Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali/Allah ve Din Hakkında Her Yerde Var Olan Çeşitli ve Çelişkili Fikirler Kanıtlar ki, Allah ve Din, Hayalgücünün Ham Hayallerinden Başka Bir Şey Değildir

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Allah'ını karakterini belirleyen, hep insanın karakteridir. Herkes kendisine göre bir Allah yapar. Eğlenceye, hazlara dalan neşeli adam, Allah'ın ciddi, yüzü gülmez olabileceğini tasavvur edemez. Kolay ilişkiye girebilmek için, ona, elde edilmesi kolay bir Allah gereklidir. Ciddi, haşin, neşesiz, hırçın, sert mizaçlı adam, kendine benzeyen, titreten bir Allah ister; yumuşak ve elde edilmesi kolay bir Allah kabul edenlere gözlemci gözüyle bakar. Dinden dönmeler, çekişmeler, taraftarlar kaçınılmazdır. İnsanlar tümüyle birbirinin aynı olmayacak şekilde düşmanlık içinde olduklarından ve değiştiklerinden, yalnız dimağlarında mevcut olan bir ham hayal hakkında müttefik olabilirler mi!

Allah'ın göstericileri (yani din imamları) arasında, sürekli olarak artan ve kıyıcı olduğu kadar da bitmez tükenmez olan çekişmeler, kendilerini tarafsız bir göz sayanların güvenini sağlayacak içerikte değildir. Başkalarına öğretenlerin bile, üzerinde asla ittifak edemediği ilkeler karşısında, en tam inançsızlığa, en tam imansızlığa, insan nasıl atılmaz? Fikri, rahiplerinin kafalarında bu kadar açık bir şekilde değişen bir Allah'ın varlığı hakkında nasıl kuşkuya düşmez? Şekilsiz çelişkiler yığınından başka bir şey olmayan bir Allah, işin sonunda nasıl tümüyle atılmaz; ret ve inkâr edilmez? Dünyaya bildirdiklerini öne sürdükleri, sözü konusu gerçeklerin anlamı konusunda sürekli birbirini çürütmekle, birbirini küfür ve dinden çıkmayla suçlamakla, birbirini acımasızca kahretmekle meşgul gördüğümüz rahiplere, Allah hakkında bilgi almak için, nasıl başvurulur!