3. Ergenekon İddianamesi/SORUŞTURMA EVRAKI İNCELENDİ II-ÖRGÜTÜN DARBE ZEMİNİ OLUŞTURMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TOPLUMDA İNFİAL UYANDIRAN EYLEMLER

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

II-ÖRGÜTÜN DARBE ZEMİNİ OLUŞTURMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TOPLUMDA İNFİAL UYANDIRAN EYLEMLER

CUMHURİYET GAZETESİNE BOMBA ATILMASI EYLEMLERİ[değiştir]

Öncelikli olarak 2006 yılı içerisinde Cumhuriyet gazetesinde türban ile ilgili bir karikatür yayınlamış ve bu yayından kısa bir süre sonra yani 5-10-11 Mayıs 2006 tarihlerinde Cumhuriyet gazetesine 3 kez bomba atılmıştır.

Olayı sanığı Osman YILDIRIM alınan ifadesinde, Cumhuriyet Gazetesinin bombalanması eylemini Muzaffer TEKİN'in talimatı ile gerçekleştirdiklerini, olayda kullanılan el bombalarını da Ataşehir de bir evde yapılan toplantıda bizzat Muzaffer TEKİN'in verdiğini, hatta bu toplantı da Oktay YILDIRIM'ın da bulunduğu, bu eylemleri para için yaptığını, bu eylemler karşılığı Muzaffer TEKİN'in kendisine 500 Bin dolar vermeyi vaat ettiğini, gazetenin bombalanması eylemini ise bizzat arkadaşları Tekin İRSİ, İsmail SAĞIR ve Alpaslan ARSLAN'ın gerçekleştirdiğini beyan etmiştir.

DANIŞTAY SALDIRISI EYLEMİ[değiştir]

17.05.2006 günü Avukat Alparslan ARSLAN Danıştay binasında toplantı halinde bulunan yargı mensuplarımıza yönelik saldırıyı gerçekleştirmiş ve bu saldırı sonucu Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel ÖZBİLGİN hayatını kaybederken, aynı Dairenin Başkanı Mustafa BİRDEN, üyeler Ayfer ÖZDEMİR ve Ayla GÖNENÇ ile Tetkik Hakimi Ahmet ÇOBANOĞLU ağır bir şekilde yaralanmıştır.

Elde edilen tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde, Alpaslan ASLAN'ın Ergenekon silahlı terör örgütü mensupları ile ilişki içersinde olduğu ve söz konusu DANIŞTAY saldırısını da bu örgütün talimatı ile gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır.

Sonuç olarak Danıştay saldırısından sonra, saldırıda hayatını kaybeden Mustafa Yücel ÖZBİLGİN'in cenaze törenine bakıldığında Ergenekon silahlı terör örgütü nün amacına ulaştığı, cenaze töreninin görüntüleri incelendiğinde, törene katılan bazı kişilerin laik-antilaik çatışmasını meydana getirebilecek nitelikte provakatif nitelikte sloganlar attığı, törene katılan dönemin hükümet yetkililerini protesto ettikleri, hatta fiziki saldırıya teşebbüs ettikleri, sonuç olarak bu eylem sonrası ülkede kaos ortamının oluştuğu görülmüştür.