENGİZ "cccc" yi Yaşar Oğuz ŞAHİN, "eeee" "ffff ve "gggg" yi Talat Komutan (K) Fahri KEPEK'in görevlendireceği belirtilmiştir. "Eylemin İcrası:" başlığı altında;

"a. 1.Aşamada :cccc tarafından hedefin araçla ibadethaneden çıkış giriş yaptığı periyodik zamanlar tespit edilecektir. Periyodik zamanlar tespit edilmez ise çıkıştan sonra ne kadar süre içinde geri döndüğü ortalama olarak tespit edilecektir. Planın devamında hedefin çıkış saati ÇK, giriş saati ise GS şeklinde ifade edilecektir. Eylemin icra edileceği gün E, eylem saati ise ES olarak ifade edilecektir.

b. 2. Aşamada :E-1. günü Ek-B'de bulunan temin planına (Gizli Depo Planı) uygun olarak (2) adet Law silahını temin edecek ve Ek-A hedef bölgesi krokisinde belirtilen 1 ve 2 nolu binaların çatısında kiremit altındaki baca akışlarının Sevgi Sokağa bakan yönlerine gece karanlığından istifade ile yerleştirecektir.

c. 3.Aşamada [Bildirilecek E günü gözetleyici hedef bölgesini gözetleyecek şekilde bölgede bulunacak ve hedefin çıkışını lidere bildirecektir.

d. 4. Aşamada :ES'den 15 dk. önce dddd (1) nolu, eeee (2) nolu binaların çevresinde yerlerini alacak ve durumun emniyetli olduğunu belirtmek için dddd kol saatini sağ elinde sarkıtacak, eeee ise sol elini cebinde bulundururken sağ eliyle sigara içmeye devam edecektir. Aksi hareket tehlike işareti olarak kabil edilecektir. ES'den 10 dk. Önce ffff (1) nolu, gggg ise (2) nolu çatılarda Sevgi Sokağını Law silahı ile altına alabilecek şekilde yerlerini alacaklardır.

e. 5. Aşamada :HEDEFİN sokağa girmesiyle her iki tetikçi de atış yapmaya hazır olacak ve birisi atış yaptığında, diğeri de hedef gözetmeksizin atışını gerçekleştirecek ve hedef bölgesinden uzaklaşacaklardır. ..,.;-"',.:fC"..%xîC^

f. İrtibat Kurma Esasları: İrtibat sâdece Başkanın üyelere ulaştıracağı cep telefonları ile olacaktır.

7._ Ek-A 'da hedef bölgesinin krokisi, Ek-B 'de Depo planı, Ek-C 'de Hedef bölgesinin fotoğrafları." yazdığı görülmüştür.

09- ALEVI-BEKTAŞI FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ALI BALKIZ'A YÖNELİK SUİKAST HAZIRLIĞI[değiştir]

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'in İstanbul'daki ikametinden Alevi Bektaşi Federasyonu Ali BALKIZ'a yönelik bombalı araç ile gerçekleştirilecek suikast planları ele geçirilmiştir.

(19) dan (31)'e kadar numaralandırılmış dokümanlar ile (63) ve (64) ile numaralandırılmış dokümanların Ali BALKIZ'A yönelik eylem planları, fotoğraflar ve krokiler olduğu görülmüştür.

(31) ile numaralandırılmış elle çizilmiş krokide uzunca bir sokak olduğu, bu sokağın "Turgut Reis" sokak olarak başlayıp "Süleyman Bey" sokak olarak devam ettiği, bu sokağın üzerinde sağlı sollu sokakların birbirlerine paralel olarak gösterildiği ve üzerlerine isimlerinin yazıldığı, bu sokaklardan "Güzaltan" sokak ile "Akıncalar" sokak arasındaki kısmın etrafı çizilerek içine "HEDEF BORAY APT" yazdığı, Boray Apartmanının üzerine ise "Ali BALKIZ" yazdığı, "Boray" Apartmanın alt tarafında ayrı ayrı kare içerisinde "MERKEZ VETERİNER" "KENT EMLAK" ve "NİKSAR SU BAYİİ" yazdığı,

Ayrıca "TURGUT REİS" sokak ile başlayıp "SÜLEYMAN BEY" sokak ile devam eden sokak üzerinde değişik noktalara "1" , "2" ve "3" numarasının verildiği, "3" numarasının, Ali BALKIZ'a ait olduğu değerlendirilen "BORAY APT" nın girişine yazıldığı,

(19) ile numaralandırılmış BİLGİSAYAR ÇIKTISI A4 kâğıdında; Ankara ilinde bulunan Kızılay, Maltepe ve Tandoğan bölgelerini de içine alan geniş bir alanı kapsayan bölgenin renkli haritası olduğu, harita üzerinde isimleri yazılı sokak ve caddelerinde ok işaretleriyle yönlerinin belirtildiği görülmüştür.

(20) den (26) ya kadar numaralandırılmış (7) adet fotoğraftan (22) ile numaralandırılmış fotoğrafın; "BARAN" isimli apartmanının giriş kapısının karşısından çekilmiş fotoğrafının olduğu,

Fotoğrafa Baran Apartmanının altında, giriş kapısının; sağında, "NİKSAR SU BAYİİ", solunda da "EMLAK" dükkânının olduğu görülmüştür.

(21) ile numaralandırılmış fotoğrafta; Baran Apartmanının karşısında bulunan park ve yeşil alanının fotoğraflandığı,

(23) ten (26) ya kadar numaralandırılmış fotoğraflarda; "Baran" Apartmanının ve bulunduğu sokağın değişik açılardan ve mesafelerden çekilmiş fotoğraflarının olduğu görülmüştür.

Söz konusu kroki ve fotoğraflar Ali BALKIZ'a Savcılıkta alınan ifadesinde gösterildiğinde; Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Süleyman Bey Sokaktaki işaretli bulunan krokideki evin kendisinin geçen yıl (2008) ocak ayında boşalttığı ev olduğunu, elle çizilen krokinin de doğru olduğunu, evine ait olduğunu, ayrıca yedi adet fotoğrafın da kendisinin geçen yıl oturduğu eve ait, sokağa ait fotoğraflar olduğunu beyan etmiştir.

Yukarıda belirtilen kroki, fotoğraflar ve bunların üzerindeki işaret ve resimlerden Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali BALKIZ'ın bulunduğu adresin tespit ve takibine yönelik çalışmalar yapıldığı, aşağıda anlatılacak bulgulardan da eylemin nasıl ne şekilde ve kimler tarafından gerçekleştirileceğinin planlandığı görülmüştür.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'den ele geçirilen ve (27) den (30) a kadar numaralandırılmış A4 kâğıtlarının içeriğinde yer alan "Tedhiş Planı- Ali BALKIZ" başlığı altındaki suikast planları incelendiğinde, Ali BALKIZ'ın ev ve iş adresi belirtildikten sonra eylemin nasıl ve kimler tarafından gerçekleştirileceği ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Söz konusu eylemin bombalı araç ile gerçekleştirileceğinin ve eylem hücresi üyelerinin başkanı olarak da Muhammed SARIKAYA'nın görevlendirildiğinin yazıldığı ve eylemi gerçekleştirecek diğer altı elemanın ise "bbbb" "cccc" "dddd" "eeee" "ffff "gggg" şeklinde kodlandığı, kodlanan bu şahısların eylemde "çalıntı araç temini" "patlayıcı düzeneğin hazırlanması" "patlayıcı maddelerin temini" "GSM hatlarının ve cep telefonlarının temini" "uzak emniyetçi" "yakın emniyetçi" "tetikçi" gibi görevlerinin bulunduğu,

Muhammed SARIKAYA'nın hücre lideri olarak yer aldığı "tedhiş planı"nda "bbbb ve cccc" yi Oğuzhan SARIOĞLU'nun, "dddd ve eeee" yi Ayhan ATABEK'in, "ffff ve gggg"yi Muhammed SARIKAYA'nın görevlendireceğinin belirtildiği,

"Tedhiş Planı Ali BALKIZ" isimli bombalı araç ile gerçekleştirilecek suikast planının "6.Eylemin İcrası" başlığı altında;

"a. 1.Aşamada: Hedefin hangi saatlerde evden ayrılarak işe gittiği ve eve döndüğü tespit edilecektir. Planın devamında evden ayrılma saati AS, eve dönüş saati ise DS şeklinde ifade edilecektir. Eylemin icra edileceği gün E, eylem saati ise ES olarak ifade edilecektir.'"

"b. 2.Aşamada : E-S gününe kadar hücre elamanı sayısı kadar GSM hattı ve cep telefonu temin edilecek ve her telefon hattı ile birlikte her telefonda ilgili elemanların eylemde kullanacağı telefon numaraları kaydedilmiş olarak dağıtımı sağlanacaktır. Bu telefonlar E-2 gününe kadar hiçbir surette birbiri ile irtibata geçmeyecektir. E-2 günü hücre başkanından cep telefonlarına çekilecek ESİNTİLİ GÜNLER mesajının ertesi günü olacaktır. "

"c. 3.Aşamada : Başkanın emredeceği güne kadar bbbb tarafından çalıntı araç hazır hale getirilecektir ve E gününe kadar muhafaza edilmesi sağlayacaktır. "

"d. 4.Aşamada : dddd E-2 gününe kadar patlayıcı maddeleri Ek-B deki depo kapama planına uygun olarak temin edecek ve cccc ile irtibata geçerek ona ulaşmasını sağlayacaktır, cccc ise kendisine teslim edilen malzemeyi kullanarak uzaktan komutalı olacak şekilde patlayıcı düzeneğini hazırlayacak ve uzaktan komutayı (hazırlanan düzeneğe göre cep telefonu, radyo dalga cihazı vs.) mı 'ya ulaştırılacaktır.'"

"e. 5.Aşamada : cccc hazırlamış olduğu patlayıcı düzeneğini E-i günü saat 12.00'ye kadar bbbb 'nin belirteceği yerde araca yerleştirecek ve eylem için hazır hale getirecektir."

"f. 6.Aşamada : ffff ile gggg ES saatinden 10 dk. önce sırasıyla EK-A daki krokide belirtilen 1 ve 2 numaralı noktalarda uzak emniyet için yerlerini almış olacaklardır, hhhh ise E-l günü saat 12.00 'den sonra bölgede bulunacak ve bombalı aracın park edeceği 3 numaralı alanın boşaldığı zamanı kollayacak, bu alanın boşaldığını bbbb'ye ikaz edecektir. Bu ikazı müteakip bölgeyi terk edecektir."

"g. 7.Aşamada : Araç için alanın boşaldığı haberini alır almaz bbbb bombalı aracı ilgili bölgeye intikal ettirecek ve aracı park ederek hedef bölgesini terk edecek ve bir daha bölgede gözükmeyecektir."

"h. 8. Aşamada : mı ES. Saatinden 5 dk. önce hedef bölgesi yakınında hazır olacak ve hedef etki alanına girdiğinde bombayı patlatacaktır. Sonucu beklemeden hedef bölgesinden uzaklaşacaktır.'"

"i. İrtibat Kurma Esasları : İrtibat sadece yukarıda belirtilen icraya uygun olarak kurulacak. Par alo "Dostum ne dersin görüşelim mi? Takılırız güzelce ", işareti ise buluşma yerinin saat ve tarifi olacaktır. Buluşmayı müteakip yapılması gereken faaliyetin gizliliğine azami riayet edilerek yapılacak ve gerekmedikçe ikinci bir irtibat kurulmayacaktır" şeklinde eylemin nasıl gerçekleştirileceğinin anlatıldığı görülmüştür.

10-ALEVİ-BEKTAŞİ FEDERASYONU GENEL SEKRETERİ KAZIM GENC'E YÖNELİK SUİKAST HAZIRLIĞI[değiştir]

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'in İstanbul'daki adresinden Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım GENÇ'e yönelik "Tedhiş Planı" başlıklı suikast planı ele geçirilmiştir. Söz konusu Tedhiş Planının daha iyi anlaşılabilmesi için planın giriş kısmı aynen belirtilecektir. Bahse konu Tedhiş planın giriş kısmında;

"TEDHİŞ PLANI (KAZIM GENÇ)"

"Planlayan: ÖKK Kürşad kod ( )

1-Hedef ve Tarifi: Kazım GENÇ, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri, Fotoğraf:+, Eşkal:+

2-Adresi: Cinnah cad. No:41/18 Kavaklıdere

3-Eylemin Amacı: Alevileri kışkırtarak Alevi-Sünni kavgası çıkarmak

4-Eylemin Türü: Bombalı paket göndermek (Paket açılınca patlayacak şekilde)

5-Eylemin Yeri: Bombalı paket hedefin evine gönderilecek

6-Güvenlik sistemi ve zafiyetleri:

A-YEDEK NAREKET TARZI:(Hedeften geriye doğru planlanmıştır)

(7-Bombalı paket hedef şahsa kargo şirketi aracılığıyla gönderilecektir. (Aras Kargo, Yurt İçi Kargo, vs) Kargo Hacıbektaş/Nevşehir/Sivas/Tokat/Tunceli gibi Alevilerin yoğun yaşadığı bir ilden gönderilecektir. (Diğer bir alternatif hedef şahsın memleketi olan şehirden bir akrabası adına gönderilmesi. Bu konu araştırılacak, yakınlarının ismi ve memleketi tespit edilecek) Kargo şirketleri paketi teslim alırken gönderen şahsın kimlik kartının fotokopisini alıyorlar. Paketi 7. Nolu eleman gönderecektir. 7 Nolu Eleman için sahte kimlik belgesi düzenlenecektir. Kargo şirketinin bir kısmında teslim bölümünde kamera sistemi bulunuyor. Kamera sistemi bulunmayan Şube tespit edilerek oradan gönderilecektir. 7 Nolu Eleman şehre o gün gidecek ve aynı gün tekrar dönecektir. Şehre bombalı paket 4 Nolu eleman tarafından götürülecektir. Ekte bulunan CPK planına göre paket devir teslimi yapılacaktır. (1 NOLU CPK PLANI) " yazdığı görülmüştür.

İbrahim ŞAHİN den ele geçirilen ve (49) ile numaralandırılmış küçük not kâğıdında EL YAZISI ile "CPK (1 NOLU)" başlığının bulunduğu, bu başlığın altında ise;

"Yeri .ANTARES AVM Kapalı Araç Park yeri

Zamanı .Programlı

Tarifi :_Antares A VM Kapalı Otoparkı K-2 nolu araç park yerindeki aracın bagajında

Açıldı İşareti .Antares AVM'nin METRO mağazasına bakan girişi yüz metro mağazasına döndüğünde kapı girişinin sağındaki duvarda 1,5 cm lik yuvarlak etiket

Kapandı İşareti :Praktiker köşesindeki direğin yola bakan yüzeyine 1 m yükseklikte 1,5 cm beyaz kare etiket" yazdığı görülmüştür.

Aynı not kağıdının ARKA YÜZÜNDE; önyüzünde tarifi yapılan yer ile ilgili ELLE ÇİZİLMİŞ krokisinin olduğu" görülmüştür.

Açık kaynaklardan yapılan araştırmalarda (CPK) nın (Cansız Posta Kutusu) anlamına geldiği, dolayısıyla bu dokümanda ki notlara göre 4 nolu elemanın hazırlanan bombayı nasıl alacağının belirtildiği görülmüştür.

Bahse konu eylem planının devamında,

"(2) Bomba 2 Nolu Eleman tarafından hazırlanacaktır. 2 Nolu Eleman bombayı hazırladıktan sonra CPK PLANINA uygun olarak 4 Nolu elemana teslim edecektir. (2 Nolu CPK planı) " yazdığı,

Yine İbrahim ŞAHİN'den ele geçirilen ve (51) ile numaralandırılmış küçük not kâğıdında EL YAZISI ile "CPK (2 NOLU)" başlığının bulunduğu, bu başlığın altında;

"Yeri .Anadolu Bulvarı ile Bağdat Caddesinin kesişimindeki BP istasyonunun Araç Yıkama yerinin arkasına park edilmiş 34 plakalı 100'lük DODGE kamyonetin kasası

Zamanı :_Programlı

Açıldı İşareti :BP istasyonunun Bağdat Caddesi girişindeki beyaz direğin caddeye bakan yüzüne 4 cm lik Kırmızı Elektrik bandı

Kapandı İşareti -.İstasyonunun Anadolu Bulvarı arkasındaki BP reklam direğinin üzerine yapıştırılmış yarabandı" yazdığı görülmüştür.

Aynı not kâğıdının ARKA YÜZÜNDE; önyüzünde tarifi yapılan yer ile ilgili ELLE ÇİZİLMİŞ krokisinin olduğu" yazdığı görülmüştür.

Dolayısıyla bu dokümandaki notlara göre 2 nolu eleman tarafından hazırlanan bombanın 4 nolu elemana nasıl teslim edileceğinin belirtildiği görülmüştür.

Bahse konu eylem planının devamında,

"(3) Bomba malzemesi (Tahrip maddeleri) 5 Nolu eleman tarafından Gizli Depodan alınarak CPK planına uygun olarak (3 NOLU CPK PLANI) 2 Nolu Elemana teslim edilecektir. 2 Nolu Eleman mesleği gereği (elektronik, bilgisayar mlz. Satıcısı, TV. -radyo tamircisi vs.) düzeneği hazırlamaktan sorumlu olacaktır" yazdığı görülmüştür.

Yine İbrahim ŞAHİN'den ele geçirilen ve (53) ile numaralandırılmış küçük not kâğıdında EL YAZISI ile "CPK (3 NOLU)" başlığı bulunduğu ve bu başlığın altında;

"Yeri :GOP Uğur Mumcu Caddesi üzerinde GOP' tan Kızılay İstikametine giderken sağ kol üzerinde SHELL benzinlikte Hava/Su ikmal noktasının 3 m ilerisine park etmiş 34 plakalı 100 lük DODGE kamyonetin kasası

Zamanı -.Programlı

Açıldı İşareti :Uğur Mumcu ile Vedat Dalakoy'ın kesiştiği yerde Trafik lambasının Uğur Mumcu yüzüne yapıştırılmış 2 cm lik yuvarlak etiket

Kapandı İşareti -.Shell benzinlik çıkışındaki elektrik direğinin yola bakan tarafına yapıştırılmış yarabandı" yazdığı,

Aynı not kâğıdının ARKA YÜZÜNDE; önyüzünde tarifi yapılan yer ile ilgili ELLE ÇİZİLMİŞ krokisinin olduğu görülmüştür.

Dolayısıyla bu dokümandaki notlara göre eylemde kullanılacak bomba malzemelerinin 5 nolu eleman tarafından gizli depodan alınarak 2 nolu elemana nasıl teslim edileceğinin belirtildiği görülmüştür.

"B.ESAS PLAN (İKİNCİ HAREKET TARZI) .)" başlığı altında;

"(1) Tahrip malzemesi Ekte bulunan gizli depo planına uygun olarak 5 Nolu Eleman tarafından alınır. (3 Nolu CPK planı) CPK planına uygun olarak 2 Nolu Elemana devir teslim edilir. (Muhammet SARIKAYA adamı)

(2) 2.Nolu Eleman düzeneği hazırlar, tahrip maddesini yerleştirir ve bomba hazır hale gelir. (2 Nolu CPK planına uygun olarak) CPK planına göre 4 nolu elemana teslim edilir. (Kürşad Kod'un adamı)

(3) 4 Nolu Elaman bombalı paketi CPK planına uygun olarak (1 NOLU CPK PLANI) bombayı hedef şahsa teslim edecek olan 7 Nolu Elemana teslim eder. (Şahin 'in yiğenin adamı)

(4) 7 Nolu Elemanın maske mazareti kargo şirketi (Yurtiçi olabilir dikkat edilmesi gereken hedef şahsın hemen yanındaki apartmanda ARAŞ KARGO nun şubesi var. Araş Kargo maske-mazereti kullanılırsa deşifre olma riski çok fazla olur) çalışanıdır. Bu maske-mazeret için 7 Nolu Eleman için sahte evrak (sahte kimlik, kargo kimliği, kargo telsim evrakı, kargo iş tulumu, vs.) tanzim edilecektir. (Sarıkaya 'nın adamı)

(5) Zaman planlamasına uygun olarak Ekteki krokiye uygun olarak 1, 3 ve 6 Nolu Elemanlar emniyetçi olarak yerlerini alacaktır. Emniyet işareti; herhangi bir tehlike işaretinin verilmemesidir. Tehlike işareti ise kafadaki berenin çıkarılarak ele alınmasıdır.

1 Nolu Eleman maskesi ayakkabı boyacısı (Kuloğlu Sokakta), 3 Nolu Eleman (E.Behiç Koryürek köşesinde), 6 Nolu Eleman Nihat Erim iş merkezi girişinde sigara içecek, (Ek-A krokide)"

7. Güvenlik Güçlerinin mesafesi

Kore, Rusya, Meksika Büyükelçilikleri önündeki polis noktaları var. Cinnah Caddesi üzerindeki işyerlerinin güvenlik kameralarına dikkat edilecek. Eylemci ve emniyetçiler buralara görüntü vermemelidirler (Diğer güvenlik güçlerinin mesafeleri tespit edilip yazılacak)

8. Hedef Yakınları:

Hedef şahıs ile aynı evde kalan yakınları (???) paketi başkasının açma ihtimali var mı (???) En uygun eylem zamanı tespit edilmesi (???) (Hedefin etkisiz hale getirilmesi için)

9. Hedefe yaklaşma ve uzaklaşma

(EK-B) Krokiye uygun olarak E.Behiç Koryürek Sok- Cinnah Cad-Hdf-Cinnah-Kuloglu Sk(Üsküp Cad tarafı) - Üsküp Cad araçla uzaklaşılacak." yazdığı görülmüştür.

(59) ile numaralandırılmış A4 kâğıdında EL YAZISI ile "EK-A Kroki (emniyetçiler)" başlığının altında şemanın olduğu, şemanın en üstünde "KÜRŞAD KOD" un yazılı olduğu, "Kürşad Kod" un altında Muhammed SARIKAYA, 2 Nolu Eleman ve "ŞAHİN'İN YİĞENİ" olarak belirtilen (3) şahsın bağlı olduğu,

"Muhammed SARIKAYA" nın altında; (1) (3) (6) ve (7) nolu (4) şahsın bağlı olduğu, "Şahin 'in yeğeni" nin altında ise (4) nolu ve "diğer" ile isimlendirilmiş iki elamanın bağlı olduğu belirtilmiştir.

Şemanın altında yer alan iki maddelik notta ise;

"1. Eylemi gerçekleştirecek 1,3,6,7 Nolu Elemanlar (Sarıkaya'nın adamları) birbirini tanır. 2. Eylemciler ile 2 ve 4 Nolu adamlar birbirlerini tanımazlar. Aralarında kompartmantasyon bulunmaktadır." yazdığı görülmüştür.

(60) ile numaralandırılmış A4 kâğıdında elle çizili krokinin olduğu, krokide; "CİNNAH CADDESİ" olarak belirtilen uzunca bir cadde olduğu, bu caddenin solunda birbirlerine paralel sokakların gösterildiği ve üzerlerine isimlerinin yazılı olduğu,

Ayrıca Cinnah Caddesinin sağ kısmında ayrı ayrı kare ve diktörtgen şekiller içerisinde yan yana binaların belirtildiği, binaların kapı numaraları (35) ten başlayarak (43) e kadar olan tek sayılar ile numaralandırıldığı,

"No:41" olarak belirtilen binanın içerisine "HEDEF APT." yazdığı, Hedef Apartmanın üzerine ise "Kazım GENÇ" şeklinde not düşüldüğü,

"No.43" olarak belirtilen binanın alt tarafında yan yana kare içerisinde; "EST Tur" ve "Araş Kargo" yazdığı görülmüştür.

No:41 ve No:43 ün arasındaki boşluğun karşısında; Cinnah Caddesi üzerinde; "1 Nolu Emn" yazdığı,

No:39 ve No:41 olarak belirtilen binaların kesişimlerinin karşısındaki sokağın "E.Behiç Koryürek Sokak" olarak belirtildiği, Cinnah Caddesinde bu sokağın hizasında yani Hedef Apt olarak belirtilen evin karşısında "3 Nolu Emn", "No.35"in yanındaki alanda ise"6.Nolu Emn." yazdığı görülmüştür.

No:43 olarak belirtilen binanın karşısındaki sokağın "Kuloğlu Sokak" olarak belirtildiği, Cinnah Caddesi üzerinde başından başlanarak sonuna doğru tek yönlü ok işaretlerinin belirtildiği görülmüştür.

(61) ile numaralandırılmış A4 kâğıdında EL YAZISI ile "Gizli Depo Planı" yazdığı,

(62) ile numaralandırılmış dokümanın sol üst köşesinde; EL YAZISI ile "Ek-B Kroki (Yaklaşma-Uzaklaşma İstikametleri" yazdığı ve alt tarafında;

Ankara ilinde bulunan Atatürk Bulvarı, Çankaya Caddesi, CİNNAH CADDESİ ve Farabi Caddesini kapsayan bölgenin haritası olduğu,

Ayrıca haritada; Rusya, Meksika Cezayir, Kore Büyükelçilikleri, Başbakanlık Konutunun yer aldığı,

Cinnah Caddesinin haritanın tam ortasında olduğu ve CİNNAH Caddesi üzerinde sağlı sollu birbirine paralel sokakların bulunduğu ve üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu,

Haritanın bazı kısımlarında EL YAZISI ile notlar ve ok işaretleri ile yönlendirmeler yapıldığı, (66) dan (70) e kadar numaralandırılmış fotoğraflarda; cadde üzerinde bulunan binanın değişik açılardan çekilmiş fotoğraflarının olduğu, (66) ve (68) ile numaralandırılmış fotoğraflar birlikte değerlendirildiğinde; fotoğraflarda yer alan binaların bir tanesinin altında; "ETS Tur" ve "Atlas..?" isimli işyerlerinin olduğu, (60) ile numaralandırılmış dokümanda bulunan ELLE ÇİZİLİ krokide de, hatırlanacağı gibi, "No:41 Hedef Apt." olarak belirtilen binanın yanındaki "No:43" olarak belirtilen binanın olduğu, "No.'43" olarak belirtilen binanın altında ayrı ayrı kare içerisinde "EST Tur" ve "Araş Kargo" olarak belirtilen yerlerin olduğu görülmüştür. Söz konusu elle çizili krokide ve fotoğraflarlardaki işyerlerinin isimlerinde benzerlik olduğu görülmüştür.

11-ANKARA İLİ ERYAMAN AYAŞ YOLU NO:93 ADRESİNDE BULUNAN OPTİMUM ALIŞVERİŞ MERKEZİNE YÖNELİK BOMBALI SALDIRI PLANI[değiştir]

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'in İstanbul'daki adresinden Ankara ilinde bir alışveriş merkezine yönelik eylem planları ele geçirilmiştir.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'den el konulan (71) ten (73) e kadar numaralandırılmış (3) sayfadan oluşan A4 kâğıtlarının içeriğinde; Ankara İli Eryaman Ayaş Yolu No:93 adresinde bulunan OPTİMUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ'ne yönelik BOMBALI EYLEM PLANI olduğu, bahse konu eylem planlarında el yazısı ile alışveriş merkezinin adresinin, konumunun ve fiziki durumunun belirtildiği, sonra halkın yapısını "Halkın büyük çoğunluğu çevre bölgelerden göç etmiş, çoğunluğu MEMURDUR", şeklinde belirttiği ve etnik durumu hakkında "Sünni, Müslüman Türklerin %98 gibi bir çoğunluğu vardır.'" Şeklinde bilgiler verildiği, eylem planının devamında ise halkın giyim kuşamı, ekonomik durumu ve olaylara tepkilerinin ne olacağı hakkında bilgiler verildiği görülmüştür.

"5, EMNİYET :^_ başlığı altında ise alışveriş merkezi hakkında "resmi" "özel" ve "diğer" güvenlik noktaları ile ilgili bilgiler verdiği, alışveriş merkezinin bulunduğu Eryaman bölgesinde (1) adet polis karakolunun bulunduğu, alışveriş merkezinin hafta sonları çalışan sayısının fazla olduğu, yoğun olduğu saatlerde güvenlik görevlisi sayısının artırıldığını, güvenlik görevlilerinin birbirleriyle telsizle haberleştiklerini, alışveriş merkezinin kapalı devre kamera sistemi ile izlendiğini, AVM'ye (3) kapıdan girildiğini, her kapıda X-ray cihazının bulunduğunu, kapalı otoparktan giriş yapıldığı takdirde bu sistemin devre dışı bırakılacağının belirtildiği,

"ELEMANLARA GÖREVLER" başlığı altında;

"7 Numara  : Açık otopark ve kapalı otopark giriş çıkışların kontrol edecektir. Doğudaki yan giriş kapısı çevresinde bulunacaktır. Uygun maske ve mazeretler uygulayacaktır.

2 numara  : Buz pateni bölgesinden doğudaki yan giriş ve ön cephe doğu giriş kapılarını ve güvenlik görevlilerini kontrol edecektir. Uygun maske ve mazeretler uygulayacaktır.

3 Numara  : Ön cephede batı giriş kapısını ve güvenlik görevlilerini kontrol edecektir. Uygun maske ve mazeretler uygulanacaktır

4 Numara  : 1. katta hareketli bulunacak devriye gezene güvenlik görevlilerini kontrol edecektir. Uygun maske ve mazeretler kullanılacaktır

5 Numara  : AVM'nin doğusunda bulunan otobüs durağında aracı ile bulunacaktır. Gerektiğinde trafiğin engellenmesi için uygun pozisyon alacaktır. Uygun maske ve mazeretler uygulayacaktır.

6 Numara  : Kendisine teslim edilen çantayı buz pateni pistinin güneyinde bulunan yürüyen merdivenlere bırakacaktır. Uygun maske ve mazeretler kullanacaktır.

7 Numara : Kendisine teslim edilen ÇANTAYI 1. katta bulunan elektrik kontrol odasının yanına bırakacaktır. JVC'nin de o bölgede olmasından faydalanacaktır. Uygun maske ve mazeretler kullanacaktır." yazdığı,

"UZAKLAŞMA PLANI başlığı altında;

"7 Numara : A VM doğusunda bulunan otobüs durağından istifade ile toplu taşıma araçları ile şehir merkezine gidecektir.

2 Numara  : Açık oto parkta bulunan aracı ile Er Yaman bölgesine gidecektir.

3 Numara  : AVM'nin kuzeyinde bulunan otobüs durağından istifade ile toplu taşıma araçları ile Yeni Kent bölgesine gidecektir.

4 Numara  : Yaya olarak Er Yaman bölgesine gidecektir.

5 Numara  : Aracı ile Etimesgut bölgesine gidecektir.

6 Numara  : açık otoparkta bekleyen araç ile Yeni Kent bölgesine gidecektir.

7 Numara  : Açık otoparkta bulunan araç ile Elvan Kent bölgesine gidecektir" yazdığı görülmüştür.

(74) ten (77) ye kadar numaralandırılmış (4) sayfadan oluşan A4 kâğıtlarının içeriğinde; Bir ALIŞVERİŞ MERKEZİ'nin ELLE ÇİZİLİ, sırasıyla "zemin katı", "1. ile 2. katı" ve "dış cephesinin" (4) ADET KROKİSİNİN olduğu,

(78) den (82) ye kadar numaralandırılmış (5) sayfadan oluşan A4 kâğıtlarının içeriğinde; ALIŞVERİŞ MERKEZİ'nin sırasıyla ALT ZEMİN, ZEMİN, 1, 2 VE 3. KAT planlarının BİLGİSAYAR ÇIKTISI olduğu,

Elle çizili krokiler ve BİLGİSAYAR ÇIKTISI kat planlan birlikte değerlendirildiğinde aynı alışveriş merkezine ait olduğu görülmüştür.

Açık kaynaklardan yapılan araştırmalarda söz konusu kat planlarının Ankara İli Eryaman Ayaş Yolu No:93 adresinde bulunan OPTİMUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ'ne ait oldukları tespit edilmiştir.

(83) den (87) ye kadar numaralandırılmış (5) adet A4 kâğıdı ebatlarındaki fotoğraflarda; ALIŞVERİŞ MERKEZİ'nin giriş, çıkış, otopark... vb. gibi değişik açılardan çekilmiş (16) Adet fotoğrafının olduğu görülmüştür.

Örgüt üyelerinin eylem düzenlenecek alışveriş merkezinin bulunduğu bölgeyle ilgili olarak; özellikle alışveriş merkezinin bulunduğu bölgedeki halkın durumu ve halkın etnik kökeni ile ilgili araştırmalar yapmaları,

Eylem yapılacak yerinde özellikle etnik kökeni "Sünni" olarak belirtilen bir yerdeki alışveriş merkezinin seçilmesi, bu alışveriş merkezine planlanan eylemin İbrahim ŞAHİN'den ele geçirilen suikast planlarında isimleri geçen Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali BALKIZ ve Genel Sekreteri Kazım GENÇ'e yönelik suikastlardan sonra yapılarak ülkede toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine karşı kışkırtarak ve hemen akabinde birbirlerinden öç alma duygusuyla hareket ettiğinin izleniminin verilerek Alevi-Sünni çatışması çıkartmak olduğu, bu amaçlarını da yine İbrahim ŞAHİN'den ele geçirilen Kazım GENÇ'e yönelik suikast planında "Alevileri kışkırtarak ALEVİ-SÜNNİ KAVGASI ÇIKARMAK" seklinde beyan ederek bu durumu açıkça ortaya koydukları görülmüştür

12-MUSTAFA DÖNMEZ DE ELE GEÇİRİLEN BAŞBAKAN'A YÖNELİK SUİKAST PLANI VE SİLAHLAR;[değiştir]

Şüpheli Mustafa DÖNMEZ'in Ankara ilindeki Askeri Lojmanlarda bulunan ikametinde yapılan aramada, diğer verilerin yanı sıra (61) numarası verilen bir ajanda bulunarak el konulmuştur. (61) numarası verilen ajandanın yapılan incelemesinde, ajandanın 46 sayfasında değişik konularla ilgili el yazması notların olduğu, ajandanın kapağında bulunan cep kısmında ise 2 adet A4 kağıdı üzerine çıktı olarak alınmış, aynı bölgeyi gösterdiği anlaşılan uzak ve yakın mesafeli şekilde çekilmiş uydu fotoğraflarının olduğu görülmüştür.

Bu uydu fotoğraflarından "Resim 1" olarak belirtilen fotoğrafın üzerinde bir binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, işaretlenen binadan çizgi şeklinde ok çıkartıldığı, kırmızı kalemle çizilen binadan çıkartılan ok işaretinin üzerine "220m" ibaresinin yazıldığı ve okun sonunun yeşil alanda bittiği, yine aynı resimde "Kuşadası Sk., Gölbaşı Sk ve Yürüyüş yolu" şeklinde yol ve sokak adlarının yazılı olduğu görülmüştür.

"Resim 2" olarak belirtilen fotoğrafta ise bir önceki uydu fotoğrafında işaretlenen binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, Vadi Sk üzerinde bir noktanın işaretlenerek Yürüyüş yolu üzerine kesik çizgi şeklinde yön oklarının çizilerek; Resim l'de çevresi kırmızı kalemle çizilen binaya, 220 m olarak belirtilen yerin gösterildiği, yerin bitimine ve bu bitim yeri olarak gösterilen yerden; üzerinde ismi belirtilmeyen yola kadar kesik çizgili okların devam ettiği, kırmızı kesik çizgilerin ismi belirtilmeyen yol üzerinde son bulduğu görülmüştür. Yine Resim 2'de cadde ve sokak isimlerinin ayrıntılı bir şekilde yazıldığı, "20.Sk, 24.Sk, 23.Sk, 22.Sk, Yürüyüş yolu, Vadi Sk., Gölbaşı Sk., Kuş adası Sk., Ş.Mehmet...." şeklinde Yol ve Sokak isimlerinin yazılı olduğu görülmüştür.

Söz konusu uydu fotoğraflarında belirtilen adreslerle ilgili yapılan çalışmalarda Resim 1 ve Resim 2'de kırmızı kalemle etrafı çizilen binanın; Ankara İli Keçiören ilçesinde Kuşadası sokak üzerinde bir bina olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu bina ve adresle ilgili ayrıntılı çalışma yapılması için Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazılan yazı sonucunda alman cevapta, Kuşadası sokak üzerinde etrafın kırmızı kalemle işaretlenen binada Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın evinin bulunduğu anlaşılmıştır.

ÖRGÜTÜN GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLADIĞI EYLEMLERLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME[değiştir]

Ergenekon silahlı terör örgütü 'ne yönelik yapılan çalışmalarla, örgütün ülkede kaos ve gerilim meydana getirebilmek için neredeyse 2005 yılından beri defalarca değişik eylem planları hazırladığı görülmüştür.

Eylemlerin özelliklerine bakıldığında her eylemde farklı amaç ve hedefler gözetildiği anlaşılmaktadır. Yargıtay da bir üst düzey yetkiliye yapacakları bir suikast girişimi ile Danıştay saldırısında olduğu gibi ülkede laik-antilaik çatışması oluşturmayı hedeflerken, Nato tesislerine yapacakları saldırıyla da ülkemizi uluslararası arenada yalnızlaştırma ve zor duruma sokmayı hedefledikleri, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar BÜYÜKANIT'a yönelik gerçekleştirmeyi planladıkları eylemle amaçladıkları darbe zeminine hız vermeye çalışırken, DTP'li belediye başkanı ve milletvekillerine yönelik eylemlerle de Kürt-Türk çatışması çıkarmayı hedefledikleri değerlendirilmektedir.

Sonuç olarak Ergenekon silahlı terör örgütü nün tüm bu eylemleri gerçekleştirmede nihai amacının, ülkede darbe zemini oluşturmak ve hedeflenen darbenin biran evvel gerçekleştirilmesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle örgütün bu ve benzer eylemlerinden asla vazgeçmediği, deşifre olan her eylem planlarından sonra yeniden ve her fırsatta yeni eylem ve kaos planlarını hazırlayarak uygulamaya koyduğu görülmüştür.

Soruşturma kapsamında yukarıda sırası ile anlatılan tüm bu eylem planları deşifre edilip failleri yakalandıktan sonra örgütün dışarıda kalan uzantılarına yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında, örgütün bu ve benzer eylem planlarından vazgeçmediği, ülkede darbe zemini oluşturmak ve bir taraftan da örgütün daha fazla deşifre olmasını engellemek için yeni ve daha tehlikeli eylem planlarını yürürlüğe koyduğu görülmüştür.

İBRAHİM ŞAHİN'DE ELE GEÇEN Sİ BELGESİ, SUİKAST PLANLARI, ANKARA GÖLBAŞI'NDA ELE GEÇEN SİLAHLAR :[değiştir]

Hakkında kamu davası açılan sanık MUZAFFER TEKİN'e ait 0532 291 92 93 telefonunda bulunan; SİZİN YANINIZDA DAVA ARKADAŞI OLAN İNSANLARIN İLK ÖNCE YÜKSEK VASIFILI TÜRK OLMASI GEREKİR ÇÜNKÜ YİĞİTE YİĞİT ER GEREKİR KOMUTANIM ERCİYESTEN SAYGILAR GÖNDEREN:05468188846 21.Tem.2006 , DANIŞTAY OLAYLARI BÖYLE BİTMEZ KOMUTANIM BU ŞARKI BÖYLE BİTMEZ YENİ SLOGANIMIZ (BU DA BİZİM TÜRKÜMÜZ ZAFER (KOD) MUZAFFER TEKİN GERÇEK LİDERİMİZDİR) SAYGILAR KOMUTANIM Gönderen (İbrahim şahin) :05322616592 23.Tem.2006 13:09:32 tarihli mesajlar, soruşturma çerçevesinde elde edilen bilgiler değerlendirildiğinde, Ergenekon silahlı terör örgütü nün ülkede darbe zemini oluşturmak amacıyla gerçekleştirdiği tespit edilen Danıştay saldırısı, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinden sonra benzer eylemler gerçekleştirmek amacıyla faaliyet yürüttüğü, örgütün Danıştay saldırısından sonra suikast planları yaptığının tespit edilmesi üzerine şüpheli İbrahim ŞAHİN soruşturma çerçevesinde takibe başlanılmıştır.

Yapılan takiplerin sonucunda İBRAHİM ŞAHİN'in Ankara Yenimahalle İlkyerleşim Mahallesi 451. Sokak 1984 Çiğdemlik Sitesi Küme Evleri No: 156 sayılı adresinde yapılan aramada ele geçen "S-l" başlıklı 4 sayfalık dokümanda ; Emniyet görevlisi olan şüpheliler Servet KAYNAK, Fahri SÜSLÜ , Kemalettin BAKİ , Bülent GÜNGÖRDÜ, Zerrar ATİK ,Murat ÇAVDAR, Mehmet DALAGAN ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olan şüpheliler Taylan Özgür KIRMIZI, Emre BALTACI, Melih YÜKSEL, Onur ÖZDEMİR, Cihan ARIK, İlhan BOLAYIR, Murat EKE ve Ali Oktay ŞAHBAZ' in doğum yeri, doğum tarihi, vatandaşlık numarası, kan grubu, görev yeri, rütbesi ve sicil numarasından oluşan bilgilerin yer aldığı tespit edilmiştir.

Yapılan çalışmalarda isimleri S-l belgesinde yer alan şüphelilere ait kişisel bilgilerin , yine adı geçen şüpheliler tarafından bizzat İbrahim ŞAHİN'e iletildiği, bu bilgilerin İbrahim ŞAHİN tarafından aynı dokümanda liste halinde yazıldığı anlaşılmıştır.

Emniyet görevlisi olan şüpheliler savunmalarında , kendilerine ait kişisel bilgileri emekli bir emniyet müdürü olan İbrahim ŞAHİN'e, yurt dışı görev konusunda kendilerine yardımcı olabileceği düşüncesi ile verdiklerini ,Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olan şüpheliler ise , kendilerine ait kişisel bilgileri İbrahim ŞAHİN'e terörle mücadele amacıyla yeni kurulan birimde görev alacakları düşüncesi ile verdiklerini iddia etmiş iseler de, bu tür bir görevin, görev yerindeki yetkili amirlerin/komutanların bilgisi dahilinde , hiyerarşi gözetilerek yapılacak bir resmi başvuru sonucunda gerçekleşebileceği, yönetim kuralları disipline dayalı kurumlara mensup personelin, kendi hiyerarşileri dışında bulunan emekli ve sabıkalı bir emniyet müdürü ile yasal ve görev amaçlı bir birlikteliğinin, bu kişinin emir ve komutasına girmesinin, "Komutanım, Başkanım" diye hitap etmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu, S-l isimli yapılanmanın şüpheli İbrahim ŞAHİN' in kontrolünde kamu görevlilerinden yasadışı amaçlara yönelik olarak oluşturulan bir ekip olduğu kanaatine varılmıştır.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN savunmalarında, kendisinin Devlet tarafından terörle mücadele amacıyla kurulacak müsteşarlığın başına getirileceğini;, bunun yasal bir görev olduğunu, gözaltına alındığı tarihten sonraki bir tarihte göreve başlayacağını, görevle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını, sivil ve Askeri tüm makamlar tarafından gerekli onayların verildiğini iddia etmiş ise de, soruşturma aşamasında bu şekilde yasal bir görevin verildiğine dair tespitin bulunmadığı, şüphelinin savunmalarının basında yer alması üzerine Genelkurmay Başkanlığınca Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin şüphelilerle hiçbir ilgisinin bulunmadığı ifade açıklanmış, şüphelinin savunmalarının gerçeği yansıtmadığı kanaatine varılmıştır.

Şüphelinin İstanbul Kadıköy İlçesi 19 Mayıs Mahallesi Ozan Sokak No:9/12 sayılı adresinde yapılan aramada el konulan dosya içerisinde yer alan;

"Yeri Konya-Ankara Karayolu noktası Gölbaşı çıkışında yapımı devam eden Turistik evleri geçtikten sonra 3. ve 4. aydınlatma direklerinin kesiştiği ormanlık arazide as/alt yoldan 17-20 metre kadar içerde küçük çam ağacının dibindeki alan" şeklinde yazı ve kroki ile ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimat üzerine yapılan çalışmalarda;

(10) Adet el bombası fünye grubu

(1) Adet M4 Al askeri aydınlatma tuzağı

(2) Adet dolu lav silahı

(590) Gram detasheet patlayıcı

(100) Gram C-3 plastik patlayıcı

(130) Gram C-4 patlayıcı

(l)Adet anti personel tüfek bombası

(1 l)Adet MKE sis kutusu

(4) Adet hakem bombası

(2)Adet MKE sis lancheri

(2)Adet kuru sis kutusu

(l)Adet havai fişek ateşleme fitili

(210) Cm. plastik dış kaplı saniyeli fitil

(8)Metre infılaklı fitil

(4)Adet ABD gaz bombası

(2) Adet MKE gösteri el bombası

(50) Gram barut

(1) Adet Dolu MKE el bombası gövdesi

(l)Adet9voltpil

(2)Adet 1,5 volt pil

(3)Adet shootgun fişeği

(21) Adet 7,9 mm. Kanas mermisi

(91) Adet 5,56 mm. M 16 mermisi

(27) Adet 7,62 mm. G 3 mermisi

(52) Adet 43 mm. COLT mermisi

(143) Adet 9,65 mm. Smith Wesson mermisi

(50) Adet 9 mm. MKE kısa mermiler

(460) Adet 9 mm. MKE uzun mermiler

(1) Adet uçaksavar mermisi

(4) Adet 7.10 mm. mermi

(l)Adet malzemeleri taşımak için kullanılmış mavi renkli spor çanta, malzemelerin sarılmasında kullanılmış çeşitli ebatlarda poşet ve üzerlerine sarılmış bantlar, mermilere ait kutular ele geçirilmiştir.

Şüphelinin İstanbul Kadıköy adresinde yapılan aramada el konulan yazı ve kroki üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmada ele geçen silah ve mühimmat ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araştırmada; Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde eksik silah ve mühimmatın bulunmadığı, ele geçen lav silahlarının ve mühimmatın Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunmadığı bildirilmiştir.

Söz konusu silah ve mühimmat ile ilgili olarak MKE Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada; 2006 yılı üretimi olan yeşil ve kırmızı renkli sis kutusunun ve iki adet gösteri el bombasının 2006 yılında Milli Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilen mühimmatlardan olduğu, seri numarası kazınmış bulunan MKE yapımı diğer mühimmata ait kayıtların tespitinin yapılamadığı anlaşılmıştır.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'in Kadıköy 19 Mayıs Mahallesi Ozan Sokak No:9 Daire: 12 sayılı yerde yapılan aramada el konulan belgeler arasında ;

"Eylemlerde kullanılacak bomba düzenekleri" başlıklı belgenin bulunduğu ve bu başlığın altında Üzerine bağlama malzeme listesi, Kutuda hediye, Zaman ayarlı, Araç için alt başlıklarının bulunduğu ve devamında bu alt başlıkların içeriğine uygun açıklamaların yapıldığı,

Bu belgelerden "TEDHİŞ PLANI (ALİ BALKIZ)" başlıklı belgede , Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali BALKIZ'a yönelik suikast planının yer aldığı,

Bu belgelerden " TEDHİŞ PLANI (MUTAFYAN)" başlıklı belgede, İstanbul Eminönü'nde bulunan Ermeni Patrikhanesi'nin krokisi ve Ermeni Patriği Mesrob MUTAFYAN'ın fotoğraflarının ve bu şahsa yönelik suikast planının yer aldığı,

Bu belgelerden "TEDHİŞ PLANI (Kazım GENÇ) " başlıklı belgede Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım GENÇ'e yönelik suikast planının yer aldığı ,planda eylemin amacının 'Alevileri kışkırtarak Alevi- Sünni kavgası çıkarmak " olarak belirtildiği,

Ayrıca belgeler arasında Ankara- Eryaman AVM alışveriş merkezi ile alakalı olarak planlanan suikaste ilişkin çalışmaların olduğu tespit edilmiştir.

Suikast planları incelendiğinde ismi S-l belgesinde yer almayan şüpheliler Muhammed SARIKAYA, Oğuzhan SAĞIROĞLU , Kenan TEMUR, Fatma CENGİZ, Yaşar Oğuz ŞAHİN, Talat komutan (K) Fahri KEPEK'in isimlerinin yer aldığı, planlarda bu şüphelilerin de görevlendirildiği,

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'in evinde ele geçen yer tarifi ve krokiden yola çıkılarak Ankara Gölbaşı'nda ele geçen silah ve mühimmatın , suikast planlarında yazılı olan "Hedefin Tedhiş Şekli" başlığı altında belirtilen suikast yöntemi ve kullanılması planlanan silahlar ile uyum gösterdiği anlaşılmıştır.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN ile Fatma CENGİZ arasında gerçekleşen telefon görüşmeleri ve mesajlardan şüphelilerin Ermeni kökenli kişiler hakkında bilgi temin etmeye, bir kısım girişimlerde bulunan kişilerin isimlerini tespit etmeye çalıştıkları, bu mesajlardan bir tanesinde İbrahim ŞAHİN kendisini "Ben Ermenilere karşı kurulan örgütün ilk başkanıyım" şeklinde ifadelerle tarif ettiği, bir başka mesajda ise, "asena görev var ermeni öldürülmeli" şeklinde talimat ilettiği anlaşılmıştır.

Ayrıca şüphelilerin Sivas 'ta ikamet eden ve bölgedeki Ermeni vatandaşların ruhani lideri olduğu tespit edilen MİNAS DURMAZGÜLER'e yönelik eylem hazırlığı içerisinde bulundukları, Ermenilerden özür dilenmesi yönünde TBMM Başkanlığına dilekçe vererek kampanya düzenleyen kişilerin isim listesini temin etmeye çalıştıkları tespit edilmiştir.

Ergenekon silahlı terör örgütü nün ülkede darbe zemini oluşturmak için hemen her ortamda vatanın elden gittiği, ülkenin Kurtuluş Savaşı yıllarından daha kötü bir durumda olduğu ve bir an evvel kurtarılması gerektiği yönünde propaganda yaptığı, medya yapılanması içerisindeki mensuplarının gazete ve dergilerinde aynı yönde haberler yaparak ve yazılar yazarak propaganda yaptıkları , soruşturma, kapsamında bu güne kadar elde edilen delillerden de, darbe zemini oluşturmak için, üç ayrı yol izlediği görülmüştür. Bunlardan birincisi Danıştay saldırısı, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması gıbi toplumda infial uyandıracak mahiyette gerçekleştirilen eylemler, ikincisi düzenledikleri toplantı gösteri ve yürüyüşlerinde çıkartılan olaylar, üçüncüsü de ülkedeki siyasi partilere müdahale ederek yaptığı faaliyetlerdir.

Şüpheli İbrahim ŞAHİN'de ele geçen planlardaki suikastların gerçekleşmesi halinde 08.03.2009 tarihli iddianamede ayrıntılı olarak açıklanan ülkede darbe zemininin oluşturulması için gerekli kaos ortamının oluşacağı, bu eylemlerin toplum üzerinde Danıştay saldırısı , Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerine benzer etkiyi yaratacağı kuşkusuzdur. Ele geçen suikast planları ve bu planları gerçekleştirme konusunda yeterli ve elverişli silah ve mühimmatın bulundurulması , suikastlarda görev alacak kişilerin bulunması, ekiplerin oluşturulması eylemleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüpheli İbrahim ŞAHİN yönünden terör örgütü yöneticisi olmak, cebir ve şiddet kullanılarak yasama ve yürütme organlarını ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs suçlan olarak,

S-l isimli dokümanda ve suikast planlarında isimleri bulunan, bu dokümanlar ve tespit edilen iletişim bilgilerine göre kendi iradeleri ile İbrahim ŞAHİN liderliğindeki yasadışı bu örgütlenmeye katılan, ancak bir eylemde yer aldığı açıkça tespit edilemeyen şüpheliler Ayhan ATABEK, Servet KAYNAK, Fahri SÜSLÜ , Kemalettin BALCI , Bülent GÜNGÖRDÜ, Zerrar ATİK, Murat ÇAVDAR, Mehmet DALAGAN, Kenan TEMUR, Taylan Özgür KIRMIZI, Muhammed SARIKAYA, Emre BALTACI, Melih YÜKSEL, Onur ÖZDEMİR, Cihan ARIK, İlhan BULAYIR, Murat EKE , Ali Oktay ŞAHBAZ, Ersin GÖNENCİ, Oğuzhan SAĞIROĞLU, Oğuz BULUT, Yaşar Oğuz ŞAHİN, Erdal ŞAHİN, Mehmet KORAL, Hüdai ÜNLÜER ,Fatma CENGİZ ve Fahri KEPEK'in eylemleri yasadışı silahlı terör örgütü üyesi olmak suçu olarak nitelendirilmiştir.

Şüpheli Mustafa DÖNMEZ'in Ankara'da Askeri Lojmanlarda bulunan ikametinde yapılan aramada,

(2) adet Kaleshnikof marka tüfek,
(2) adet 9 mm çaplı tabanca,
(1) adet 7,65 mm çaplı tabanca,
(3) adet Kalesnikof tüfek şarjörü,
(173) adet değişik çap ve markalarda fişek ve
(1) adet Aselsan marka gece görüş dürbünü bulunarak el konulmuştur.
Şüpheli Mustafa DÖNMEZ'in Sakarya ilinde bulunan ikametinde yapılan aramada ise,
(2) adet savunma tipi el bombası,
(20) adet el bombası maşaları (fünyeli),
(20) adet tapalı el bombası gövdesi (patlayıcı maddesi mevcut ancak fünyesiz),
(1) adet 9 mm çaplı seyyar dipçikli otomatik tüfek ve bu tüfeğe ait kütüklük içerisinde 2
adet 31' lik boş şarjör,
(12) adet boş kalaşnikof ve tabanca şarjörü,
(4) adet tabanca,
(2) adet av tüfeği,
(6096) adet değişik çap ve markalarda fişek,
(2) adet uçak savar mermi çekirdeği,
(1) adet G-3 alev gizleyeni,
(114) adet değişik çap ve markalarda kovan,
(1) adet el telsizi ve 1 adet bataryası,
(1) adet Somtel marka elektronik kalaylı taşıt tesisat kablosu (bomba imalatında kullanılabilen yaklaşık 15 metre civarında),
(1) adet yaklaşık 30 cm çapında sanlı vaziyette bomba imalatında kullanılabilen alüminyum alaşımlı madeni tel,
(3) adet el dürbünü,
(3) adet keskin nişancı uzun namlulu silah dürbünü,
(1) adet uzun menzilli arazi dürbünü,
(1) adet tek göz dürbünü,
(1) adet dürbün merceği ve çok sayıda askeri üniforma bulunarak el konulmuştur.

Ankara ilinde Askeri Lojmanlarda bulunan ikametinde yapılan aramada el konulan ve (61) numarası verilen ajandanın devam eden incelemesinde,

(8) rakamı ile numaralandırılmış sayfasında; el yazması notların hemen altında bir kroki olduğu, bu krokinin yapılan incelemesinde ise, Ankara Ayaş yolu üzerinde Alpet benzin istasyonunun olduğu bölgeyi gösterdiği, belirtilen bölgede bazı yerlerin işaretlendiği ve değişik rakamların yazılı olduğu görülmüş ve kroki ile ilgili gerekli çalışmanın yapılabilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda krokide belirtilen yerin Ankara ili Sincan İlçesi Yenikent Beldesi Bağevleri Zir Vadisi bölgesi olduğu anlaşılmıştır.

Krokide belirtilen noktalarda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Yenikent Jandarma Karakol Komutanlığı ve Jandarma Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan arama ve kazı çalışmaları sonucunda,

-(2) adet taarruz tipi el bombası,
-(28) adet el bombası gövdesi,
-(10) adet el bombasına ait ateşleme mekanizması,
-(12) adet tüfek bombası,
-(12) adet bubi tuzağı bomba,
-(12) adet bubi tuzağı bombaya ait ateşleme mekanizması,
-(6) adet gösteri bombası,
-(9) adet göz yaşartıcı bomba,
-(2) adet aydınlatma fişeği
-(1) adet renkli sis kutusu,
-(400) adet MS 204-63 izli G3 mermisi,
-(400) adet IMI 22-62 normal G3 mermisi bulunarak el konulmuştur.

Şüpheli Mustafa DÖNMEZ'in Ankara ilindeki ikametinden ele geçirilen ajanda içerisinde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'in ikametine ait uydu fotoğrafları ele geçirilmiş, bu uydu fotoğraflarının üzerinde ise Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'in ikametinin etrafı çizilerek, bina ile biraz ilerisindeki yeşil alanın olduğu yere kadar kesik çizgiler çizilmiş ve aradaki bu mesafenin 220 metre olduğunu belirtilmiştir.

Bu veriler birlikte değerlendirildiğinde, Ergenekon silahlı terör örgütü nün Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'a yönelik bir suikast planladığı ve bu planın şüpheli Mustafa DÖNMEZ' in eli mahsulü olduğu tespit edilmiştir.