Ekim Manifestosu

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bildirge, Ekim 1905 başlarında Sergey Vitt ve Alexis Obolenskii tarafından yazılmış ve 17 Ekim'de Çar Nicholas'a sunulmuş ve 30 Ekim'de imzalanmıştır.

Devlet Düzeninin İyileştirilmesine İlişkin Manifesto.
Ekim Manifestosu 17 Ekim 1905.

Tanrı İmparator'un lütfu ile, Biz, II. Nikolay, tüm Rusya'nın hükümdarı, Polonya'nın kralı, Finlandiya'nın Büyükdükü vb. Bizim tüm hükümdarlık uyruklarına ilan ederiz ki:

Başkentinde ve İmparatorluğumuzun birçok yerinde ayaklanmalar ve rahatsızlıklar kalbimizi büyük ve acı bir acıyla dolduruyor. Rus egemenliğinin refahı, ulusun refahı ile ayrılamaz ve ulusun üzüntüsü onun üzüntüsüdür. Meydana gelen rahatsızlıklar ulus içerisinde ağır gerilime neden olabilir ve devletin bütünlüğünü ve birliğini tehdit edebilir.

Büyük hizmet yemini etmiş çar olarak Biz, Bizim Devletimize tehlikeli olan huzursuzluğa hızla bir son vermek için bilgeliğin ve otoritenin her kaynaklarını kullanmak zorundayız. Sorumlu yetkililere, düzensizliğin, yasalara aykırılığın ve şiddetin doğrudan tezahürünü sona erdirmek ve sessizce görevlerini yerine getirmek isteyen barışçıl insanlara koruma önlemleri almalarını emrettik. Devlet yaşamına barışı sağlamak için tasarladığımız genel önlemleri başarılı bir şekilde yerine getirmek için, en yüksek düzeyde hükûmet faaliyetlerini koordine etmenin şart olduğuna inanıyoruz.

Hükûmetin görev bilinci ile sarsılmaz irademizi icra etmesini istiyoruz ki:

(1.) Kişinin gerçek dokunulmazlığı, vicdan özgürlüğü, konuşma, toplanma ve örgütlenme ilkelerine dayanan sivil özgürlüklerin gerekli temeli halka verilecek.

(2.) Devlet Dumasının planlanan seçimlerini ertelemeksizin, oy hakkından yoksun kalan nüfusun tüm sınıflarının Duma'ya katılımını (planlanan toplantıdan önce kalan kısa sürede mümkün olduğunca) kabul edildi; ve gelecekteki yasama düzeni seçimleri ile ilgili genel bir tüzüğün daha da geliştirilmesini ileriye bırakıldı.

(3.) Hiçbir yasanın Devlet Duması tarafından onaylanmadan yürürlüğe girmemesi ve seçilmiş temsilcilerin, tarafımızdan atanmış bürokratların eylemlerinin yasallığının denetimine katılımı bozulamaz bir kural olarak getirilmiştir

Şu anda egemen olan benzeri görülmemiş huzursuzluğun sona erdirilmesine yardım etmek ve Bizim kendi ülkemizin barış ve huzurunu iyileştirmek için her türlü çabayı göstermek için Biz ile birlikte, Rusya'nın bütün sadık oğullarını, ülkelerine olan görevlerini hatırlamaya çağırıyoruz.

Tanrı'mızın 1905 ve Bizim hükümdarlığımızın 11. yılının 17 Ekim günü Peterhof'ta verilmiştir.