Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali/Hükümdarları Korkudan, Vicdan Azabından Kurtararak Doğru Yoldan Sapmalarını, Din Kolaylaştırır

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ruhanilerin dalkavukları, hükümdarları, kargaşalık çıkararak zorbalara çevirmeyi başarırlarsa, öte yandan zorbalar da, ister istemez büyüklerin ve kişilerin ahlakını bozarlar. Haksız, soysuz, erdemsiz olan ve keyif ve arzusundan başka yasa tanımayan bir hüdavendin eli altındaki bir milletin ahlakının bozulması zorunludur. Bu hüdavend, çevresinde doğru, aydın, erdemli kişilerin bulunmasını ister mi? Hayır; ona yalnız dalkavuklar, evet efendimciler, taklitçiler, kullar, suyuna giden aşağılık ve alçak ruhlar gereklidir. "Mabeyin"i, ahlak bozukluğunu aşağı tabakalara bulaştırır ve yayar. Başkanı kötü ahlaklı olan bir hükümette herkes bulaşıcı yolla kötü ahlaka zorunlu olarak tutulur. Çok önce denilmiştir ki, hükümdarlar, kendi yaptıklarını yapmayı emrediyor gibidirler.

Din, hükümdarlar için bir dizgin olmak şöyle dursun, tersine, onları korku ve vicdan azabı duymaksızın, kendileri için olduğu kadar yönettikleri millet için de kötü taşkınlıklara sevk etti. İnsanlar, hiçbir zaman cezasız kalınarak aldatılmaz. İnsanları aldatmanın cezası mutlaka çekilir. Bir hükümdara bir ilah olduğunu söyleyiniz; hemen, kimseye muhtaç olmadığına inanır. Elverir ki, kendisinden korkulsun; sevilmeye az önem verir. Ne düzen ve usûl tanır, ne uyruğuyla ilişkilerini, ne onlara karşı görevlerini. Bu hükümdara, eyleminden dolayı Allah'tan başka kimseye hesap vermek zorunda olmadığını söyleyiniz; hemen, kimseye hesap vermek zorunda değilmiş gibi hareket eder.