Sivas'tan Amasya Kuyumcular Çarşısı'ndaki yangın ile ilgili Savunma Bakanlığı'na gönderilen şifreli telgraf - 23 Temmuz 1915

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Savunma Bakanlığı
Yazı İşleri
Şifre Kalemi

Sivas’tan Savunma Bakanlığına Gelen Şifreli Telgraf

Çok aceledir

Amasya Tümen Komutanlığından şimdi alınan 22 Temmuz 1915 tarihli şifre aşağıda arz edilmiştir. Alınacak ayrıntıların daha sonra bildirileceği.

22/23 Temmuz 1915

10 ncu Kolordu Komutan Vekili

Yarbay Pertev

1. Dün öğleden sonra saat 7.30’da Amasya’nın Kuyumcular Çarşısı içerisinde bir dükkânda çıkan yangın, şiddetli rüzgârdan dolayı yayılmış ve bugün öğleden sonra saat 3’e kadar yangın devam etmiştir. 2. Rüzgârın yönünün batı ve güney-batı olmasından dolayı yangının bir ucu Sultan Bayezid ve civarına, bir ucu da Silağzı’nda Dere Mahallesi’ne kadar yayılmıştır. 3. 14 mahalleden oluşan 2000’e yakın dükkân ve ev yanmıştır. 4. Bu sırada Merkez Hastanesinin iki bölümü tamamen yanmış, ancak karyolalar ile ilâçların dışında kalan eşyalar kurtarılabilmiştir. 5. Yanan 92 nci Alay Ambarının içindeki silâh ve mühimmat çıkarılmış, fakat eski eşyalar yanmıştır. 6. Bayezid Kışlası’yla cephanelik kurtarılmıştır. 7. Yangının ortaya çıkış sebebi henüz anlaşılamamıştır. Bununla beraber kasıt olduğu ihtimal dâhilindedir. Yangın sırasında yağlı paçavra atma cür’eti gösterip kaçmaya çalışan ve birkaçı ölü birkaçı da canlı olarak yakalanan ve henüz sevk edilmeyen Ermenilerin bu işe kalkıştıkları, ancak doğruluk derecesi araştırılmaya muhtaçtır. 8. Yangın hakkındaki ayrıntı ve kayıplar daha sonra arz edilecektir. 9. Yangından zarar görenler, boş olan Ermeni evlerine nakledilmektedirler. Cephede bulunan subay ailelerinin yerleştirilmesine ve rahat etmelerine de gayret edilmektedir.