Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali/Eğer Allah Söylemiş Olsaydı, Çeşitli Mezheplerin, Tümü Birbirinin Ardından Lanet Okuyan…

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Allah, yaşadığımız yeryüzünün kavimlerine ayrı ayrı şeyler söylemiştir. Hintliler Allah'ın Çinli'ye söylediğinin bir kelimesini anlamaz. Muhammediler Allah'ın İsevi'ye söylediklerine efsaneler gözüyle bakar.

Yahudi, Muhammedi'yi ve İsevi'yi, babalarına Allah'ın verdiği kutsal yasanın kâfir saldırganları gözüyle görür. Hıristiyan, dininin daha yeni bildirilmesiyle böbürlenerek, Hintli'yi, Çinli'yi, Muhammedi'yi ve hatta kutsal kitaplarını kendisinden aldığı Yahudi'yi lanetler ve "kâfir" der. Kim haklı ya da haksızdır? Herkes "Ben haklıyım!" diye bağırıyor. Her biri aynı kanıtları söylüyor. Her biri bize mucizelerinden, kerametlerinden, peygamberlerinden, şehitlerinden söz ediyor. Aklı başında bir adam, bunların tümünün saçmalıklarını sayıklama halinde olduğunu söyler. Ağzı ve dili olmayan bir ruh olduğu doğruysa, Allah hiçbir zaman böyle bir şey söylememiştir; evrenin Allah'ı, ölümlü kullarının (ağız, dil gibi) organlarını ödünç almak ve kullanmaksızın, yarattıklarının öğrenmelerini istediği şeyleri kendilerine ilham edebilirdi. Her yerde Allah hakkında ne düşüneceklerini bilmediklerine bakılarak, Allah'ın bu konuda insanları aydınlatmak istememiş olduğu apaçıktır.

Bu dünyada kurulmuş din ve mezheplerin mensupları birbirini hurafe, küfür ve tanrıtanımazlıkla suçlar. Hıristiyanlar; Paganizm, Çin, İslam hurafelerinden tiksinir. Romen Katolikler, Protestan Hıristiyanları kâfir sayar. Protestan Hıristiyanlar, Roma hurafesi aleyhinde bağırır çağırırlar. Tümü haklıdır.1

Kâfir olmak, ibadet edilen Allah'a karşı küfür içinde bulunmaktır. Hurafeci olmak, boş inançlı olmak, Allah hakkında yanlış fikirlerde bulunmaktır. Çeşitli dinciler birbirini hurafeyle suçlamakla, birbirinin kötü yapılarını ayıplayan kamburlara benzerler.


1 Bu konuda tümünün yanılmamış olması, haklı olması, ortada savunulacak hiçbir şeyin olmaması, herkesin hurafe ve yalan içinde yuvarlanması demektir. (Çevirmen.)