"Vikikaynak:Kamu malı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
→‎top: düzeltme, değiştirildi: VikiKaynak → Vikikaynak (2) AWB ile
k (yazım hatası düzeltildi)
k (→‎top: düzeltme, değiştirildi: VikiKaynak → Vikikaynak (2) AWB ile)
* yaratıcısının bilinçli olarak tüm haklarından vazgeçtiği ve bu sayede eserini kamuya bağışladığı durumlarda, ki bu en yaygın olarak görülen durumdur. Bazı ülkelerin telif hakları ile ilgili kanunlarında böyle bir vazgeçme mümkün değildir. (Örneğin Federal Alman Cumhuriyeti). Bu durumda eser sahibi haklarından vazgeçemez ancak dileyen herkese eserini dilediği şekilde ve ücretsiz olarak kullanma hakkı tanır.
* yaratıcısının ölümünün üzerinden en az 70 yıl geçtiği ve bu sayede telif haklarının hukuksal olarak sona erdiği durumlarda. Örneğin [[Ömer Hayyam]]ın şiirleri gibi. Dikkat edilmesi gereken konu eserin aslının dışındaki dillerde çevirmenin hakları yüzünden kamu malı olmayabileceğidir.
* yaratıcısının gerçek kimliğinin belli olmadığı durumlarda. Örneğin yaratıcısı tarafından bir bilgisayar grubu na anonim olarak ya da yalnızca bir rumuz ile gönderilmiş başka hiçbir [[VikiKaynakVikikaynak:Telif hakları|telif hakkı]] bilgisi içermeyen bilgisayar programı.
 
Kavramların görece yeni ve hukuksal olarak tam tanımlamamış olması kamu malı, Freeware, Adware, Shareware, Özgür yazılım (Free Software), Açık kaynak (Open Source), Creative Commons ve benzeri tanımlamaların çoğu zaman yanlış olarak birbirlerinin yerine ya da sanki içerik olarak aynı şeyi ifade ediyorlarmışcasına kullanılmasına yol açsada bu kavramlar arasında ciddi hukuki, etik, sosyolojik ve ücretlendirme ile ilgili farklar bulunmaktadır ve bu yüzden dikkatle kullanılmalıdırlar.
[[Kategori:VikiKaynakVikikaynak Yardım]]
7.328

değişiklik

Gezinti menüsü