"Tartışma:Portal:Hukuk" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
::Biliyorum, onu da kastettim aslında. Devlet tüzel bir kişilik, "devlet olgusundan yana" bir tavır alınıyor gibi geldi. Bu sözle kastedilen adaletli olmayan bir devletin ayakta duramayacağı evet, ama zaten devletler veya "devlet olgusu" ayakta kalması gereken bir şey olmayabilir, bu konu tartışmalı ve zaten tarihte binlerce devlet yapılanması bu sebeple değişti, yıkıldı vb. O yüzden siyasal anlamıyla değil daha hukuki bir ifadeyle betimlesek bence daha doğru. {{ping|Justinianus}} --[[Kullanıcı:Ahmet Turhan|Ahmet Turhan]] ([[Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan|mesaj]]) 20.55, 5 Haziran 2020 (UTC)
:::{{seslen|Ahmet Turhan}}, mesaj yolladığınızda bildirim gelmiyor, bu nedenle geç cevap veriyorum. Kusuruma bakmayın. Geçmişten günümüze toplumlar sağlıklı bir şekilde yaşayışlarını devam ettirebilmek için devlet kavramına hep ihtiyaç duydular. Bir düzen oluşturup kendilerini bu düzene uymaya mecbur kıldılar. Bu yönüyle devlet, aslında bir nevi toplumların var oluş biçimi. Toplumdan farklı bir şey değil, o toplumun bizzat kendi kararlarıyla var ettiği bir oluşum. Yani aslında toplumun ta kendisi. Devletin ayakta kalması için lazım olan şey için adalet derken, aslında toplumun ayakta kalabilmesi için gereken şeyin adalet olduğunu en yalın haliyle anlatan cümle bu olduğu için bir değişiklik yapmak düşüncesinde değilim, fakat yine de öneriniz doğrultusunda bu konuyu tekrar gözden geçireceğim. Saygılarımla. --[[Kullanıcı mesaj:Justinianus|<font color="#00008B">'''justinianus'''</font>]] 22.43, 5 Haziran 2020 (UTC)
::::Dünya tarihinde milyonlarca kişi ve grup (anarşistler, otorite karşıtları, komünistlerin nihai devletsiz toplum amacı vb.) devletin yıkımlanması için uğraş verdiler ve hala da veriyorlar, bunlar teorik meseleler. Çünkü bu kesimlere göre devlet bir baskı aracı. Zira devletin ayakta kalması ile toplumun ayakta kalması da aynı şey değil bence, tam tersine bazen bir toplum kesiminin ayakta kalabilmesi o devletin sönümlenmesine bağlı olabiliyor tarihsel koşullara göre. Mesela [[:w:Sosyalist hukuk|sosyalist hukuk]] buna göre teorize edilmiştir, kimi koşullara göre devlet aygıtının sönümlenmesini de içebilir.
::::Bunların tamamı siyaset biliminin konusu, biz ise bu ve benzeri olgularda taraf belirlemek yerine daha makul sözler seçmeliyiz diye düşünüyorum. {{ping|Justinianus}} --[[Kullanıcı:Ahmet Turhan|Ahmet Turhan]] ([[Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan|mesaj]]) 06.24, 6 Haziran 2020 (UTC)
1.101

değişiklik

Gezinti menüsü