2. Ergenekon İddianamesi/V. BÖLÜM ŞÜPHELİLERİN BİREYSEL DURUMLARI 16- Şüpheli Halis Yavuz IŞIKLAR

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

16- Şüpheli Halis Yavuz IŞIKLAR

a-Savunmaları,[değiştir]

Savcılık beyanı

Kendisinin şuanda emekliyi olduğunu, eskiden film yapımcılığı ve yönetmenlik yaptığını, 3-4 yıldır çalışmadığını herhangi bir dernek, vakıf üyesi olmadığını,

Sanık Şener Eruygur’ u 2001 yılından beri askeri içerikli tanıtım filmi çekiminden dolayı tanıdığını, İlker Güven' i Şener Eruygur’ un devre arkadaşı olması sebebiyle tanıdığını, Fenerbahçe Ordu Evindeki Diplomatlar ve Paşaların katıldığı toplantılara kendisinin bir sefer gittiğini, ERGENEKON diye bir şey duymadığını, ERGENEKON örgütü üyesi olmadığını, kendisinin ADD (ADD) üyesi olmadığını, ADD' nin hiçbir işi ile uğraşmadığını, ADD’ de özel bir görevi olmadığını, bir sefer İlker Paşa Üsküdar da dernek kurmak için tanıdığı olup olmadığımı sorduğunu, kendisinin de bir arkadaşını tavsiye ettiğini, 10 Kasım' da dağıtılacak yemek konusunda yardımcı olduğunu onun dışında herhangi bir bağlantısının olmadığı,

Şener Eruygur ile beraber hareket etmediğini, kendisi ile zaman zaman telefonla görüştüğünü, ekmeğinin derdinde olan, 800 YTL kirada oturan bir insan olduğunu, ne dernekle ne de örgütle bir alakasının olamadığını, iddia edildiği gibi ERGENEKON ile alakasının bulunmadığını beyan etmiştir.

23 gün boyunca herhangi bir şekilde kaçmadığını, hasta olduğundan Çanakkale’ de annesinin evine gittiğini, annesinin evinde tedavi için bulunduğunu, boşandığı eşinin gelip burada ilaçlarını verdiğini, bakımını yaptığını, ortalık yatıştığında zaten gelip teslim olacağını,

Sanık İlhan Selçuk’tan el konulan ve 1-111’e kadar numaralandırılmış dokümanların, 35. sayfasında: “ANKARA’ DA BÜYÜK BULUŞMA ‘Cumhuriyetçi’ isimler ilk defa bir araya geliyor” şeklinde başlığın altında, K. İ. imzasıyla Ankara da 14 Ocak 2008 de bir toplantı yapılacağı, toplantıya özel olarak Doğu Perinçek, Güler Kömürcü, İlhan Selçuk, USİAD Başkanı F.D., ADD Genel Başkanı E. Orgeneral Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Tuncer KILINÇ, H.K., R.K. gibi, siyasi, askeri, medya ve akademik alanda 70 şahsın katılacağı belirtilmiştir. Toplantı hakkında bilgisi olup olmadığı sorulduğunda; “Toplantı hakkında bilgim yoktur” cevabını vermiştir. Mehmet GÜL' ü tanıdığını beyan etmiştir.

Şener Eruygur’ un örgüt bağlantısı olup olmadığını bilmediğini, varsa kınadığını, kendisini yanına niye çağırdığını bilmediğini, yoksa da saygı duyduğunu, telefon görüşmelerimin örgütle bir alakası olmadığını, ADD’ nin 150-200 bin üyesi olan resmi bir kuruluş olduğunu, suçlamaları kabul etmediğini” beyan etmiştir.

Sorgudaki Savunması:

Devletin her kademesinde senelerden beri ilişkili olduğunu, filmler çektiğinden dolayı her kademede insan tanıdığını, Ergenekon' u basından duyduğunu, herhangi bir dernek, vakıf üyesi olmadığını, Şener Eruygur’ u 2001 yılından beri askeri içerikli tanıtım film çekiminden tanıdığını, 2001 yılında Hilmi ÖZKÖK paşanın kendisini Ankara’da Kara Kuvvetlerindeki makamına çağırdığını, Şener Eruygur ile Hilmi ÖZKÜK’ ün orda olduklarını, daha doğrusu Hilmi ÖZKÖK paşanın odasına gittiğinde, Şener Eruygur da orada olduğunu, Deniz Kuvvetleri’ ne 1995 yılında bir film çektiğini, o filmi çok beğendiklerini, bir film çektirmek için etraftan da fiyat aldıklarını, kendisinin de geldiğini, 17 kişilik bir ekip kurduğunu, Türkiye' yi dolaştırdıklarını, Askeri alanları, bölgeleri, eğitimleri gezdiğini, nasıl eğitim yaptıklarına dair bir film yaptığını, 1,5 yıl sürdüğünü, orda muhataplarının Kurmay Başkanı Şener Eruygur olduğunu bu nedenle kendisiyle bu vesileyle tanıştıklarını beyan etmiştir.

Kuvva-i Milliye dernekleri ile ilgi ve alakasının olmadığını, hakkında bilgisinin olmadığını beyan etmiştir.

İlhan Selçuk’ ta yakalanan el konan ve 14 Ocak 2008 de toplantı yapılacağı hususunda bilgisi olmadığını, kimlerin katılacağı, nasıl yapılacağı hususunda bilgi sahibi olmadığını, Ergenekon’ u bilmediği için, Ergenekon' un de partileri birleştirme, bölme çabalarını, faaliyetlerini bilmediğini, Turgut ÖZAKMAN’ ı tanıdığını, Genelkurmay' a film çekimi çekmek için gittiğinde Turgut ÖZAKMAN’ ın kendisini çok beğendiğini, Öğretici Belgesel bir film çektirmenin senaryosunu kime yazdıralım diye sorduğunu, o şekilde tanıştıklarını beyan etmiştir.

“Komutan” diye hitap ettiği şahsın ve telefonlarda komutan diye kastettiği kişinin de Şener Eruygur olduğunu, konuşma esnasında komutan yani Şener Eruygur’ un “oyumuzu nereye verelim diye” sorduğunda, kendisinin de Saadettin T.' ı tanıdığı için ve beğendiği için “ona verelim” dediğini ancak seçime girmeyince o T.’ a da oy vermedikleri şeklinde beyanda bulunmuştur.

10.03.2008 günü saat 17.00-17.30’ da telefon konuşması sorulduğun da cevaben; 10 Kasımda ADD yemek verdiğini, kendisinin de yemeğe davetli olduğunu, ancak gelenler az olduğu için, orada bulunan ADD’ li birine ‘niye buralar boş’ diye sorduğunu, bu yemekler telef olacak, fakirlere dağıtılsın dediğini, günlerden cuma olduğunu, cumadakileri çağırın, dağıtın dediğini, bu şahısta kendisine “sen kimsin, üye değilsin” diyerek küfürlü hakaret ettiğini, ardından Cihangir’ in telefon açtığını, kendisinin de bu hususları sinirinden bu şekilde anlattığını, herhangi bir gücü olmadığını, sinirle söylediğini beyan etmiştir.

Kendisinin suçlamaları kabul etmediğini, yukarıda da belirttiği gibi Ergenekon örgütünü tanımadığını, kimseyle ilgi ve alakasının olmadığını beyan etmiştir.

b- Telefon Görüşmeleri[değiştir]

Tape no: 6436, 07.01.2008 günü saat: 16.36 da Enver İ. ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ya büyük bir yazı var Bozkurt okuyor ulan nereden bulaşıyor bu işlere bu adamlar ya ben anlayamıyorum kardeşim yani öyle sıkıntıya girdim ki ben burada yani ne yazıyormuş biliyor musun, Derin devlet diye tanıtan Mehmet G.’ ün oğlu JİTEM ben JİTEMİM YEŞİL ile ilgim var Yeşil oo Mahmut ile beraber... Mehmet G.’ de bunların işlerini hafifletmek için devamlı milletvekillerini görüşme... ... Falan ondan sonra bir Albay var bu olayın içinde bir tane Emniyet Müdürü var zart zurt çete dilye Mehmet G.’ ün evi sarıldı ondan sonra Mehmet GÜL hastane olduğu söylendi Memorial Memorialiye de baskın yaptı polis Mehmet GÜL’ ü arıyoruz bulamamışlar falan diye yarın gazetelerde baş sayfa iyi mi” dediği, Enver İ.’ in” Çocukların şeyleri bunlar işte çocukların” Çocukların ne bok yedikleri belli değil ki ya” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın” Ama Mehmette bulaşmış öyle” dediği, Enver İ.’ in “Yok canım öyle bir şey olur mu ya sen bilmiyor musun Mehmet öyle bir şey yapar mı Mehmet kadar temkinli bir adam var ya” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Polis Mehmet GÜL ü arıyor falan memoriali bastı falan diye gazetede o biçim yazı çıkıyormuş, Ya evini sardı 2. susurluk vakası diye şey çıkıyor haberler çıkıyormuş gazetelerde yarın” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6437, 07.01.2008 günü saat: 19.03 de X Şahıs ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Efendim” dediği, X Şahsın “Sen olaya müdahale et, müdahale et olaya” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Hangisine ya” dediği, X Şahsın “müdahale et generallerden müdahale et, Generallerden müdahale et nerden diyorsun ya, Sen nerdesin” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “ Ben İlker Paşayla beraber oturuyorum” dediği, X Şahsın “Paşama söyle şimdi Mehmet GÜL aradı oğlundan dolayı, Şimdi Mehmet GÜL’ ü çete kurmaktan arıyorlar, Ülkücülerin üzerinde bu o… çocuğu bu Devlet BALÇELİ’ nin işi anladın mı, He hemen müdahale edin İlker Paşama da söyle” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Oldu” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6438, 07.01.2008 günü saat: 20:11 de Y.Yavuz T. ile yaptığı görüşmede özetle; Y.Yavuz T.’ nin “Mehmet Gül aranıyormuş” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Allah allah neden neden aranıyormuş” dediği, Y.Yavuz T.’ nin “ Yeşil in bir sağ kolu varmış onunla bir telefona takılmış falan filan çete kurmaktan cart cart çocuğu evini basmışlar Mehmet GÜL’ ün evinde bir ruhsatsız silah bulunmuş çocuğunu götürmüşler çocuğu şeref mi, Onun ifadesini almışlar çocuğu bırakmışla Mehmet GÜL aranıyormuş, Ben senin haberin vardır zannettim ya” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Yok yok yok haberimiz yok, Oğlunun mu ilişkisi varmış Mehmet in mi ilişkisi varmış, Ee biz yani olmaz bu ... bir takım yerlere biz Mehmet i alıyoruz yanımızda götürüyoruz yarın Şener Paşa duyunca bunu kıyamet kopacak aramızda” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6439, 08.01.2008 günü saat: 09.15 de Cihangir ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Cihangirciğim selamlar Yavuz ben” dediği, Cihangir’ in “Yavuz abi merhaba, Akşam şeyi sormak için aradım ya ne oldu diye Mehmet abinin durumu” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Vallahi bilemiyorum şeyi oğlunu serbet bırakmışlar işte, Kalkıpta tehdit edecekler Mehmet o herif zaten PKK lı tehdite boyun eğermi İhsan ARSLAN, Bizim Şener Paşa hemen zaten Mehmet’ le ilgili per şeyi dernekte bi takım karşı karşı görüşler var hemen Şener Paşaya iletmişler mesela dün demişler ki böyle böyle falan filen Şener Paşada İlker Paşaya söylemiş biliyorsun dün konuştular.” dediği,

Tape no: 6440, 09.01.2008 günü saat: 11.00 de İlker Güven ile yaptığı görüşmede özetle; İlker Güven’ in “Ne oldu Mehmet için bir şeyler duyuyoruz” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ya şimdi hürriyet gazetesi diyor ki dün gitmiş savcılığa ifade vermiş ve çıkmış”, “ Ondan sonra Vatan Gazetesi aranıyor diyor” dediği, İlker Güven’ in “Bugün ajans, ajans ha bir gazeteyi... okudu da yok hastaneleri aramışlar bilmem ne diye” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “E şimdi şeye söyle İhsan Aslan diyor ki milletvekili ya ben kimse beni tehdit etmedi beni korumaya almadı bilmem ne böyle bir şey yok diyo nerde yani herkes başka bir... Hürriyet başka yazıyor Vatan başka yazıyor Akşam başka yazıyor” dediği, İlker Güven’ in “Ne biçim iştir bu ya anlamadım gitti” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Herkes başka yazıyor abi Hürriyet diyor ki geldi gazetecileri atlattı savcılığa gitti ifade verdi ondan sonra serbest bırakıldı diyor Hürriyette tamam mı oğluda diyor ki bi diyo devlet tarafından babama hazırlanmış kompledir diyor” dediği, İlker Güven’ in “Hayda” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “ Dün akşam T. telefon açtı Yavuz diyor her şey var bu olayın içinde diyor yani diyor” dediği, İlker Güven’ in “Halla halla” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ha bir kaç gün sonra çıkacak meydana bu şimdi yani” dediği, İlker Güven’ in “Tabi tabi tabi şu ara toz duman arasında bir şey söylemek mümkün değil” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Evet yani” dediği, İlker Güven’ in “Sakin beklemek lazım” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Hürrriyet başka yazıyor Vatan başka yazıyor Hürriyet diyorki savcılığa gitti dün şey verd iayrıca Hamit bana telefon açtı dün dedi ki gitmiş savcılığa ifade vermiş diyor Hamitin söylediği e bugün aynısını Hürriyet yazıyor” dediği, İlker Güven’ in “İşte sakin olup beklemek lazım...” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Burda bir siyasi linç var diyor”, “Herkes öyle” dediği, İlker Güven’ in “Bir komplo var gibi sanki” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Hayır Vatan gaztesinde bu hani dedi ya PKK’ lılar bizim kardeşimizdir şehidimizdir diye o Vatan gazetesinin yazı işleri müdürüne sert çıktı Mehmet tamam mı”, “O Mümtaz... diye kürttür Bingöllü bir kürttür Vatan gazetesinin yazı işleri müdürü”, “Ha kardeşim ben bu lafı eder miyim falan dedi biraz ters yaptı hem keşke yapmasaydın pezevenk dedi o da fırsat bildi devamlı giydiriyor Vatanda”, “Bilemiyoruz her halde çıkacak bir kaç gün sonra ne bok olduğu çıkacak Albay diyor Albay tutuklanmamış Emniyet Müdür var diyor Emniyet Müdürü tutuklanmamış herifleri ifadeleri bile alınmamış sadece var var diye geçip gidiyor” dediği, İlker Güven’ in “O Albay lafı çık geçiyor kimdir o” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Jandarma Albayıymış halen görevde e kardeşim onunla ilgili bir Genelkurmay açıklama yapması yazım değil mi yani” dediği, İlker Güven’ in “Tabi askeri savcı” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tamam açığa alındı mah...” dediği, İlker Güven’ in “Askeri savcılık ona el atar” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “E bu adam açığa alındı mahkemeye verildi bilmem ne şu oldu bu ifadesi alındı böyle bir şey yok” dediği, İlker Güven’ in “Halla halla” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Nasıl oluyor ben anlayamıyorum yani bu neyin nesidir çözemiyoruz yani” dediği, İlker Güven’ in “Hadi canım geçmiş olsun Reha ya falanda selamları söyle” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tamam oldu oldu” dediği, İlker Güven’ in “Oldu güzel kardeşim Nihat Genci de öyle” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tamam oldu peki sağol” dediği,

Tape no: 6441, 09.01.2008 günü saat: 18.26 da A.Cihangir Ç. ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Sağlık olsun” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Artı Mehmet abiden haber var mı” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Var şöyle bir şey ben bilmiyorum yalnız onu çok yakındakiler söyledi dün Savcılığa gitmiş” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Evet” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “İfade vermiş sonra çıkmış ama bugün gazetelerde Hürriyet diyor ki dün Mehmet GÜL gazetecileri atlattı Hürriyet yazıyor Savcılıkta ifade verdi dün bana söylediler saat dörtte söylediler o lafı bugün de haber doğrulandı ama Vatan gazetesi de Akşam gazetesi de aranıyor diyor bilemiyoruz ki neyin nesi”, “Kendin de hata o vatan gazetesinin yazı işleri müdürüne kalktı küfür etti tamam mı karşıda ki olaydan dolayı benim yanımda etti ama herifte kürt zaten Bingöl lü”, “Vallahi herif taktı buna” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Anladım anladım” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tamam mı hakaret etti küfür etti herife bu olaydan dolayı” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Anladım” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Hani bunun bir şeyi çıktı ya yazı çıktı ya PKKlılar için şehidimiz demiş diye” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Evet evet” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Röportajı çıktı biliyorsun hatırlıyorsun onu”, “Ben böyle söylemedim niye saptırıyorsunuz lan o şeyiniz falan filan kalktı benimle mülakat yapan röportaj yapana dedi şöyle dedi böyle dedi benim yanımda oldu bu olaylar dedim ki ya niye gittin bu adamlar bunlar basın yarın bir açığını bulurlar yerleştirirler”, “Yani her taraf hallaç pamuğu gibi atılıyor şimdi ama oğlu söylemiş demiş ki devlet hazırladı babama bu komployu demiş” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Tabi tabi” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Yani kardeşim bir şeyi varsa ötekiler niye albay genelkurmay bir açıklama yapmıyor ki Jandarma Albayı hala görevde”, “Genelkurmay açıklama yapmıyor efendim o şeyler Emniyet Müdürleri kim kimse açıklama yapmıyor sadece herif telefonda konuşmuş bu” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Bu şeye ne diyorsunuz Vakit gazetesinin Yaşar BÜYÜKANIT hakkındaki övgülerini süresi uzatılsın sen biliyorsun dimi” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Valla bilmiyorum senden duyuyorum ilk defa” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Ya böyle bir şey olmaz ya Vakit gazetesi ordu hayranı oldu Yaşar BÜYÜKANIT hayranı oldu” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Alla Allah alla Allah öbür tarafta da öteki güçler de Yaşar BÜYÜKANIT hakkında kötü düşünmeye başlayacaklar şimdi”, “Evet farklı bir adam o adam” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Analarını ağlatır bunların yani” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Hiç belli olmaz farklı bir adam o adam zira” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Yani Yaşar BÜYÜKANIT’ ı da çözemedik ya neyse” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Oldu canım” dediği, A.Cihangir Ç.’ nin “Konuşuruz karşılıklı konuşuruz ben seni raporu çıkarınca ararım ağabeycim” dediği,

Tape no: 6442, 19.02.2008 günü saat: 16.21 de Barış isimli şahıs ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Valla iyiyim şeye söyleyiver eee kar kış gelemedim ben Ankara ya ve bu Pazar da yemeğimiz var bizim. Ha ADD bir içkili müzikli bir yerde güzel bir yerde yemek veriyorum ben. Sabih KANADOĞLU geliyor, Şener Paşa var zaten, ondan sonra şey var Erol MANİSALI Hocamız filan var böyle” dediği, Barış’ ın “Şener Paşa şeyde mi burda mı? Hıı. Bugün Akit te çok sert bir yazı vardı Abi istersen bi bilgilendir kendisini Darbeci değil mi ordan tutturuyorlar herhalde” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6443, 19.02.2008 günü saat: 17.56 da Reha isimli şahıs ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ben geleceğim ben geleceğim de ee şu Pazar akşamı şeyimiz var bizim bi yemeğimiz var.”, “Ondan sonra Üsküdar İlçesini bana verdi Komutan. Hem burayı kuruyoruz filan dedi onunla ilgili bi gece yemek hazırladım ben, Set Otel’ i biliyorsun sen yukarıda orda yemek yedin.” dediği, Reha’ nın “Evet evet.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Sabih KANADOĞLU filan da var, Mümtaz Hoca da var hep beraber böyle 140 kişilik 150 kişilik bi yemek hazırlıyorum.” dediği, Reha’ nın “Çok iyi.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Onun davetiyelerini verdim sağa sola işte.”, “Onların şeyi ile uğraşıyorum. O gece böyle kaynaşma yapacağız böyle bişey. Önümüzdeki hafta da umarım şeyde olabilirim yani öyle denk getirelim ki siz de Kayseri de değil Ankara da olun ki.” dediği, Reha’ nın “...benim haberim olsun yani.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tabi ben haber vereceğim yani. Ne gün geliyim diye soracağım.” dediği, Reha’ nın “Tamam tamam.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Keyfiniz nasıl sıhhatiniz Reha Paşam?” dediği, Reha’ nın “İyi ya bi yaramazlık yok Yavuz Bey.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Bi yaramazlık yok. İşler nasıl gidiyor fabrikada?” dediği, Reha’ nın “O da iyi ... evet.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Keyfiniz yok.” dediği,

Tape no: 6035 03.03.2008 21:04:26 günü Mehmet Şener Eruygur’ la yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Şubenin kuruluşu ile ilgili biz ya Çarşamba akşamı son kararı veriyoruz ya Üsküdar olarak değer, Yer eee yerde bulmuş Cihangir ondan sonra da oraya gidiyoruz bakıyoruz kuruluşu yapıyoruz eee eğer bir mani çıkarsa eeee Beylerbeyi Şubesi olaraktan faaliyete geçmesini sağlıyoruz Şimdi geceden kalan bir sekiz yüz yirmi beş Kadıköy şubesi gönderdi” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Tabi tabi onlar geldi onlara söylenecek parayı falancaya gönderin denecek onlara söylenecek” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Üç yerden para geldi ötekiler hesabın içinde zaten yani siz onları ayrı tutun verdim yani ben ayrıca bütün hesapları topladım size sunarım onları geldiğinizde” dediği tespit edilmiş, tape okunup sorulduğunda; Yine Şener Eruygur ile yapmış olduğum görüşmelerdir” şeklinde cevap vermiştir.

Tape no: 6444, 10.03.2008 günü saat: 17.27 de Cihangir ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ya al gel hep beraber bak... Salonundayız kimse yok bizden başkada kimse yok al eşini meşini hep beraber akşam yemeyi yiyelim burada, Fenerbahçe ordu evinde Yalnız kapıya geldiğinde telefon aç İlker Paşa talimat versin. İstanbul başkanıyla biraz önce ben telefonda çok büyük kavga çıktı zaten aramızda Komutanda asabı bozuldu hemen zaten talimat verecek Ankara’ ya Şimdi ben konuştum... İstanbul il başkanı sen olacaksın otomatikman bitti bu iş... Kimse bu işin kaymağını yiyemeyecek. kimsenin hakkı yok kardeşim eğer kaymak varsa ortada biz yiyeceğiz onu biz benim arkadaşlarım yiyecekler yağma yok öle üç tane o... çocuğu kırık dökük ibneye ben ortalığı bırakmam şimdi ben zaten komutan dedi ki bildir haddini yavuz dedi ben şimdi onu başk... konuşcam Zeytinburnu ilçe başkanıymış ibnenin tamam mı kırkdört tane da... İstanbul eş başkanısın neye gelmedin oraya ..bana Atatürkçülüğü öğretme dedi telefonda, Üç tane alevi üçtane götü kuru ibneye bırakmıcaz. ben onu var yaa sen beni biliyorsun gücümü biliyorsun ne olduğunu Komutanda bugün çok rencide etti o... çocuğu ve kalktı aslında komutanın telefonla görüşüyom diyo ki sen diyor Atatürkçülüğü...ya bende komutana olan saygımdan sustum.. sustum ama içim içimi yedi ve şu naakadar üçüncü... İçiyorum kii yani oo tansiyonu düşüreyim diye gerçekten gerildim beni tanımıyor ibne komutan dedi ki kapattıktan sonra yavuz telefonunu veriyorum yaz... ve icabına bak şimdi ben icabet aldım kardeşim ondan şimdi ölümlerden ölüm beyensin ibnenin evladı yanlış adama posta koydu o bilmiyor beni tanımıyor ismimide vermedim ben ona yavuz ışaklar diye nasıl o akşam Maltepe başkanı özür diledi. ..egildi konuştu malte başkanı ben sizi tanımıy..yavuz abi dedi görüyorsun günah çıkarttı benden sonrada senle konuşmasında, gerek tatlı dilimizle gerek baskı ile bunlara Türk askerinin biliyorsun ..seversen kaldırır tokat attın mı inerler bunlar biz tokat atcaz bunlara belli oldu” dediği, Cihangir’ in “CHP delegesi dedi ki CHP İlçe Başkanı şu anki ilçe başkanı çıktı dedi kii dedi kongrede seçince benim adım şuu şuu kürdüm aleviyim ateistim dedi dedi bak kürdüm aleviyim ateistim diyo adam, Herhalde kürdüm aleviyim ateistim diyen adam zaten tabi ki şey karşı çıkıcak” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6445, 17.03.2008 günü saat: 19.50 de Mehmet T. ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ben geçenlerde Ankara daydım ya. Eee şey Turgut ÖZAKMAN ın evindeydim. Oraya Uğur DÜNDAR’ la şey geldi, Yılmaz ÖZDİL geldiler Ondan sonra bu Star ı ondan sonra Aydın Doğan demiş ki ulusal bi kanala çevirin bunu demiş, size teslim ediyorum burayı demiş. Ondan sonra dinliyor musunuz Başkanım beni? Ondan sonra şeyi bu akşam Deniz BAYKAL’ la ilk Uğur DÜNDAR açılışı yaptı, Eee Star ın çizgisi olduğu gibi değişmiş değişmiş, bir ana muhalefet ama şey yok CHP nin kanalı... Yani. Ana muhalefet kanalına getirmişler. Şimdi Star da o var, yarın akşam da haberlerde akşam haberlerinde Turgut ÖZAKMAN konuşacak Uğur DÜNDAR’ la beraber... Onları izleyin sonra sizlerle görüşmem gerekli bazı konular var” dediği, Mehmet T.’ ın “Tamam” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6446, 20.03.2008 günü saat: 17.56 da Turgut Ö. ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “bu... Nur SERTER ortalığı karıştırıyormuş dedi ki haa” dediği, Turgut Ö.’ nün “tatsız bir tavır aldı” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “evet yani yanlış yani şimdi onun milletvekili olmasına sebep komutan abi yaa, Dimi yani komutan olmasa milletvekili olurmuydu abi yaa... iki üç kişi var falan dedi biri nur hanım dedi kalkıyor bilmem ne diyor çomak sokuyor olduğu gibi oraya chp yi monte etmek istiyor dedi ..bende dedim ki yaa olur mu CHP monte edilme o zaman ne yapıcaz karşımıza geniş...alcaz ..dedim komutanla görüşüyom... dedi ki hoca ne düşüyo dedi yaa hoca diyoki bana dedim aynen ben hayatımda hiç dermekçilik yapmadım ilk defa dernege giriyorum oda komutan olduğu için bu dernege giriyorum dedi” dediği, Turgut Ö.’ nün “ben yeni seçimde bulunmam...” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ nün “aa olmadı abi yani gerçekten bişey söliyim mi abi seni o kadar çok seviyor kii onun gönlündeki cumhur başkanısın sen yaa vallayi biliyorum” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6447, 21.03.2008 günü saat: 12.36 da Cihangir ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ha Cihangir bak öteki telefonda da şey İlker Paşam bi dakika dur.” dediği, Cihangir’ in “Abi var mı haberin gelişmelerden Abi? İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu hepsini aldılar Doğu Perinçek” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Vallahi billahi yani, ne olur ne biter bilemiyorum ya iyi şeyler de olmayacak... Neler yapmak istiyorlar bilemiyoruz yani ya? 80 yaşın üstündeki adamı nasıl alırsın içeri kardeşim. Facia ki ne facia.” dediği, Cihangir’ in “Başsavcının şeyine misilleme gözdağı yapıyorlar başsavcının hareketine, Bu nereye gidecek, ordu neresinde bu işin yani bu çok kötü ya” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6448, 27.03.2008 günü saat: 19.58 de Turgut Ö. ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Neye gülüyorum biliyor musun abi manav dükkanına çevirdiniz yavuz tavşan dişini arkadaşlarıyla otoruyo... şimdi T.a gönderdiğin kitap dedim kii baba bize dedim ki dur adres istediler zaten baba dedim gönderiyor yok yaa baba ne göndericek dedi kamyonla ben gideyim alayım ..almaya dedi emrin olur ...valayi.. dedim ki olum imza..gönderecekte adres istedi benden dedim dedi ki baba ne demek dedi yaa baba emredecek kamyonla gidicem ora hem malzemeyi yığıcam kapıya ulanman.. bak .. dedim ki lan kamyonla gitme araanla git tamam dedim babaya söliyim…diyoki yazcak diyor sevgili yavuzuma zaten en çok seni severde diyor bende kenarında köşesinde yavuz oldugu için benide sevmek zorunda...abi nasılsın yaa ..” dediği, Turgut Ö.’ nün “Adam yollattın da yarın ald...” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “yoo kendi gelecekmiş abi kendi gelecekmiş bırak kendi gelsin mademki ... telefon açar sana eve ondan sana gelsin... Babanın diyor elini öpücem diyor iyisin dimi yani önümüzdeki hafta kısmetse geliyorum... abi komutan hasta yataga düştü yami çok sinirleri bozuk vallayi billayi Yavuz diyor yani” dediği, Turgut Ö.’ nün “Esra GÜNGÖR kaçtı, Vural SAVAŞ” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Vural ŞAVAŞ ta kaçtı” dediği, Turgut Ö.’ nün “başkan olacaktı üyelikten ayrıldı...” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6449, 04.05.2008 günü saat: 15.00 da Sadettin T. ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Sen grupları topluyorsun Ankara da haberim var, Valahi billahi Vatan Gazetesi şeye yazıyor Diyorlar ki bütün eski AKP’ liler, ANAP’ lılar, Doğruyol Partililer sayın T. ın etrafında birleşiyo diyorlar” dediği, Sadettin T.’ nin “Yok öyle bir şey yok herkes kendine bir yer arıyor da ne olacağı belli değil Bir şey yok ya işte herkes şimdi parti kapanacak diye, Bundan sonra ki yönetimi ele geçirme hesapları içinde AKP LİLER” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Vallahi şeyde geçen gün o her Salı toplanıyorlar o Danıştay üyeleri geliyorlar eski üyeler geliyor ondan sonra Sabi KANATOĞLU geliyor, şey geliyor Erol MANİSALI hoca eliyor filan Fenerbahçe Orduevinde salı günü her salı öğleden sonra böyle elli kişi var Generaller, Amiraller, Büyükelçiler filan var, İşte Türkiye yeni bir arayışın içendeler ben de inadına gündeme getirdim dedim ki yani sayın T. da böyle birleştirici unsur şey ediyor filan sizler ne düşünüyorsunuz dedim İlker Paşa da var yanımda ondan sonra valla şey kalktı o eski Orgeneral zaten başkanlığı o yapıyor eski Hava Kuvvetlerinden emekli olan ismini unuttum 85 yaşında yaşlı bir adam ama çok zeki bir adam çok, Ondan sonra yarın... Var işte Erol MANİSALI var Erol MANİSALI konuşacak yarın da bir gün siz girmek ister misiniz bu toplumun içine” dediği, Sadettin T.’ nin “Yok ben oraya girersem sonumuz olur” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6450, 08.05.2008 günü saat: 12.34 de Cihangir (Ali Cihangir Ç.) ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; Cihangir’ in “Yavuz abi şimdi bu hürrüyette bitane yalçın bayer var yaa onun ufak köşesinde bi bizim genel ..gyk dan ismini unuttum şimdide dünkü hürriyette var .. ADD İstanbul yani genel merkez yönetim kuruluna birinin yazısı var deniz gezmiş..deniz gezmişe övgüler bilmem neler şunlar bunlar şey gibi yapmış çocuğu adamı tamam mı acayip bi adamdı şöleydi böleydi böle vatan severdi şöleydi falan filan diyo ..yav şimdi bu adam ölürken deniz gezmişi asarken yaşasın kemal..diye bağırmadı yaşasın marksizim leninizim diye bagırdı yani bizi bu tip şeyler zor durumda düşürüyo..” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Peki bu ADD’ nin hangi şubesinden bunu yazıyo .. Ben bulurum paşaya da veririm onu...” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6451, 05.06.2008 günü saat: 15.52 de Nurettin isimli şahıs ile yaptığı görüşmede özetle; Nurettin’ in “Şeyne durum ne sence bu ne oluyo bu siyaset nereye gidiyo, seninkiler ne diyo” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Vallahi bilemiyorum neler diyorlar bilemiyorum, sen görüyorsun biz de görüyoruz basından takip ediyoruz” dediği, Nurettin’ in “Abi basından herkes takip ediyor basını boşver basını istediğin gibi bişey olmuyor basın” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ne bileyim ne oluyor Türkiye da biz de bilemiyoruz yani daha doğrusu baştakiler de ne yaptığını bilmiyorlar gibi geliyor bana”, “Baştakiler de yani, geçen gün oturduk Barış marış Reha Paşa ile yani enteresan şeyler söylüyor Rehayı dinlemek lazım yani bilemiyorum çok enteresan şeyler” dediği, Nurettin’ in “İcraat abi icraat icraat” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Bak şimdi yanımda birisi var konuşma diyor dürtüklüyor telefonlar dinleniyor diyo” dediği, Nurettin’ in “Tamam konuşma abi doğrudur tamam” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tamam mı, yanımdaki öyle ikaz ediyor konuşma diyor” dediği, Nurettin’ in “Tamam doğru söylüyorsun konuşmamak lazım” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ben seni öyle özledim ki” dediği, Nurettin’ in “Ben de vallaha çok özledim” dediği,

Tape no: 6452, 17.06.2008 günü saat: 13.53 de Sezen (S.Cumhur Y.) ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; Sezen’ in “Yavuz abiciğim saygılar abi ben sizi çok kırdım bu telefonunuz sinyalden sonra mesaj bırakın konumuna geçmiş Teyfik abiyi aradım bir kaç sefer dedim ki abi ben Komutanıma ulaşamıyorum ondan sonra” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Sen bana ulaşamıyorsun şöyle bir şey ben Ankara dayım bu Gata da göz ile ilgili bazı şeyler yapıyorum da, İşte Şener Paşanın tekrar ADD NİN başına gelmesi Genel Başkanlık seçimleri filan var onun seçimini bakacağız işte ...” dediği, Sezen’ in “Anladım abi benim yapabileceğim bu konu ile ilgili bir görev olursa ben hazırım abi” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Hiç bir şey ..........tanıyor musun(Yaz diyor yanındakine ) Yalçın ÖZÇELİK tanıyor musun” dediği, Sezen Cumhur Y.’ nin “Yalçın ÖZÇELİK tanıyorum Erenköy’ den abi sizde tanırsınız onu” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ben tanımıyorum niye tanımıyorum, Ne iş yapar bu adam” dediği, Sezen’ in “Bu bir iş yapmaz abi Erenköy de kahvede oturur onan sonra, Ya ben bir Yalçın ÖZKILIÇ tanıyorum o da hani böyle sirke mirke içen” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Çaça Recep in yeğeniyim diyor, Şimdi telefonlar benim dinlenir isim vermeyelim tamam mı sonra konuşuruz tamam mı” dediği, Sezen’ in “Bu normal telefodan ulaşabiliyor muyum size” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ercan ARAFATOĞLU tanıyor musun” dediği, Sezen’ in “He Ercan ARAFATOĞLU nu tanırım abi” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Onun kardeşi, kardeşi (Kardeşiyle beraber yanında ki şahıs diyor) kardeşiyle beraber mişsiniz Ercan’ ın” dediği tespit edilmiştir.

c-Örgütsel İrtibatlar[değiştir]

Tape no: 6417, 11.03.2008 günü saat: 19.33 de Yavuz IŞIKLAR ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; “Bize destek vercek bi arkadaşımı buldum şeye de bize yazıhaneli konuda bayağıda durumları iyi daha da büyük yani Nejdet’ ten daha büyük destekleri olabilir çünkü şovonis ruhlu birazcık serseri ruhlu bir arkadaşımdır böyle parayı atar yani para ile şeyi yok… Ona bi gidip siz yanımda olursanız o hava ile de ben derim ki bize niye yardım ediyorsun her ay ne vereceksin o size böyle bi rüzgar estirmek adına bayağı bi ciddi rakam söyleyebilir yani…”, “Silivri’ de çiftliği var abi, yani ne olur ne biter bi komutanla da görüşelim, hayır katkısı olacak bi adam” dediği, sizin ise “Sen bi konuşta Şener paşa ile ona göre” dediği tespit edilmiştir.

Kendisine konuşmada geçen Yavuz IŞIKLAR kimdir ve kendisine hangi maddi konuda yardım bulmaya çalışmaktadır diye sorulduğunda; “Yavuz IŞIKLAR dostum olur. Kendisi eski bir film yönetmenidir” cevabını vermiştir.

Yine kendisine görüşlerde geçen Yavuz IŞIKLAR’ ın bahsettiği Nejdet isimli kişi kimdir? Bu şahısla irtibatının ne olduğu sorulduğunda cevaben; “Görüşmede Yavuz’un Nejdet isimli kişi Atatürk’ün Nutkunu DVD halinde bastırıp satılmasını sağladı. Görüşmede geçen konuda yeni kurulacak ADD Üsküdar Şubesinin maddi destek sağlanmasıdır” şeklinde cevap verdiği,

Savcılık ifadesinde

Tape no: 6421, 08.04.2008 günü saat: 18.07 de İslam A. ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; İlker Güven’ in “Şimidi ayrıldım Şener Paşanın yanından, Ona merak ediyor bu Ergenekon mergenekon onu suçluyorlar ya hani darbeci marbeci diye, bişey gelir mi bişel olur mu diye ben dedim yardımcı oluruz iyi çocuktur esasen tamam abi” dediği, İslam A.’ nın “Siz isterseniz olur” dediği tespit edilmiştir.

Telefon görüşmesinde geçen konular kendisine sorulduğunda; "Ergenekon, mergenekon onu suçluyorlar hani darbeci marbeci diye, başına bir şey gelir mi?" şeklinde Şener Paşanın endişeleri vardı. Ben de yardımcı olmak için İSLAM denilen medyuma bu konuyu sordum. Kendisinin cinlerle de alakası olduğunu biliyordum” şeklinde cevap vermiştir.

İstanbul' da ki Şener Eruygur’ un katıldığı toplantı ve panellerin bir kısmına katılıyorum. Beni çağırdığında gidiyorum dedi.

Nihat GENÇ, Ankara' da gazetecidir. Yavuz IŞIKLAR film yönetmenidir. Onun arkadaşı olduğu için Nihat GENÇ ile beni tanıştırmak istedi, fakat tanışmadım, Yavuz IŞIKLAR ile bu konuda görüşmüştüm dedi.

Tape no: 6422, 13.04.2008 günü saat: 12.02 Halis Yavuz IŞIKLAR ile yaptığı telefon görüşmesinde yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Yav Nihat GENCİN programını izliyorum böle güzel program... Diyo ki yav vatanını seven milletini seven adamlar darbeci oluyor diyo çok güzel bir konuya dokundu” dediği, İlker Güven’ in “Sen o zaman Şener Paşada konuşuyor da ona da söle” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ondan sonra diyoki Nihat zaten medyayı ele geçirmişiniz kardeşim üç-dört tane adam üç-dört tane emekli general bu lafı edince diyor darbecimi oluyor diyor vatanını milletini seven adam darbecimi o zaman diyor bizde darbeciyiz bizide alın götürün diyor hadi bende hazırım beni de alın götürün diyor yani diyor bu şerefsiz Ali BAYRAMOĞULLARI diyor Oral ÇALIŞLAR diyor Fehmi KORULAR diyor bunlar yalılarda oturuyorlar ben Ankara’ nın garip bi yerinde kiracıyım kardeşim diyor ne malım var ne mülküm var bunlar nasıl bu yalılarda oturuyorlar satın alınmış adamlar bunlar diyor” dediği, İlker Güven’ in “Bak vereyim Şener Paşaya da ona da söle Nihat GENCİN söylediklerini hadi öpüyorum seni sağol” dediği,

Tape no: 6044, 10.03.2008 günü saat: 15.44 de Mehmet Şener Eruygur ve Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın Ümit isimli şahıs ile yaptıkları telefon görüşmesinde özetle; Mehmet Şener Eruygur’ un “Ümit bey iyi günler, Şimdi bu davetiyelerle ilgili arkadaşım yanımda”dediği, Ümit’ in “Tamam çok teşekkürler” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Biz Atatürkçüleri de beklerdik ya satamasalar bile orda olsunlar bi tane iki tane orda olsunlar diye beklerdik ama demek ki onu da yapamadınız teşekkür ederim yalnız ben komutana hesap vericem davetiyeden çünkü sayılıdır üzerinde numara vardır o altı taneyi vermişler size o altı taneyi bana göndermenizi rica edicem, Siz bi tane dahi satamadınız buradan çünkü ben geceyi düzenledim ben üzüldüm yani isterdim ki bütün Atatürkçülerin orda olmasını isterdim en azından şube başkanı arkadaşlarımı eşlerinle çocuklarınla orda olmasını isterdim ama malesef olmadılar ben hüsrana uğradım ben çünkü komutan tarafından Üsküdar şubesini kurmakla görevlendirildim İlker Güven amiralimizle beraber ama biz çok üzüldük yani Atatürkçüler böle ayrı ayrı düşünürse Valla biz hiç bir yere varamayız” dediği, Ümit’ in “Arkadaşlarımızın daha bi hafta evvel iki hafta evvel şeyle yapmış oldukları Sultangazi şubemizde yapmış oldukları Sultanbeyli şubemizde yapmış oldukları toplantıyla ilgili herhangi bir bilginizde yok, artı bunların hepsi…” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6133, 22.05.2008 günü saat: 21.34 de Halis Yavuz IŞIKLAR ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ben şimdi bir yemekteyim de yalınız bir haber duydum burda çok üzüldüm dedim ki ben bunu Komutanıma bilgi olarak sunacağım dedim ben, Bu birisi Albay arkadaşımız var eşi de Binbaşı Erzurum Fevziçakmak Hastanesi Başhemşiresi bu da bizim gibi Evet Kemalist böyle çok sağlam bir grup arkadaşlar Siz Erzurum a gittiğinizde o sivil giyinip gelmek istemiş Binbaşı Oranın Başhemşiresi diyor ki Yavuz abi diyor masada Kolordu diyor tezgah düzenledi bizi oraya göndermemek için yani hiç destek vermedi oradaki konferansına ve bilakis engellemek için çapa gösterdi diyor ne düşünüyorsun kimdir...” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “He orda Erzurum da benim konferansım ne zamandı ya ha geçen seneydi evet engel mi olmuşlar” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6103, 27.04.2008 günü saat: 16.45 de Halis Yavuz IŞIKLAR ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Sağol teşekkür ederim Nihat’ ın programı gene bugün tekrarı vardı eğer televizyonlu bir yerdeyseniz, Tamam sonuna kadar izleyin çok önemli laflar var fakat şeyi Nihat’ ı kovmuşlar şeyden burdan bu programdan, Evet çünkü şeye hükümet baskı yapmış Mehmet Karamehmete ondan sonra eski borçlarını çıkarmış 1 milyar dolarlık vergi borcunu gündeme getirmişler yahut da kovacaksın demişler” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Tamam” dediği tespit edilmiştir.

Tape no: 6012, 15.02.2008 günü saat: 11.29 da Mehmet Şener Eruygur ile yaptığı görüşmede özetle; Şüphelinin “Yok öyle yağma yok bana söz verip de tamam derhal deyip te arkadan şimdi bu onu söyleyeceğim şimdi bu dinci belediyelilere gitseler önlerine koysalar tonla alırlar birbirlerine destek masonlar gibi çalışıyorlar. Bizim Atatürkçülere yazılar olsun ya vallahi ben çok üzülüyorum gidiyorum bazılarına diyor ki İlker paşa kavga… yav satacağım tabi ki ben bunu satmak zorundayım çünkü bu bir adımdır bir şeyler yapsın bu insanlar ya ama satıyoruz komutanım ben şeyde e dedi ki bana” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “On tane üniversiteye verdim” dediği, Şüphelinin “Sağolun komutanım. Biz sizin her zaman bir neferiniziz bunu böyle bilin, ben Atatürk için ölmeye de öldürmeye de hazırım! yani böyle yağma yok bu yüce ismi kimse aşağılara düşüremez bu kadar basit biz böyle düşünüyoruz” dediği,

Tape no: 6023, 21.02.2008 günü saat: 21.15 de Halis Yavuz IŞIKLAR ile yaptığı görüşmede özetle; Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ben şey Erol MANİSALI Hoca ile görüştüm.”, “Dediki ben Mahi Hanım’ a gidiyorum, ADD’ nin konferansına gidiyorum Pazar günü Yavuz dedi.” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Öyle mi?” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Evet. Yani gene oraya gidiyor ama olsaydı gelirdim ben dedi yani.” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Tamam.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Ama dedi Üsküdar şubesini kurun ben her türlü yanınızda olacağım sizin dedi.” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Tamam tamam tamam.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Desteğimi vereceğim dedi ama dedi komutan bilmem biliyor mu bilmiyor mu dedi, ben yurt dışına gidiyorum, ADD’nin şeyine gidiyorum, konferansına gidiyorum dedi.”, “O konuda bilgi vereyim istedim.” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Yarın, şeye de İlker’e de söyledim, şeye bir bakacağım, öğleden sonra Kadıköy şubesine uğrayacağım, net bilgileri alacağım.” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Tamam, hayır biz de yarın öbürsü gün para filan lazım olursa.” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Tabi onun hakkında ………(iki kelime anlaşılmadı)” dediği, Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “O gece belirli, kaç kişiden hesapları yaparken oraya bir para vermemiz lazım.” dediği, Mehmet Şener Eruygur’ un “Tabi tabi tabi, yarın öğleden sonra uğrayacağım oraya.” dediği,

Tape No:4948’de kayıtlı 13.05.2008 tarihinde Saat 14.07’de X BAYAN ŞAHIS/Akın İPEK ile yaptığı görüşmede özetle..Sinan AYGÜN’ün: Yarın ararım seni bir on – on beş dakika konuşmamız lazım dediği, Valla iyi ama millet biraz rahatsız olmuş, acaba ne oldu ne bitti, ne oluyor ne bitiyor falan filan gibi dediği, AKIN İPEK’in: Ya ne olacak ya iftihar etsinler memleketin bir evladı (bir kelime anlaşılmıyor) satın almış daha ne istiyorlar dediği, Sinan AYGÜN’ün: Ya işte o kanal… şimdi Flash tv yi alsaydın, tv8, kanal D’yi alsaydın bir şey olmazdı da, o kanalın bir özelliği var biliyorsun o kanal böyle çok hassas bir kanaldı. dediği, AKIN İPEK’in: Ee tamam bende hassas bir insanım dediği, Sinan AYGÜN’ün: O kanalın kuruluşunda, bak o kanalın kuruluşunda gayri resmi bende vardım. Biz o kanalın hikayesini anlatacağım ben sana nasıl olduğunu bil diye anlatacağım sana o kanalı dediği, AKIN İPEK’in: Tamam, tamam abi dediği, Sinan AYGÜN’ün: Yani kimden telefon gelip nasıl kurulduğunu duyunca şaşıracaksın zaten ve o sende kalacak tabi ki. O kanal çok böyle hassas bir kanaldı nasıl oldu bilmiyorum anlatacağım ben sana bulurum ben seni yarın tamam mı? dediği, AKIN İPEK’in: Tamam Sinan ağabeycim görüşmek üzere abiciğim dediği,

Şüpheli Halil YAVUZ IŞIKLAR’ ın dosya kapsamındaki diğer şahıslarla yapmış olduğu görüşmelerin dökümü şöyledir:

1 Mehmet Şener ERUYGUR 385

2 İlker GÜVEN 604

3 Erol MÜTERCİMLER 28

4 Ahmet Tuncay ÖZKAN 9

5 Anet SAHAKYAN 1

d- Delillerin ve Hukuki Durumunun Değerlendirilmesi[değiştir]

04.05.2008 günü saat:15.00 da Sadettin T. ile yaptığı görüşmede özetle; her Salı günü, aralarında eski Danıştay üyelerinin, emekli kuvvet komutanlarının, bazı rektörlerin, eski büyükelçilerin, İlker Güven in Erol M.’ nın, Selahattin Ç.’ in, bazı valilerin ve kendisinin de içinde bulunduğu bir grubun Fenerbahçe Orduevinde bir araya geldiğinden bahsettiği, bu bağlamda Saadettin T.’ a “İşte Türkiye... yeni bir arayışın içendeler ben de inadına gündeme getirdim dedim ki yani sayın T. da böyle birleştirici unsur şey ediyor... Siz girmek ister misiniz bu toplumun içine...” şeklinde yaptığı görüşme ve,

06.01.2008 günü saat:16.30 da Sadettin T. ile yaptığı görüşme de şüpheli Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın “Komutan” diye hitap ettiği bir şahsa Sadettin T.’ ı kastederek “…Yaşar O.’ a yönlendirmeyin Sadettin beyi dedim gereği yok dedim yani hiçbir zaman bir şeyle Sadettin beyle aynı teraziye çıkmaz Yaşar başka Sadettin beyin durumu pozisyonu başka…” dediği ve bir takım siyasi girişimler konusunda Sadettin T. ile ilgili olumlu referansta bulunduğu örgütün gizli toplantılarına katılıp ERGENEKON' un siyasi partileri bölüp parçalama veya farklı partilerin tek merkezden yönetilmesi faaliyetleri çerçevesinde görevli olduğu Şüpheli Şener Eruygur’ a “Sadettin T.’ ı destekleyelim, dürüst bir adamdır” dediği anlaşılmaktadır.

Sabih KANADOĞLU’ nun da katılacağı yemeği ayarlaması için şüpheli Mehmet Şener Eruygur’ un kendisine, senin çevren geniş bir restoranı ayarla şeklinde talimat vermesinden şüpheli Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın restoranı ayarladığı paranın yarısını da ADD' ye ödemeleri için talimat verdiği, Üsküdar şubesinin kurulması için kendisine Mehmet Şener Eruygur tarafından görev verilmesinden örgütte idari işler ve ödeme işlerini takip ettiği ayrıca de ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN içinde özel görevleri olduğu anlaşılmaktadır. Şüpheli Halis Yavuz IŞIKLAR’ ın ADD üyesi olmamasına rağmen ADD ile alakalı birçok işi ve finans işlerini takip etmesi de ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN dernekler ve sivil toplum kuruluşlarını dışarıdan nasıl yönettiğini ortaya koymaktadır.
Şüpheli yaptığı görüşmede Mehmet Şener Eruygur hakkında haber yapan gazetecilere kızdığı ve Mehmet Şener Eruygur için “darbeci değil mi oradan tutturuyorlar” diyerek şüphelinin geçmişte de askeri müdahale çalışmaları içinde olduğunu bildiğini ve bunları bilerek bu işlerin içinde olduğunu göstermektedir.

Şüphelinin 10.03.2008 günü saat:17.27 de Cihangir isimli şahız ile yaptığı görüşmede; “…Üç tane o... çocuğu kırık dökük ibneye ben ortalığı bırakmam… Üç tane alevi üç tane gö.. kuru ibneye bırakmıcaz. Ben onu var ya sen beni biliyorsun gücümü biliyorsun ne olduğunu. Ben onu var yaa gece yatağından almazsam namerdim zaten... Mafya liderleri benle öyle konuşamazlar yaa kim ulan ibnenin evladı… Komutanda açık kart verdi sor hesabı yavuz dedi bitti bitti… Bu ibneleri alcaz bu ibneler komutana da karşılar…” şeklinde yaptığı görüşmeden de kendisinin ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN içinde olduğunu hiyerarşik yapıda olduğunu mafya liderlerinin dahi kendisiyle konuşamayacaklarını söylemesinden de üst düzey bir yerde olduğunu karşı tarafa söyleyerek konumunu güçlendirmeye çalıştığı anlaşılmaktadır.

Yine aynı görüşmenin ilerleyen bölümlerinde ADD içerisinde ki birtakım muhalif yapılanma ve Ali… isimli bir şahıs hakkında şüphelinin “Bunları susturucaz Cihangircim susturucaz. Gerek tatlı dilimizle gerek baskı ile bunlara Türk askerinin biliyorsun ..seversen kaldırır tokat attın mı inerler bunlar biz tokat atacaz bunlara belli oldu… Komutan dedi ki kapattıktan sonra yavuz telefonunu veriyorum yaz... ve icabına bak şimdi ben icabet aldım kardeşim ondan şimdi ölümlerden ölüm beğensin ibnenin evladı yanlış adama posta koydu o bilmiyor beni tanımıyor...” şeklindeki görüşme içeriğinden de maksatlarının ADD’ yi demokratik ortamda bir dernek gibi yönetme değil emri vaki olarak bazı askeri kişilerin emir ve talimatlarıyla muhalefet edenlerin ölümle tehdit edilmesine kadar yapılacakların emri vaki içinde yapıldığı anlaşılmaktadır.

Şüphelinin, M.Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığından emekli olduktan sonraERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜnün talimatıyla ülkede askeri müdahaleye uygun zemini oluşturmak amacı doğrultusunda genel başkanlığına geldiği ADD ile hiçbir alakasının olmadığını beyan etmesine rağmen görüşme içeriklerinde M.Şener Eruygur ve ADD’ nin her şeyi ile ilgilendiği, hatta gerektiğinde “adamın hesabını kes, defterini düz” şeklinde talimatları şüpheli M.Şener Eruygur’ dan aldığını bizzat beyan ettiği, “ÖLÜMLERDEN ÖLÜM BEĞEN” şeklindeki tabirleri ve dernekten ayrılacak kişilere “sen komutanın gönlündeki Cumhurbaşkanısın” diyerek vazgeçirmeye çalışması da ADD ile alakası olmayan birisi için hayatın olağan akışına uygun düşmediği.

21.03.2008 12.36 günü Cihangir isimli şahısla yaptığı görüşmede özetle; Cihangir’ in “Abi var mı haberin gelişmelerden Abi? İlhan Selçuk, Kemal AlemdaroğlU hepsini aldılar Doğu Perinçek” dediği, Halis Yavuz Işıklar’ ın “Vallahi billahi yani, ne olur ne biter bilemiyorum ya iyi şeyler de olmayacak... Neler yapmak istiyorlar bilemiyoruz yani ya” diyerek ve başka bir görüşmesinde de telefonlar dinleniyor diyerek konuştuğu şahsı uyarmak suretiyle yapılan işlerin yasadışı olduğunu ve örgütsel faaliyetlerinin takip edildiğini bilerek bu işleri yaptığı anlaşılmaktadır.

Şüphelinin, şüpheliler Mehmet Şener Eruygur ve İlker Güven’ e bağlı olarak ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ içinde örgüt üyesi olarak faaliyette bulunması ve örgütün amacına ulaşmak için kullandığı ADD’ lerin illegal olarak finans ve gizli toplantı işlerini yürütmesi nedeniyle eylemine uyan TCK.nun 314/2, 53, 58/9, 63, 3713 sayılı Kanunun 5.maddeleri gereğince cezalandırılması talep edilmiştir.