Tartışma:Portal:Hukuk

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Alt başlık[değiştir]

"Adalet mülkün temeli" sözü evrensel anlamda hukuk portalını yansıtmıyor bence, tekrar düşünülmesinde ve daha kapsayıcı bir ifadenin yazılmasında yarar var. Adaletin "mülkün" yani "taşınmaz malın" temeli olmadığı pek çok hukuk sistemi var çünkü. @Justinianus --Ahmet Turhan (mesaj) 19.48, 4 Haziran 2020 (UTC)

@Ahmet Turhan, mülk kelimesi "taşınmaz mal" anlamında değil, "devlet" anlamında anlaşılmalıdır. Cümlenin İngilizcesi de "Justice is the base of the state" şeklindedir. Bu sözle kast edilmek istenen şey de adaletli olmayan bir devletin ayakta duramayacağıdır. --justinianus 16.42, 5 Haziran 2020 (UTC)
Biliyorum, onu da kastettim aslında. Devlet tüzel bir kişilik, "devlet olgusundan yana" bir tavır alınıyor gibi geldi. Bu sözle kastedilen adaletli olmayan bir devletin ayakta duramayacağı evet, ama zaten devletler veya "devlet olgusu" ayakta kalması gereken bir şey olmayabilir, bu konu tartışmalı ve zaten tarihte binlerce devlet yapılanması bu sebeple değişti, yıkıldı vb. O yüzden siyasal anlamıyla değil daha hukuki bir ifadeyle betimlesek bence daha doğru. @Justinianus --Ahmet Turhan (mesaj) 20.55, 5 Haziran 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, mesaj yolladığınızda bildirim gelmiyor, bu nedenle geç cevap veriyorum. Kusuruma bakmayın. Geçmişten günümüze toplumlar sağlıklı bir şekilde yaşayışlarını devam ettirebilmek için devlet kavramına hep ihtiyaç duydular. Bir düzen oluşturup kendilerini bu düzene uymaya mecbur kıldılar. Bu yönüyle devlet, aslında bir nevi toplumların var oluş biçimi. Toplumdan farklı bir şey değil, o toplumun bizzat kendi kararlarıyla var ettiği bir oluşum. Yani aslında toplumun ta kendisi. Devletin ayakta kalması için lazım olan şey için adalet derken, aslında toplumun ayakta kalabilmesi için gereken şeyin adalet olduğunu en yalın haliyle anlatan cümle bu olduğu için bir değişiklik yapmak düşüncesinde değilim, fakat yine de öneriniz doğrultusunda bu konuyu tekrar gözden geçireceğim. Saygılarımla. --justinianus 22.43, 5 Haziran 2020 (UTC)
Dünya tarihinde milyonlarca kişi ve grup (anarşistler, otorite karşıtları, bazen demokratlar veya komünistlerin nihai devletsiz toplum amacı vb.) devletin yıkımlanması için uğraş verdiler ve hala da veriyorlar, bunlar teorik meseleler. Çünkü bu kesimlere göre devlet bir baskı aracı. Zira devletin ayakta kalması ile toplumun ayakta kalması da aynı şey değil bence, tam tersine bazen bir toplum kesiminin ayakta kalabilmesi o devletin sönümlenmesine bağlı olabiliyor tarihsel koşullara göre. Mesela sosyalist hukuk buna göre teorize edilmiştir, kimi koşullara göre devlet aygıtının sönümlenmesini de içebilir.
Bunların tamamı siyaset biliminin konusu, biz ise hukuk portalında bu ve benzeri olgularda taraf belirlemek yerine daha makul sözler seçmeliyiz diye düşünüyorum. @Justinianus --Ahmet Turhan (mesaj) 06.24, 6 Haziran 2020 (UTC)
İfadeyi değiştirdim @Ahmet Turhan, öneriniz için teşekkür ederim. --justinianus 18.45, 6 Haziran 2020 (UTC)