"Vikikaynak:Vikikaynak ne değildir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(→‎Vikikaynak azınlıkların haklarını korumak için sansür edilmez: Vikikaynak Vikipedi değil. Buraya göre uyarlandı.)
# '''Kişisel sayfalar''' oluşturma yeri değildir. Vikikaynak bünyesinde yer alan Vikikaynakistlerin kullanıcı sayfalarının amacı kişinin Vikikaynak bünyesindeki çalışmalarına yönelik bilgi içermesidir. Eğer ansiklopedik çalışma ile ilgili olmayan ve kendiniz ile ilgili bilgi vermeye yönelik (örnek: özgeçmiş) sayfaya ihtiyacınız var ise, lütfen internetteki bedava kişisel sayfa sağlayan siteleri deneyiniz.
# '''[[Dosya]] deposu''' değildir. Lütfen sadece maddelerde kullanılacak dosyaları yükleyiniz. Kullanılmayanlar silinecektir.
 
===Vikikaynak gelişigüzel bilginin toplandığı bir yer değildir===
Vikikaynak'de gelişigüzel bilgi bulunamaz. Kesinlikle doğru olsa da, ansiklopedik değer içermeyen yazılar eklenemez. Neler ansiklopediktir konusu tam olarak belirlenmemiş olsa da, şimdiye kadar hemfikir olunan maddelere göre, Vikikaynak'daki maddeler;
# '''Sıkça Sorulan Sorular (SSS) listesi''' olamaz. Cevaplar madde formatında derlenebiliyor ise, ansiklopedik içerik çerçevesinde madde haline getirilebilir. Ya da SSS'i [[b:|Vikikitaplar]] projesinde kullanabilirsiniz.
#'''Özlü sözler listeleme''' yeri değildir. Bu tür ihtiyaçlar için [[q:|Vikisözleri]] kullanabilirsiniz.
#'''Kitap/metin içeriklerini''' kopyalama yeri değildir. 3. kaynaklar tarafından yazılıp yayınlanmış kaynaklar (Kanunlar, dökümanlar, her türlü kitap metni) [http://wikisource.org/wiki/Main_Page:Türkçe Vikikaynak'ta] yer almalıdır.
# '''Seyahat rehberi''' değildir. Elbetteki [[İstanbul]] maddesinde [[Topkapı Sarayı]] veya [[Galata Kulesi]] gibi önemli mekanlar geçecektir ama en sevdiğiniz otelin adresi, telefon numarası ya da [[İstiklal Caddesi]]'nde satılan kokoreç fiyatı gibi bilgiler değil. Bu tür bilgiler [http://wikitravel.org/ Wikitravel] sayfasında dile getirilebilir.
# '''Kişilerin anısına''' yazılmış maddeler olamazlar. İnsanların ölümü üzücü olsa da, Vikikaynak onları anma yeri değildir. Adına madde yapılması düşünülebilir, ama adı geçen kişinin ailesi dışındakiler tarafından da tanınan ünlü biri olması ve ansiklopedik içerik çerçevesinde duygular katılmadan yazılmalıdır.
# '''Günlük haberler''' vermek kaygısında değildir.
# '''Soy kütüğü''', veya '''telefon defteri''' olamazlar. Biyografi maddelerı belli yerlere gelmiş, belli işler başarmış kişiler için olabilir.
# '''İş adres rehberi''', veya '''işyeri güncel projeleri listesi''' olamaz. Örneğin bir radyo istasyonu ile ilgili madde telefon numarası, önümüzdeki günlerdeki aktiviteler ya da dağıtılacak hediyeler gibi bilgiler içeremez. Dahası, maddenin tartışma sayfası da sadece madde ile ilgili olabilir, maddedeki işyerinin idari konularıyla ilgili değil.
 
===Vikikaynak kahin değildir===
2.926

değişiklik

Gezinti menüsü