Şemdinli İddianamesi/Şemdinli ilçesinde meydana gelen patlama olayını protesto etmek amacıyla yapılan gösteriler

Vikikaynak sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
ŞEMDİNLİ İLÇESİNDE MEYDANA GELEN PATLAMA OLAYINI PROTESTO ETMEK AMACIYLA YAPILAN GÖSTERİLER:

1 - Şemdinli İlçesinde Yapılan Gösteriler : 09.11.2005 tarihindeki patlama olayı sonrası büyük bir halk topluluğu tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne ait bina ve lojmanlara saldırılar yapılmış, tahrik olmuş bu halk topluluğu Emniyet Güçlerine taşlı-sopalı saldırıda bulunulmuş, Şemdinli Halk Eğitim Müdürlüğü binası önündeki Bayrağımız indirilmiş, Şemdinli Lisesi’ndeki Atatürk Büstü’nün kaidesinin sökülmüş ve yakılmış bir aracın içerisine atılmış, Metehan AŞÇI isimli bir Uzman Çavuş’a ait araç yakılmış, 13.11.2005 günü yakılmış bir Türk Bayrağı Tekel binası yanındaki çöp yığınında bulunmuş, Tarım İlçe Müdürlüğü önündeki Türk Bayrağı gönlerden indirilmiş, Derman Eczanesi tahrip edilmiş, 15.11.2005 günü Şemdinli’deki askerî birliklere erzak getiren araç yakılmış, Şemdinli ilçesine girişte bulunan Polis Noktası yakılmış, bir çok resmî ve özel araç zarar görmüş, olaylar sırasında memurlar ve vatandaşlardan yaralananlar olmuş, halk adeta çığırından çıkmıştır. Ayrıca 06.12.2005 günü, 09.11.2005 tarihinde meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla 78 kişilik bir grup toplanmış, Şemdinli Olayları protesto edilmiştir.

2 - Hakkâri İlinde Yapılan Gösteriler : 11.11.2005 tarihinde Hakkâri il merkezinde Şemdinli ilçesinde meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla tüm dükkânların kepenk kapatacağının ve basın açıklaması yapılacağının duyumunun alınmasını müteakip saat 11:00 sıralarında 500 kişilik bir grup toplanmış, PKK terör örgütü lehine sloganlar atılmış. Göstericiler taşlı ve sopalı saldırıda bulunmuşlardır. Daha sonra grup 1000 kişiye yaklaşmış, olaylar sırasında resmî ve özel araçlar ile kamu binaları zarar görmüştür. Bu olaylar sırasında (16) polis memuru da yaralanmıştır. Yine, 16.11.20005 tarihinde Hakkâri ilinde Şemdinli Olayları’nı protesto etmek için 1000 kişi civarında bir grup toplanmış, PKK terör örgütü lehine sloganlar atılmış, güvenlik kuvvetlerine taşlı-sopalı saldırıda bulunulmuş, şehrin çeşitli yerlerinde ateşler yakılmış, kamu binalarına saldırılar yapılmış, olaylar sırasında silâhlar patlamış, polis memurları yaralanmış, olaylara karışan bazı şahıslardan da yaralananlar olmuş, iş yerleri ve sivil vatandaşlara ait araçlar hasar görmüştür.

3 - Yüksekova İlçesinde Yapılan Gösteriler : Şemdinli’de meydana gelen bu patlama olayından sonra bu olayı protesto etmek için 15.11.2005 tarihinde Yüksekova ilçesinde DEHAP İlçe Örgütü tarafından Basın Açıklaması yapılmış, Basın Açıklamasına 800-1000 kişilik bir grup katılmış Basın Açıklaması sırasında örgütün elebaşısı Abdullah ÖCALAN’ın posterleri açılmış, yasadışı sloganlar atılmış daha sonra taşlı-sopalı ve molotof kokteylli saldırılar yapılmış olayların büyümesi üzerine Emniyet Görevlileri ile taşlı-sopalı, molotof kokteylli saldırı yapan kişiler arasında arbede yaşanmış, barikatlar ateşe verilmiş, muhtelif yerlerde ateşler yakılmış; bu arada silâhlar patlamış, çıkan olaylarda bazı polis memurlarının yaralandığı, atılan sloganlarda “Katil Devlet, Şerefsiz Devlet, Terörist Devlet, Şemdinli’nin Hesabını Sormaya Geldik” gibi sloganlarda atılmış olaylar büyümüş, çıkan olaylarda gösterici grup içerisinden Abdülhamit GEYLANİ ve İslam BARTIN isimli şahıslar ölmüş ve bir çok kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır. Ayrıca iş yerleri ve sivil vatandaşlara ait araçlar hasar görmüştür.

4 - Van İlinde Yapılan Gösteriler : 12.11.2005 günü Van DEHAP İl Teşkilâtı’nın organizesinde Şemdinli Olayları’nı protesto etmek için 150-200 kişilik bir grup şehir içinde toplanmış, PKK terör örgütü adına sloganlar atılmış ve Şemdinli Olayları protesto edilmiştir. Emniyet Güçleri ile göstericiler arasında olaylar yaşanmıştır. Olaylar sırasında polis memuru yaralanmış, iş yerleri ve sivil vatandaşlara ait araçlar hasar görmüştür.

5 - Muş İlinde Yapılan Gösteriler : 21.11.2005 günü Muş ilinde Şemdinli Olayları’nı protesto etmek için 70-80 kişilik bir grup toplanmış, yapılan yürüyüş ve basın açıklaması sırasında PKK terör örgütü lehine sloganlar atılmış ve Şemdinli olayları protesto edilmiştir.

Görsel ve yazılı basından izlendiği kadarı ile Şemdinli’de meydana gelen bu olayı protesto etmek için İstanbul ilinde de gösteriler düzenlenmiştir.


DEĞERLENDİRME 

PKK/ KONGRA-GEL terör örgütünün şiddet eylemleri ve ROJ TV aracılığıyla gerçekleştirdiği provokasyonların Hakkâri yöresinde gerçekleştirenlerin kimliği meçhul birtakım eylemlerin meydana gelişinin zeminini hazırlamıştır. Terörle mücadele eden güvenlik güçleri açısından asıl dayanak noktası olan toplumsal desteği yok eden bu tür kuşkulu eylemleri gerçekleştirenlerin ortaya çıkartılması elzemdir. Üstelik bu tür eylemler devletin kendisi harekete geçilerek ortaya çıkartılamaması halinde örgüt mensupların eline şiddet eylemlerinin haklı gerekçeleri olarak kullanılabilecek argümanlar sunulmuş olacaktır. Şimdiden bazı sitelerde (www.kerkuk-kurdistan.com/pdf/semzinan1105_2.pdf- ,) Şemdinli olaylarının aslında bir provokasyon olduğu ve bazı üst düzey güvenlik görevlilerinin bizzat bu provokasyonları tertiplediği yönünde bilgiler yer almaya başlamıştır.

Ülkemizin 30 yıla yakın bir süredir terör örgütü ile mücadelesi ister istemez güvenlik güçlerinde de bir değişimin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çatışma içerisinde şehit ve yaralı veren güvenlik güçlerinin örgütün arzu ettiği psikolojik kaos ortamından etkilenmemesi mümkün değildir. Ancak bu durum illegal uygulamaların gerekçesi olarak kabul edilemez. Üstelik illegalitenin sonu gelmez bir süreç olduğu ve kaos ortamından şahsi çıkar sağlamak isteyen kesimlerin işine yarayacağı da mücadele sürecinden çıkartılan tecrübelerden anlaşılmıştır. Bunun önünün kesilmesi ise ancak siyasî söylemlerden kendini arındıran idarî mekanizmalar çatışma içerisinde yıpranan unsurların rehabilitasyonu için gerekli düzenlemeleri yapması ile mümkündür. Güvenlik güçleri terörle mücadelede devletin ve siyasî mekanizmaların tüm varlığı ile yanında olduğunu hissetmelidir. Bu durum etkin bir denetim mekanizmasını da beraberinde getirecektir. Aksi taktirde sahada yalnız kalan unsurların kendi kurallarını koymaları ve hayata geçirmelerinin önüne geçilemez. Münferit kurallar kuralsızlığı ve çatışmaların derinleşerek yaygınlaşması sonucunu ortaya çıkartır. Çatışma ise bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımızca binlerce yıldır üretilen ortak değerlerin yıkılması sonucunu doğuracaktır. Terör örgütünün gerçekten arzu ettiği bu durumun önüne geçilmesi ancak örgütün kitleye ulaşma imkânlarının elinden alınması ve izole edilerek atalete mahkûm edilmesi, şiddet eylemlerinin etkisiz kılınması ile mümkündür.