Sayfa:Sivas Katliamına ilişkin meclis araştırması.pdf/8

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu sayfa doğrulanmış
-8-
  1. Kültür Merkezinde düzenlenen panel esnasında Aziz Nesin'in "...Zaten Türk Milleti korkak bir millettir. Alevisi de sünnisi de çoğunlukla korkaktır. O da çok belli. Çünkü başına ne zaman kabadayı gelirse sesini çıkarmaz, itaat eder. Çünkü, o da müslümandır eninde so­nunda.", "... ben müslüman değilim. Yoksa, Kur'an'da da güzel sözler var, ama 1300-1400 yıl önceki sözlerin kimin sözü olursa olsun eskiyeceğine inanıyorum. Bu sözler eskimiştir." (6) şeklindeki ifadeleri mahallî basın ve diğer kanallarla kamuoyuna ulaşmıştır.
  2. Millî İstihbarat Teşkilatına 2.7.1993 Cuma günü saat 11.00 sıralarında "bazı kişilerin kendi aralarında Vali ve Aziz Nesin'e karşı protesto eylemi yapmak üzerine konuştuklarına dair" bir istihbarî bilgi gelmiş; Millî İstihbarat Bölge Başkanı saat 11.30 sıralarında bu bilgiyi başka kimseyi bulamadığı için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden bir polise şifahi olarak iletti­ğini, Müsteşarlığa da bildirildiğini söylemiştir. (7)
  3. 2.7.1993 Cuma günü Buruciye Medresesinde kitaplarını ve Aydınlık Gazetesinin bazı nüshalarını imzalayan Aziz Nesin'e burada tepkiler oluşmuş; TGRT tarafından kendisiyle ya­pılan röportajda kendisine basında çıkan beyanlarının ve Selman Ruşti'nin eserinin Aydınlık Gazetesinde yayınlanmasının müslümanları rencide ettiğinin söylenmesi üzerine "Alışsınlar.... Ben müslüman olmak zorunda değilim... öyle 'hırr' diye adama saldırmazlar" şeklinde beyanda bulunmuştur. (8)
  4. 2.7.1993 Cuma günü Cuma ezanının okunması esnasında Buruciye Medresesinde düzenlenen etkinlikler sırasında davul çalınmış; hemen bitişiğinde bulunan Kale Camiinden gelen müzik yayınının durdurulması yönündeki ikazlar üzerine güvenlik görevlilerince Buruciye Medresesinin kapıları kapatılmıştır. (9)

B) 2.7.1993 CUMA GÜNÜ OLAYLARIN BAŞLAMASI VE GELİŞMESİ :

2.7.1993 Cuma günü saat 13.30 sıralarında Cuma namazının ardından halk camiden ay­rılmaya başlamıştır. (10)

Bu arada Paşa Camiinden dağılanlar arasına bazı ifadelere göre dışarda bekleyen ve na­maz kılmamış olan 20-25 kişilik bir gurup sür'atle intikal etmiş ve Amerikan bayrağı yakarak "Vali istifa' sloganları atmaya başlamıştır. Aynı esnada "Türkiye'de PKK Dünya'da Amerika" mesajını taşıyan bir pankartın asılı olduğu görülmüştür. (11)

Paşa Camii önünden harekete geçen resmî beyanlara göre 500 kişilik, Komisyonumuzun incelemelerinden edindiği izlenimlere göre 80-100 kişilik topluluk Atatürk Caddesi üzerinden "Vali istifa" sloganlarıyla Vilayetin önüne doğru ilerlerken polis tarafından kalabalığın durdurulması için barikat yapılmış; fakat eylemciler 10-15 polis tarafından oluşturulan barikatı yararak saat 13.30-13.45 sıralarında Hükümet Binası önüne intikal etmiştir (12)

Burada "İslama uzanan eller kırılsın.", "Dinsiz Vali istemiyoruz.", "Şerefsiz Vali", "Vali istifa", "Şeytan Aziz", "Sivas Aziz'e mezar olacak", "Ya Allah Bismillah", "Allahu Ekber", "Kanımız Aksa da Zafer İslamın", "İslamiyeti ezdirmeyeceğiz", "Müslüman Türkiye" şek­linde slogan atmaya devam eden eylemciler polisin ngellemesi üzerine dağılarak Osman Paşa Caddesinden Buruciye Medresesi yönüne dönmüştür. (13)

Türkiye Büyük Millet Meclisi
(S. Sayısyı : 369)