Düşmüşüm

Vikikaynak, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hercainin, dilbilmezin yüzünden,
Düşe düşe ne ziyana düşmüşüm.
Doyum olmaz güzellerin boyundan,
Pervane gibi yana-yana düşmüşüm.

Para-pul çok oldu kıyamadım pula,
Kör oldu gözlerim, yapışdım dula.
Ne ölür, ne itir, canım kurtula
Mecnun gibi sahralara düşmüşüm.

Elesker'im, darılmışım yarimden,
Alem yatmaz benim ahuzarımdan.
Boşasam, korkarım oğlanlarımdan,
Boşayamam da ben, kana düşmüşüm.

Kaynak: Aşıq sənəti / Aşıq poeziyası: Qoşma (Azerice)
Telif durumu:

 Bu çalışma bir çeviri olup özgün metinle çeviri metnin telif hakları ayrıdır. Telif hakları ile ilgili bilgiler için sağdaki "Genişlet" kısmına tıklayın.
Özgün:

Bu eser Azerbaycan Cumhuriyeti Telif Hakları Yasası uyarınca telif hakkına sahip değildir.

Madde 25. Telif hakkı süresi

1. Telif hakkı, eserin yaratılmasıyla, yazarın ömrü boyunca ortaya çıkar ve bu Kanunun 26. maddesinde belirtilen haller dışında, ölümünden sonra 70 yıl geçerlidir.
2. Yazarın kişisel haklarının korunması süresizdir. Yazarın ölümünden sonra bu Kanunun 29. maddesi uyarınca özel hakların korunması yapılır.
3. Bu Maddenin 1. paragrafında ve 26. Maddede belirtilen süreler hesaplamanın belirtilen sürenin başlangıcına dayandığı yasal gerçek yıl başından itibaren hesaplanır.
4. Bu Kanunla belirlenen koruma süreleri bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar korunma süresi bitmemiş bütün eserlere uygulanır.
Çeviri:

Bu çalışma esere yazar veya telif hakkı sahibi tarafından belirtilen ancak sizi ya da eseri kullanımınızı desteklediklerini ileri sürmeyecek bir şekilde atıfta bulunulduğu sürece türevlerin serbest kullanımına, dağıtılmasına ve oluşturulmasına izin veren Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş lisans metni lisansı altında yayımlanmıştır.