Vikikaynak:Sayfa yönlendirme

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

A isimli kaynağı B isimli kaynağa yönlendirmek için:

  1. A kaynağını açın,
  2. Değiştir'e tıklayın,
  3. İçini tamamen silin
  4. #REDIRECT [[B]] yazın, (Başka herhangi bir yazı olmamalıdır)
  5. Kaydedin.

Bundan böyle A kaynağını açan herkes otomatik olarak B kaynağına gidecektir. Farklı yazılışı olan isimlerde, veya sadece 'Bakınız B' yazan makalelerde kullanışlı bir komuttur.

Yazım farklılıklarının tek bir sayfaya yönlendirilmesi tekrarların önlenmesi sağlar ve bilgiye ulaşımın kolaylığını artırır.

Örnek olarak, "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları" isimli maddeye yapılan "TCDD" yönlendirmesi maddeyi "TCDD" olarak arayan kullanıcının bilgiye ulaşmasını sağladığı gibi, kullanıcının "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları" maddesi dururken bir "TCDD" maddesi başlatmasını engeller.

Bunun yanı sıra, VikiKaynak özel isimlerde büyük ve küçük harflerle başlayan kelimelerin birlikte kullanıldığı madde başlıklarını tamamen küçük harflerle aratıldıklarında bulamayabilir. Örnek olarak "Luar na Lubre" maddesi, "luar na lubre" aratıldığında, "Torres del Paine" maddesi "torres del paine" aratıldığında bulunamayacaktır. Bu gibi bir durumu kontrol etmek ve gerekli yönlendirmeleri yapmak kullanıcıların maddeye ulaşımını kolaylaştırır ve tekrarı önler.

Ek olarak; eğer bir sayfanın ismini değiştirirseniz, eski ismi otomatik olarak yeni isme yönlendirilecektir. (bakınız:Sayfa ismi nasıl değiştirilir?).