Barack Obama'nın Ramazan mesajı

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ramazanın başlamasıyla birlikte, eşim Michelle ve ben, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki Müslüman topluluklara en iyi dileklerimizi göndermek istiyoruz. Ramazan, Müslümanlar tarafından tüm dünyada aylarca beklenen ozel bir zamandır. Aileler ve topluluklar, iftar ve ibadet zamanı bir araya gelmenin mutluluğunu paylaşır. Rabat’dan Cakarta’ya kadar birçok şehirde çarşılar geceyi aydınlatır. Ve burada, Amerika Birleşik Devletleri’nde Müslüman Amerikalılar komşularıyla, dostlarıyla ve iş arkadaşlarıyla Ramazan geleneklerini paylaşır.

Dünyadaki pek çok Müslüman için Ramazan, aynı zamanda derin düşünce ve özveri zamanıdır. Diğer inanışlarda olduğu gibi oruç, maneviyat ile disiplini artırmak ve Allah'ın merhametinin farkına varmak amacıyla tutulur. Ayrıca Ramazan, daha az şanslı olanlara yardım eli uzatmanın önemini de hatırlatır. Somali ve Afrika Boynuzu’ndaki çocukların ve ailelerin hayatta kalmak için verdikleri mücadelenin görüntüleri ve kaybolan hayatların yürek yakan hikayeleri, bizlere ortak insanlığımızı hatırlatmakta ve bizi hareket etmeye zorlamaktadır. Şimdi, uluslar ve halklar için devam eden yardım çabalarına destek sunarak, daha da kötü bir felaketi önlemek için bir araya gelme zamanıdır.

Bu gibi zamanlar, İslam da dahil olmak üzere tüm büyük inançların bir dersini bize hatırlatıyor: başkalarına kendimize davranılmasını istediğiniz gibi davranın. Bu düşünceyle, tüm dünyadaki Müslümanlara mübarek bir ay diliyorum ve Beyaz Saray'da yine bir iftar yemeğine ev sahipliği yapmak için sabırsızlanıyorum. Ramazanınız mübarek olsun.