"Vikikaynak:Telif hakları" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"fair use" türkçeye dürüst kullanım diye değil adil kullanım diye çevriliyor
("fair use" türkçeye dürüst kullanım diye değil adil kullanım diye çevriliyor)
Alternatif olarak, "Albert Einstein" kopyanızı, GFDL'nin bir kopyası ile birlikte (metinde anlatıldığı üzere) dağıtabilir ve en azından beş ana yazarı (eğer beşten azsa hepsini) ana sayfada (veya belgenin başında) listeleyebilirsiniz.
 
=== Gereçlerin dürüstadil kullanımı ===
 
Tüm orijinal Vikikaynak metinleri GFDL lisansı altında dağıtılır. Bazen, Vikikaynak maddeleri, U.S.ABD CopyrightTelif Yasası "[[Vikikaynak:DürüstAdil kullanım|dürüstadil kullanım]]" doktrini altında kullanılan, resimler, ses kayıtları veya metinlerden alıntılar içerebilir. Doğaldır ki, bunların en özgür lisanslar (örneğin GFDL veya kamu alanı) altında eldesi, öncelikle tercih edilen durumdur. Bu tür resim veya ses kayıtlarının mevcut olmadığı durumlarda, dürüstadil kullanım resimleri de (özgür resimlerin müsait olduğu zamana dek) kabul edilebilir.
 
Böylesi bir durumda, malzemenin dış kaynaklı olduğu (ya resmin tanımlandığı sayfada ya da tarihçe sayfasında, hangisi uygunsa) belirtilmelidir. "DürüstAdil kullanım", sizin kullanmayı düşündüğünüz duruma özel olduğundan, bu özel duruma has olan dürüstadil kullanım mantığınızı, ya makalenizin bir yerinde gizli bir metin olarak ya da resim tanımlama sayfası'nda tanımlamanız tavsiye olunur. Unutmayın ki, Vikikaynak için dürüstadil kullanım, sizin bu içeriği kullanmayı düşündüğünüz başka bir ortamda dürüstadil kullanım olarak algılanmayabilir.
 
Örneğin, dürüstadil kullanım esasına göre bir resim eklerseniz, makaleyi kullanış tarzınızın da dürüstadil kullanım kalitesinde olduğundan emin olmanız gerekir. Oysa, bu durum her zaman geçerli olmayabilir: örneğin, bir Vikikaynak makalesini, GFDL tarafından izin verilen ticari bir amaçla kullanıyor olmanız halinde, bu ticari kullanımda "dürüstadil kullanım"a izin verilmeyebilir.
 
Vikikaynak, GFDL ile uyumlu lisanslar altındaki bazı metinleri kullanmakta olup bunlar, bizim orijinal Vikikaynak metinleri için (örneğin; Değişmeyen Bölümler, Ön Kapak Metinleri, veya Arka Kapak Metinlerinin ilavesi gibi) zorunlu tutmadığımız ilave koşullar gerektirebilir. Bu malzemeleri kullanırken, değişmeyen bölümleri harfi harfine eklemek zorundasınız.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü