İran Dışişleri Bakanlığı'nın 11. cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklama

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bismillahirrahmanirrahim

İran İslam Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 14 Haziran 2013 Cuma günü İran halkının ve yurtdışındaki İran vatandaşlarının geniş katılımlarıyla düzenlenmiştir. Aziz İran halkı bu katılımla kendi kaderini belirleme hakkını kullanması bakımından adeta destan yazmıştır. Bu önemli husus seçim kampanyaları, adayların tartışma programlarında bir araya gelmesi ve siyasi akımların çeşitli yaklaşım ve görüşlerinin alınmasının ardından geçekleşmiştir.

İran halkı dine dayalı demokrasi modeline göre, 11. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine huzur ve güven içinde katılım sağlamış, milli sahnede gösterdiği bu geniş ve yüksek siyasi katılımla, İslam İnkılâbı ve yüce İran İslam Cumhuriyeti Nizamını desteklemedeki azim ve kararlılığını bir kez daha ispatlamıştır.

İran İslam Cumhuriyeti bu seçimlerle, dini ve milli kimliği birleştirici olduğu kadar modern siyasi sistemlere ve demokrasiye uygun olan bağımsız siyasi modelin başarısını bir kez daha ortaya koymuştur. Öyle ki bu model, halkın istikrar ve güvenliği ve refahına ve aynı zamanda kendi görev ve sorumluluklarının bilincinde olan bir devletin oluşmasına vesile olan bir modeldir.

İran’ın barışsever halkı bu seçimlere geniş katılım sağlamak suretiyle dünya milletleri ve medeniyetleri ile dostluk, diyalog ve işbirliğini geliştirmeye duyduğu ilgiyi gözler önüne sermiştir. İran halkı ortak insani değerlere ve menfaatlere saygının ve karşılıklı işbirliği anlayışının, tehdit ve korku yaratılan bir dünyadan uzakta, manevi ve maddi kalkınma ile dolu müreffeh bir dünyanın yaratılmasına vesile olmasını dilemektedir.