Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın Ukrayna'daki olaylarla ilgili basın açıklaması (15 Mart 2014)

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın Ukrayna'daki olaylarla ilgili açıklaması

564-15-03-2014

Ukrayna'da militanlar, Sağ Sektör de dahil olmak üzere aşırılıklarda bulunmaya devam ediyor. 14 Mart'ta Harkov'da, sözde yeni hükümete karşı tutumlarını ifade etmeye gelen barışçıl göstericilere karşı bir provokasyon düzenlediler. Militanların açtığı ateş sonucu 2 kişi öldü, yaralılar var.

Sağ Sektör'ün silahlı paralı askerlerinden oluşan bir konvoyun Kharkiv'den Donetsk ve Lugansk için ayrıldığı, liderlerin “Doğu Cephesi”nin açıldığını duyurduğu ve hazır giyim fabrikalarından birinin acilen bir Rus askeri üniforması diktiğine dair endişe verici bilgiler mevcuttur.

Verkhovna Rada'nın "Sağ Sektör"ü ve diğer radikalleri, Ulusal Muhafızlar gibi sistemik güç yapılarına dönüştürerek meşrulaştırmaya yönelik kararlarının tehlikesini Rusya Dışişleri Bakanı S.V. Lavrov bu yıl 14 Mart'ta Londra'da yaptıkları görüşmede ABD Dışişleri Bakanı J. Kerry'nin dikkatini çekti. Aynı zamanda, S.V. Lavrov, J. Kerry'yi aşırı milliyetçilerin çılgınlığını durdurmak için Vaşington'un Kiev üzerindeki etkisini kullanmaya çağırdı.

Rusya, sivilleri korumak için birçok talep alıyor. Bu talepler değerlendirilecektir.

15 Mart 2014

Kaynak:

Заявление МИД России по событиям на Украине, Oluşturulma tarihi: 27 Şubat 2022.

Telif durumu:

Copyright.svg PD-icon.svg Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu eser Rusya Federasyonu Medeni Kanunu'nun 1259. maddesi uyarınca telif hakkına sahip değildir.

Aşağıda belirtilenler telif hakkına sahip değildir.

  1. Devlet organlarına, belediyelere ve yerel yönetim organlarına ait yasalar, diğer hukuki metinler, mahkeme kararları, yasama, idari ve yargı niteliğindeki diğer materyaller, uluslararası kuruluşların resmî belgeleri ve bunların çevirileri;
  2. Yazarı belli olmayan halk sanatı eserleri (folklor);
  3. Devlet sembolleri ve işaretleri (bayraklar, armalar, banknotlar vb.) ve ayrıca yerel yönetim organlarının sembolleri ve işaretleri;
  4. Tamamen bilgilendirici özelliğe sahip olaylar ve olgular üzerine yapılan haber raporları (günlük haberler, televizyon programları, ulaşım programları vb).

Not: Bu lisans etiketi, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (birlik seviyesi[*]) resmî belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri için de geçerlidir.

Uyarı: Bu lisans etiketi, telif hakkıyla korunan resmi belgelerin taslağı, önerilen resmi sembol ve işaretler için geçerli değildir.


[*] Diğer 14 Sovyet cumhuriyetinin resmi belgeleri, devlet sembolleri ve işaretleri yasal haleflerinin hukukuna tabidir.

Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir şekilde atıfta bulunulduğu sürece türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.